EN

30.06.2020, 09:30 Wersja do druku

Lublin. Centrum Kultury chce pomóc artystom w czasie pandemii

Wciąż jeszcze można zgłosić swój udział w konkursach na projekty artystyczne organizowane przez Centrum Kultury. Ich pomysłodawcy chcieliby przede wszystkim zaproponować współpracę twórcom, którzy w wyniku pandemii stracili pracę.

- Mamy 30-letnie doświadczenie w organizowaniu życia kulturalnego w mieście. Jako Centrum Kultury już w zeszłym roku złożyliśmy kilkadziesiąt projektów do grantów ministerialnych i zdobyliśmy 1,3 mln zł na obecny rok działania. To kilkanaście różnych projektów, z którymi chcielibyśmy się podzielić - tłumaczy Rafał Koziński, zastępca dyrektora Centrum Kultury.

W środę poznamy autorów najciekawszych projektów, które zostaną zrealizowane w ramach Centralnego Placu Zabaw, Mostu Kultury programu Wirydarza CK oraz Punktu Kultury. Ale wciąż jeszcze można zgłaszać swój udział w trzech konkursach na konkretne zadania.

- Środkami pozyskanymi z zewnątrz chcemy zasilić środowisko kulturalne Lublina. Myślimy też o tym, co możemy zrobić dla miasta. Jest kryzys i nie każdego stać na wyjazd za granicę. Chcemy tym osobom zorganizować lato w mieście, mając na uwadze to, że traktujemy kulturę jako czynnik uzdrawiający życie społecznie i psychiczne mieszkańców - dodaje Koziński.

Teatr w witrynie sklepowej

Jednym z konkursów, realizowanych w ramach festiwalu sztuki sensorycznej dla dzieci Pajdokracja, jest przygotowanie spektaklu o charakterze witrynowym.

- Starałyśmy się odpowiedzieć na potrzeby publiczności, które wynikały z badania przeprowadzonego niedawno przez Centrum Kultury. Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo, dlatego tak przeformatujemy program, by ludzie nabrali odwagi do uczestnictwa w wydarzeniach - mówi Izabela Śliwa z pracowni Sztuczka w CK.

Spektakl konkursowy ma być możliwy do wystawienia w budce a la kiosk, ale później może być też wystawiany w witrynie sklepowej lub w oknie. Twórcy projektu zdecydują o treści i formie. Zwycięzcy otrzymają nagrodę finansową, przestrzeń i obsługę techniczną. Organizatorzy zakładają przyznanie jednej nagrody w wysokości 12 tys. zł lub maksymalnie trzech nagród sumujących się w tej kwocie. Zgłoszenia można przesyłać do 30 czerwca.

Komentarz do bieżących wydarzeń

Centrum Kultury zachęca także do wzięcia udziału w konkursie na projekt obiektu artystycznego albo działania poruszającego ważną aktualnie tematykę społeczną czy polityczną. Powinien to być komentarz do bieżących wydarzeń - relacjonujący je bądź odnoszący się do nich.

Pomysłodawcy preferują projekty zakładające współpracę z lokalną społecznością bądź grupą społeczną, wpisujące się w krajobraz kulturowy miejsca realizacji. "Poszukujemy projektów, które będą łączyły cechy artystyczne z użytkowymi i mogą służyć rozwiązaniu jakiegoś zdiagnozowanego i wskazanego problemu" - czytamy w opisie.

Do zdobycia jest w sumie 10 tys. zł. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 lipca.

Neon na Centrum Kultury

Ostatnia propozycja to przygotowanie projektu neonu, który zostanie wykonany i zamieszczony na elewacji budynku Centrum Kultury w Lublinie, przy ul. Peowiaków 12. Prace nadesłane na konkurs zostaną następnie zaprezentowane na wystawie. Zwycięzca otrzyma 5 tys. zł. Oferty można składać do końca sierpnia.

Tytuł oryginalny

Centrum Kultury chce pomóc artystom w czasie pandemii. Wciąż można się zgłosić. Do zdobycia kilkadziesiąt tysięcy złotych

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Lublin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Tomasz Kowalewicz

Data publikacji oryginału:

30.06.2020

Wątki tematyczne