Sześć spektakli teatralnych, w których szczególną rolę pełni scenografia i kostium, będzie rywalizować w konkursie o "Złotą Kieszeń" podczas IV Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie" w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Festiwal odbywać się będzie od stycznia do kwietnia 2019 r. W jego programie oprócz przedstawień teatralnych są wystawy, warsztaty, spotkania z artystami, pokazy filmów.
Dyrektor artystyczny festiwalu Leszek Mądzik powiedział, że rola obrazu i scenografii w teatrze jest często niedoceniana, a lubelski festiwal "wypełnia pewną lukę", aby uwydatnić znaczenie kostiumu i scenografii w spektaklu. - Rad jestem, że tutaj, w Lublinie, w tej przestrzeni mamy szanse stworzyć taki dom, w którym zagości bardzo ważny element spektaklu, jakim jest scenografia. (...) Obraz może współgrać z reżyserem, i z kompozytorem, być pewną organiczną całością - powiedział Mądzik.
Główną częścią festiwalu jest konkurs "Złota Kieszeń" na najlepszą scenografię i kostiumy teatralne. O nagrody w tym roku rywalizować będą twórcy sześciu przedstawień powstałych w różnych teatrach, gdzie szczególną rolę pełni scenografia i kostium. Trzy z nich pokazane zostaną w Centrum Spotkania Kultur Lublinie.
Festiwal rozpocznie w piątek pokaz konkursowego spektaklu "Kordian" Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum", w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, ze scenografią Mirka Kaczmarka. Spektakl wykorzystuje eksperymentalne formy m.in. przedstawienia bohaterów w postaci owadów i, jak zapowiadają twórcy, zmusza do spojrzenia na nowo na polskie narodowe mity.
W marcu pokazany zostanie spektakl "Nic" Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego, ze scenografią Roberta Mleczki i Jana Strumiłły oraz kostiumami Marcina Kosakowskiego. To - jak określają twórcy - medytacja teatralna inspirowana obrazem "Czarny kwadrat na białym tle" Kazimierza Malewicza, a także m.in. poezją Bolesława Leśmiana, książkami Janusza Palikota, Cezarego Wodzińskiego.
W kwietniu pokazane będą "Trojanki" Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Spektakl na podstawie dzieła Eurypidesa - w reżyserii Jana Klaty, ze scenografią i kostiumami Mirka Kaczmarka - opowiada o losach trojańskich kobiet, które po zdobyciu Troi trafiają do greckiej niewoli.
Trzy pozostałe spektakle konkursowe to "Burza" Wiliama Szekspira Teatru Narodowego w Warszawie w reż. Pawła Miśkiewicza, ze scenografią i kostiumami Barbary Hanickiej, "Poskromienie" Teatru Polskiego - w podziemiu z Wrocławia, inspirowane dramatem Szekspira "Poskromienie złośnicy", w reżyserii Moniki Pęcikiewicz, z scenografią i kostiumami Katarzyny Borkowskiej oraz "Magnolia" Wrocławskiego Teatru Współczesnego- spektakl powstały na podstawie scenariusza Paula Thomasa Andersona, który wyreżyserował Krzysztof Skonieczny, natomiast autorem scenografii jest Fabien Lédé a kostiumów - Svenja Gassen.
Przedstawienia oceniać będzie jury w składzie: Monika Małkowska (krytyczka sztuki, projektantka mody), Marek Waszkiel (historyk teatru lalek, krytyk teatralny i pedagog), Małgorzata Komorowska (malarka, scenograf, pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie), Jacek Kopciński (historyk literatury, krytyk teatralny). Gala finałowa "Złotych Kieszeni", podczas której laureaci otrzymają nagrody pieniężne oraz statuetki złotych kieszeni, odbędzie się 18 kwietnia.
W programie festiwalu są także wystawy. W lutym na wystawie "Forma.Kolor.Kostium" pokazane będą kostiumy autorstwa Zofii de Ines, wybrane przez samą artystkę, pochodzące ze zbiorów teatrów z całej Polski. Także w lutym zaplanowano otwarcie wystawy "Kształt iluzji", na której prezentowane będą elementy scenografii filmowej autorstwa Katarzyny Sobańskiej i Marcela Sławińskiego, w tym m.in. obiekty z filmów "Ida" i "Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego oraz "W ciemności" Agnieszki Holland. W kwietniu oglądać będzie można natomiast wystawę Leszka Mądzika pt. "Z mroku". Pokazane na niej zostaną m.in. elementy scenografii ze spektakli "Wilgoć", "Zielnik", "Wędrowne" Sceny Plastycznej KUL.
W programie festiwalu, w kwietniu, są także dwudniowe warsztaty scenograficzne, które poprowadzi Agata Duda-Gracz.
Festiwal zakończy 18 kwietnia pokaz specjalny plenerowego widowiska "Zapach Czasu" Teatru KTO z Krakowa. Jest to - jak zapowiadają organizatorzy - to poetycka impresja teatralna odwołująca się do świata dziecka, inspirowana m.in. twórczością Gabriela Garcii Marqueza, Hugo Clausa, Emila Zegadłowicza.
Festiwal Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie" otrzymał dofinasowanie z Funduszu Promocji Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.