EN
24.05.2022, 10:14 Wersja do druku

Łomża. Wkrótce 35. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka

W dniach 9-12 czerwca w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży odbędzie się 35. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka podczas którego wystąpią teatry z 8 krajów (Ukrainy, Niemiec, Kolumbii, Włoch, Węgier, Słowenii, Iranu, Polski). Zaplanowano 12 spektakli w nurcie konkursowym i 8 wydarzeń towarzyszących w off festiwalu „Moje Miasto”, który jest swoistym prezentem dla mieszkańców Łomży i gości.

fot. mat. teatru

Festiwal jest jednym z ważniejszych i prestiżowych przeglądów małych form teatralnych w tej części Europy. Stanowi wizytówkę miasta oraz województwa z 35-letnią historią. Wieloletnia historia festiwalu jest efektem konsekwentnego wybierania interesującego zbioru wydarzeń. Każdego roku przyjeżdżają do Łomży znakomite zespoły teatru lalkowego i szeroko pojętego teatru formy z krajów całego świata. Festiwal jest uznanym w środowiskach twórczych w Polsce oraz za granicą przeglądem spektakli teatrów lalek, prezentującym najnowsze trendy w sztuce lalkarskiej, a także spektakle realizowane w konwencjach oraz technikach tradycyjnych. Nie konkuruje z innymi festiwalami czy spotkaniami, ma swój styl i charakter! Jest opozycją dla dużych imprez teatralnych w kraju i upomina się o ambitny oraz heterogoniczny teatr, który jest zazwyczaj zepchnięty na margines.

Obecny rozmach wydarzenia znacznie przekroczył wcześniejszą ideę, chociaż w wielu aspektach nie ucierpiały jednak pierwotne założenia. Festiwal kilkakrotnie zmieniał swoją formułę programową, nazwę i charakter. Jest mu przyznawana wyjątkowa pozycja w kręgu festiwali w Europie, gdyż spełnia nieocenioną rolę partnerskich spotkań twórców tworzących w teatrze instytucjonalnym oraz poza oficjalnym nurtem. Festiwal jest również świętem teatru, a miasto Łomża staje się na kilka dni interdyscyplinarnym i wielokulturowym forum wymiany myśli. Ważny jest również jego aspekt promocyjny, gdyż dość często się zdarza, że teatry, które po raz pierwszy pojawiły się w Łomży, następnie tworzą program innych festiwali. Do tej pory gościliśmy w Łomży teatry z ponad 50 krajów.

fot. mat. teatru

JAROSŁAW ANTONIUK, DYREKTOR TLiA i FESTIWALU:

Szanowni Państwo, Drodzy Widzowie!
Mam ogromną przyjemność zaprosić Państwa na 35. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. To wyjątkowe wydarzenie od swojego początku wielokrotnie poddawane było transformacji ideowej, organizacyjnej i programowej. Reagowało na nowe trendy we współczesnym teatrze formy, przemiany społeczne, a także na historię zmieniającego się świata i przede wszystkim urzeczywistniało marzenia artystów. Przez te wszystkie lata gościliśmy tutaj około 600 spektakli z ponad 40 krajów i tysiące gości z kraju i zagranicy.  Nasz Festiwal stał się też marką miasta i wydarzeniem, z którym utożsamiają się jego mieszkańcy.

Z powodu pandemii ostatnie dwa lata nie były dla nas łatwe. Festiwal odbywał się hybrydowo, był przeformatowany i dzięki temu zyskał opinię wydarzenia, które nie poddaje się sytuacjom kryzysowym i zachowuje ciągłość realizacji. Obecnie, przeciwstawiając się nieprzyjaznej rzeczywistości, związanej przede wszystkim z wojną tuż za naszą wschodnią granicą, jak również wobec narastającego poczucia kryzysu wartości, staramy się w sposób twórczy po raz kolejny realizować to ważne przedsięwzięcie. W sposób bardzo świadomy chcemy odbiorcom pokazać „teatralną wyspę”, na której ujrzymy różne konwencje, tajemniczość, spontaniczność, samotność czy świat iluzji.  Nasz Festiwal poprzez otwartość angażuje widownię do czynnego uczestnictwa w przedstawieniach, umożliwiając ważny kontakt aktora z widzem i dialog. Festiwal jest też świętem teatru oraz naszego miasta!

Ambicją tegorocznej edycji jest prezentacja spektakli ważnych w obszarze idei i przesłania. Pragniemy zaprezentować współczesny teatr formy, posiadający olbrzymie możliwości kreacyjne oraz artystów tworzących świat według własnych reguł i marzeń. Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest „Więcej niż teatr”. W ramach tej formuły zaprosiliśmy teatry, które działają w różnych przestrzeniach publicznych. W doborze konkursowych i towarzyszących spektakli stawiamy na różnorodność form i przemian, zachodzących w sztuce teatralnej. Dotyczą one przełamywania stereotypów, zmian formalnych, kulturowych, zbliżających twórców z różnych krajów, tworzących teatr ponad podziałami. Adres tutaj nie ma żadnego znaczenia. Artyści, mówiąc odmiennymi językami i różnymi środkami wyrazu ekspresji, przekażą istotę tego, co ważne i uniwersalne.  
Podczas bieżącej edycji Festiwalu wystąpią teatry z 8 krajów / Ukrainy, Niemiec, Kolumbii, Włoch, Węgier, Słowenii, Iranu, Polski/. Zaplanowaliśmy 12 spektakli w nurcie konkursowym i 8 wydarzeń towarzyszących w off festiwalu „Moje Miasto”, który jest swoistym prezentem dla mieszkańców Łomży i gości. Teatr Lalki i Aktora w Łomży, jako organizator Festiwalu, zaprezentuje swoją najnowszą premierę „Małego Księcia”, jak również zaprosi na wystawę Przemysława Karwowskiego „Czas darowany”.

Zapraszam więc do wspólnej teatralnej podróży, życząc Państwu wielu wspaniałych wydarzeń oraz miłego pobytu w naszym mieście!

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU TUTAJ

Źródło:

Materiał nadesłany