EN

17.09.2022, 15:04 Wersja do druku

Lublin. 27. Festiwal Konfrontacje Teatralne - w październiku

Dziewięć spektakli wywodzących się z nurtu teatrów alternatywnych i eksperymentalnych, a także spotkania z artystami i koncert przygotowali dla publiczności organizatorzy 27. Festiwalu „Konfrontacje Teatralne” w Lublinie. Festiwal będzie się odbywać od 1 do 30 października.

fot. mat. organizatora

Wskazując na najciekawsze spektakle wystawiane w ramach Konfrontacji reżyser, dyrektor festiwalu Janusz Opryński wymienił "Sztukę intonacji", reż. Anna Wieczur (Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy), o wybitnym polskim reżyserze teatralnym, teoretyku teatru i pedagogu Jerzym Grotowskim.

"Grotowski dla historii teatru to postać mityczna. Kiedy mieliśmy szansę jeździć za granicę, znane były właściwie tylko dwa nazwiska polskiego teatru: Grotowski i Kantor" - powiedział Opryński.

Nawiązując do obsady (Adam Ferency, Łukasz Lewandowski, Modest Ruciński, Sławomir Grzymkowski, Anna Moskal, Barbara Garstka), stwierdził, że spektakl jest popisem aktorstwa. Podał, że przedstawienie poprzedzi spotkanie z autorem sztuki Tadeuszem Słobodziankiem, które sam poprowadzi.

Opryński zwrócił także uwagę na spektakl "Powrót do Reims", reż. Katarzyna Kalwat (Teatr Łaźnia Nowa, Nowy Teatr w Warszawie), który opisał jako intymną opowieść o poszukiwaniu tożsamości z wybitną rolą Jacka Poniedziałka.

Docenił także kreację Katarzyny Herman w spektaklu "Badania ściśle tajne", reż. Norbert Rakowski (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu), który - jak podkreślił Opryński - odniósł niebywały sukces. "Jeździ od festiwalu do festiwalu" - przyznał.

Piotr Pękala z Biura Organizacji Festiwalu zachęcił do obejrzenia inspirowanego Starym Testamentem spektaklu "Biblia: Próba", reż. Jernej Lorenci (Teatr im. W. Horzycy), i "Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach", reż. Anna Smolar (Teatr Polski Bydgoszcz). "Scenariusz powstawał w wyniku improwizacji na próbach i w kontaktach z policjantkami, oficerkami, które dzieliły się swoimi doświadczeniami" - streścił.

Zwrócił uwagę, że Śląsk i śląskość będą głównymi tematami spektaklu "Byk" (Teatr Studio), do którego tekst dramatyczny napisał Szczepan Twardoch, a następnie wyreżyserował go z aktorem Robertem Talarczykiem. Po spektaklu zaplanowano spotkanie z jego reżyserami.

Pękala wyjaśnił, że "Byk" opowiada o jednostce, która poprzez historię swojego życia prezentuje historię Śląska. "Jeżeli spojrzymy na literaturę ostatniej dekady polskiej, to jest widoczny powrót do indywidualnych historii. Porzuciliśmy wielkie narracje historyczne. Pisarze coraz częściej sięgają do swoich historii prywatnych" - powiedział, dodając, że to zjawisko zauważyć można także w innych festiwalowych spektaklach.

Pękala powiedział, że hasłem tegorocznego festiwalu jest "Literatura chce więcej". "Podczas tegorocznych poszukiwań nagle nas zaskoczyło to, że literatura jest obecna w teatrze w tak dużej skali i stwierdziliśmy, że trzeba przyjrzeć się temu zagadnieniu" - wyjaśnił, dodając, że literatura wciąż jest obecna nie tylko w teatrze repertuarowym, ale też eksperymentalnym i alternatywnym.

Jak wyjaśnił, mariaż literatury i teatru będzie obecny podczas tegorocznych Konfrontacji. "Jak co roku staraliśmy się szukać w pejzażu teatrów bardziej eksperymentalnych, alternatywnych czy kultywujących - dzisiaj trudny do jednoznacznego określenia - paradygmat tradycji teatrów alternatywnych" – stwierdził.

W programie festiwalu znajdują się także "Nad Niemnem", reż. Jędrzej Piaskowski (Teatr im. Juliusza Osterwy), "Kongres Futurologiczny", reż. Daniel Adamczyk (Teatr Czytelni Dramatu) oraz "W tłumaczeniu", reż. Wojtek Ziemilski (Wrocławski Teatr Współczesny).

W ramach "Konfrontacji Teatralnych" koncert w Centrum Kultury w Lublinie zagra Natalia Przybysz.

Nawiązując do trudności budżetowych związanych z rosnącymi cenami, Opryński wyraził obawę, że przed teatrem trudny okres. "Mimo całego niedosytu budżetowego pracujemy nad pewną formułą, która stworzy nam możliwości zapraszania większej ilości osób" - zastrzegł.

Pokazy w ramach Konfrontacji będą się odbywać w czterech miejscach Lublina: Centrum Kultury, Studiu TVP Lublin, Sali Operowej - Centrum Spotkania Kultur i w Teatrze im. J. Osterwy. Bilety można nabyć w CK w cenie od 20 do 95 zł (w zależności od spektaklu).

Organizatorem festiwalu jest Centrum Kultury w Lublinie.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Nowak