EN

21.06.2021, 10:57 Wersja do druku

Lublin. Artyści Nieprzetartego Szlaku w Muzycznym

Po rocznej przerwie mogli się wreszcie spotkać – na żywo i online. Mogliśmy znów zobaczyć ich uśmiechnięte twarze. Mimo ograniczeń i obostrzeń Artyści Nieprzetartego Szlaku zadebiutowali na scenie Teatru Muzycznego. W przestrzeni wirtualnej każdą z odsłon oglądało od kilkudziesięciu do ponad setki widzów. Tak się spełnia artystyczne marzenia.

fot. Agnieszka Gontarska / mat. teatrutr

Pierwszy dzień festiwalu 31. SANS Marzenia odbył się online. Były animacje z publicznością, spektal muzyczno-plastyczny Integracyjnego Teatralnego Studia KRUG z Moskwy pt.: „Everyman” oraz dyskusja z Januszem Szymańskim o performatywnej pamięci ciała. Kulminacją jednak tegorocznych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku były występy na żywo w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Radość i entuzjazm spotkania były ogromne. Wszystkim towarzyszyło uczucie ulgi, że jednak się udało, że mogli przyjechać do Lublina i wystąpić na scenie przed prawdziwą publicznością.

Podczas piątkowych prezentacji sala w Teatrze Muzycznym była wypełniona po brzegi – choć przy 50% widowni – jednak atmosfera i wspólna zabawa były wyśmienite jak zawsze. Mogliśmy oglądać występy głównie teatrów z Lublina – tradycyjnie rozpoczynali najmłodsi aktorzy z Teatru Kruszynki ze spektaklem „Podróż w nieznane”. Teatr Ołowiany Żołnierzyk zaprezentował spektakl na podstawie bajki „Calineczka”, zaś Teatr Zwierciadło nawiązał do tematu tegorocznych Spotkań ukazując skryte marzenia w przedstawieniu „Chciałbym”. Na scenie Teatru Muzycznego, ale także na Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku, w tym roku zadebiutował Teatr Otwarte Drzwi z Opoczna z fragmentem spektaklu „Mała – Wielka Historia”. Młodzi aktorzy na pewno jeszcze nie raz zagoszczą na festiwalu. Organizatorzy mają nadzieję, że młodzi ludzie połknęli teatralnego bakcyla.

Teatr Muzyczny stając się partnerem Fundacji Nieprzetartego Szlaku oraz organizowanego wspólnie Festiwalu przyjął uczestników Spotkań bardzo ciepło, przyjaźnie i w pełni profesjonalnie. Roman Kamiński, kierownik pracy artystycznej w Teatrze Muzycznym, dołączył do Rady Konsultantów i w imieniu Teatru zaprosił do dalszej współpracy. 32. SANS odbędzie się w przyszłym roku także w Teatrze Muzycznym. Nieprzetarty Szlak zagości w Teatrze Muzycznym na dłużej.

W przestrzeni wirtualnej odbywały się dyskusje z zaproszonymi gośćmi. Rozmowy poruszały bardzo aktualne problemy społeczne, samych artystów z niepełnosprawnościami oraz całego środowiska osób zajmujących się arteterapią. W rozmowie z Anastazją Dyadischevą z Białorusi na przykładzie Teatru Forum i spektaklu Teatru Homo Ludens z Brześcia „Resume” dotknięto problemu poszukiwania pracy przez osoby z niepełnosprawnościami. Szukając jednocześnie rozwiązań w interakcji z widzem. Tematyka pracy z widzem i oddziaływania na odbiorcę poruszona została także w rozmowie o perfomatywnej pamięci ciała z Januszem Szymańskim. Arteterapia w nowej rzeczywistości to temat rozmowy z Michałem Stanowskim, gdzie uczestnicy zastanawiali się, jak należy korzystać z narzędzi transformacji cyfrowej, aby nie wykluczać, a jednocześnie realizować arteterapię. Konkluzją jest potrzeba wypracowania metodyki takiej formy pracy arteterapeutycznej.

Spotkaniom teatralnym zawsze towarzyszą występy muzyczne – z solistów mogliśmy posłuchać Tymka Misiury, Szymona Liska, Eryka Żyburtowicza, w duecie wystąpiły Katarzyna Golanowska i Sylwia Olesińska z Wrocławia, a zespołowo zaprezentowała się Akademia Artystyczna. Na zakończenie piątkowego dnia w Teatrze Muzycznym odbył się recital Mateusza Dudka. Uczestnikom przez wszystkie festiwalowe dni towarzyszyła autorska piosenka Akademii Artystycznej „Marzenia - obłoki” stając się niekwestionowanym hymnem 31. SANS Marzenia. Nucimy więc dalej razem!

Marzenia obłoki

Do nieba dwa kroki,

Gdy spełniasz marzenia

To wszystko się zmienia.

Marzenia obłoki

Do nieba dwa kroki,

Lecz znajdziesz się w niebie

Gdy wrócisz do siebie.

- Dobra zabawa i to, że wszyscy mamy wielki talent. Nie wolno konkurować z kimś. Tutaj nie ma przeciwników. Wszyscy należą do Nieprzetartego Szlaku – tak podsumował 31. SANS Dominik Kanczukowski z ŚDS Akademia Artystyczna.

Do organizatorów dotarły też gorące podziękowania od uczestników, które cytujemy poniżej:

- Niechaj te dni, które spędziliśmy na 31. Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku będą zaproszeniem do szczęścia i spełnienia naszych marzeń zawarte w słowach hymnu naszych spotkań „Marzenia”, przy którym bawiliśmy się świetnie razem z organizatorami, instruktorami i aktorami innych teatrów. Cieszymy się, że mogliśmy choć w trudnej jeszcze rzeczywistości uczestniczyć i wspólnie przeżyć namiastkę artystycznych doznań, wzruszeń i dobrych emocji.

Będą to długie i niezapomniane wspomnienia dobrej zabawy i wzajemnego poznania się. Już tęsknimy, będziemy daleko, ale dzięki wspomnieniom – jakże blisko! Dziękujemy s. Elżbieta z ,,Watahą” z Sanoka

- To były takie dni, kiedy smutki i troski poszły w cień i zapomnienie. Była to świetna zabawa wszystkich uczestników 31. Spotkań Nieprzetartego Szlaku przy piosence pt. „Marzenia”, która była mottem naszego spotkania, a równocześnie spełnieniem marzeń, z tymi co otwarte serca mają i wzajemnie się kochają – Uczestniczka 31 Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku, Ada z „Sanockiej Przystani”

Spotkaniom towarzyszyły:

· Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” oraz wystawa fotograficzna;

· Wystawa Laureatów Konkursu na Znak Graficzny Międzynarodowego Cyklu Nieprzetartego Szlaku 2020/2021 „MARZENIA”;

· Wystawa Laureatów Konkursu Plastycznego Nieprzetartego Szlaku;

Wydarzenie na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/293195115802642

Strona www:

http://nieprzetartyszlak.eu/

Fanpage:

https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

21.06.2021

Wątki tematyczne