EN

24.07.2020, 13:13 Wersja do druku

Lublin. Carnaval Sztukmistrzów „Incydent Polski” - we wrześniu

W bezpandemicznej rzeczywistości właśnie trwałby Carnaval Sztukmistrzów. W obliczu epidemii koronawirusa artyści, organizatorzy i ludzie kultury znaleźli się w trudnej sytuacji. Zmuszeni zostaliśmy do zatrzymania mocno już zaawansowanych prac nad 11. edycją Carnavalu Sztukmistrzów, gdyż festiwal w dotychczasowej formule dużej imprezy ulicznej, z bogatym programem zagranicznym, nie byłby bezpieczny dla widzów. Ograniczenia epidemiczne nie pozwoliły też na utrzymanie planowanego terminu i kształtu festiwalu.

Jako twórcy i organizatorzy największego festiwalu sztuki nowego cyrku w Polsce postanowiliśmy skupić się na tym, co stanowi jedną z głównych misji festiwalu od początku jego istnienia, czyli aktywnym wspieraniu polskich artystów zajmujących się cyrkiem współczesnym. Tym samym tegoroczna edycja Carnavalu Sztukmistrzów odbędzie się w formule showcase'u polskich produkcji cyrku współczesnego, w skali jakiej jeszcze nie było.

Zapraszamy na jedenastą, absolutnie wyjątkową, jak cały rok 2020, edycję Carnavalu Sztukmistrzów, w której główną rolę odegrają polskie premierowe spektakle cyrkowe. Festiwal pod nazwą „Incydent Polski” odbędzie w terminie 17-20 września na kilku scenach plenerowych.

Nazwa odnosi się do nagłej i niespodziewanej sytuacji, w której jako organizatorzy międzynarodowego festiwalu się znaleźliśmy, ale jest też symbolicznym rozpoczęciem poszukiwań tzw. charakteru polskiej sceny cyrkowej. Jednocześnie pokładamy wiarę, że pojedynczy i nagły incydent przerodzi się w pierwsze w Polsce regularne forum prezentacji polskich współczesnych spektakli cyrkowych. Jesteśmy przekonani, że przyczyni się też do dynamicznego rozwoju tej dziedziny sztuki performatywnej w Polsce i poprzez współpracę m.in z międzynarodową platformą Circus Next, zyskania również szerszego rozgłosu międzynarodowego.
W związku z powyższym mamy nadzieję, że ten rok kryzysu jest też szansą – stanie się rokiem intensywnego rozwoju branży i zaowocuje wieloma dobrymi spektaklami, które w kolejnych sezonach ruszą w Polskę i świat.

W programie festiwalu Carnaval Sztukmistrzów „Incydent Polski” znalazły się spektakle i pokazy plenerowe w różnej skali – od jednoosobowych występów o charakterze buskerskim do dużych realizacji teatralnych. Wśród nich są dwie produkcje laureatów konkursu na cyrkowy spektakl plenerowy, który został przez nas zainicjowany i przeprowadzony na początku tego roku oraz pięć propozycji konkursowych z najwyższą punktacją i trzy nadesłane poza konkursem.

Obecnie w fazie produkcji znajduje się 10 spektakli, których dwukrotne pokazy zobaczymy we wrześniu. Publiczność lubelska będzie mogła oglądać je na żywo w dniach 17-20 września. Po prezentacjach odbędą się rozmowy i spotkania z twórcami. Natomiast od 21 września zarejestrowane występy będziemy prezentować w formule festiwalu on-line. Codziennie będzie można obejrzeć jeden spektakl.

„Incydent Polski” to też wyjątkowa okazja do spotkania i integracji środowiska polskich artystów cyrkowych, gdyż współpracujemy z artystami z różnych stron Polski: Szczecin, Wrocław, Warszawa, Olsztyn, Lublin. Podczas festiwalu chcemy zaprezentować artystom biorącym udział w festiwalu możliwości dalszego rozwoju i przebijania się na sceny międzynarodowe. Okazją do tego będzie spotkanie informacyjne, poświęcone jednemu z najbardziej prestiżowych konkursów międzynarodowych adresowanych do twórców i artystów cyrku współczesnego – Circus Next, którego Warsztaty Kultury są polskim przedstawicielem. Polscy artyści dowiedzą się jak wygląda proces naboru i oceny wniosków oraz proces produkcji spektakli realizowany w ramach programu Circus Next.

Premiery spektakli to główna oś tegorocznego festiwalu, nie zapominamy jednak o ludycznym charakterze festiwalu i występach buskerskich, które bywalcy Carnavalu dobrze znają i czekają na nie co rok. Niestety nie spotkamy się z buskerami na występach ulicznych, ale będziemy mogli oglądać ich podczas pokazów Cyrku Podwórkowego. Tym razem Cyrk Podwórkowy, który od kilku lat inicjuje w dzielnicach Lublina zbliżający się festiwal, odbędzie się 4-krotnie, już nie w objazdowej formule, ale w stałym miejscu.

Kolejny nieodłączny punkt programu Carnavalu to Urban Highline Festival, który ze względu na  pandemię odbędzie się jednak w nieco ograniczonej formule. Highlinerów będzie też można podziwiać na wyjątkowej wystawie fotograficznej prezentowanej w przestrzeniach Centrum Handlowego Vivo! Lublin – partnera festiwalu.

Przestrzenie, w których realizujemy spektakle tegorocznej edycji Carnavalu Sztukmistrzów mają charakter półotwarty i muszą spełniać określone wymogi ze względu na reżimy sanitarne. Będą to: Dziedziniec Zamku Lubelskiego, patio Warsztatów Kultury w Lublinie, podwórko Wydziału Pedagogiki UMCS, Scena Browaru Perła.

Szczegółowe informacje o cenach i sposobie zakupu biletów opublikujemy już niebawem na stronie internetowej festiwalu: sztukmistrze.eu



Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne