EN

10.05.2021, 11:31 Wersja do druku

Łomża. Festiwal teatralny "Walizka" w formie hybrydowej w czerwcu

34. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka" w Łomży w tym roku ze względu na pandemię odbędzie się 10-13 czerwca w formie hybrydowej - poinformował miejscowy Teatr Lalki i Aktora. Spektakle polskie będą grane na żywo na scenie, a zagraniczne - prezentowane online.

fot. mat. teatru

"Walizka" to jeden z ważniejszych w kraju festiwali, prezentujący małe formy teatralne przeznaczone do wystawienia na niewielkich scenach. Organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży.

Tytułowa "Walizka" jest symbolem małych form, które można łatwo zagrać niemal w każdych warunkach. Teatr "w walizce" ma nawiązywać do tzw. teatrów wędrujących, które swoje przedstawienia wystawiały nie na scenie, a np. na miejskich rynkach. To też nawiązanie do tradycji teatru jarmarcznego.

Prace nad tegoroczną edycją trwały, jednak nie było wiadomo, w jakiej formule, ze względu na pandemię, będzie mógł się on odbyć. "Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy Wam przekazać wspaniałą informację - 34 Międzynarodowy Festiwal Teatralny +Walizka+ odbędzie się w dniach 10-13 czerwca 2021" - napisali w mediach społecznościowych organizatorzy.

"Z uwagi na utrzymującą się skomplikowaną sytuację związaną z przemieszczaniem i przekraczaniem granic, podjęliśmy decyzję o organizacji festiwalu w formie hybrydowej" - napisał teatr. Spektakle polskie będą grane na żywo w różnych przestrzeniach, a spektakle zagraniczne będą prezentowane online.

W tym roku powrócono do formuły konkursu, z której zrezygnowano w ubiegłym roku ze względu na pandemię. Wtedy w Łomży wystąpiły tylko polskie teatry ze spektaklami w plenerze, a cała impreza miała formułę spotkań teatralnych.

"W programie konkursowym znalazło się 10 teatrów zagranicznych oraz siedem teatrów polskich. Nie zabraknie również doskonałych spektakli plenerowych" - podał łomżyński teatr. Głównym tematem konkursu jest "Teatr ważnych spraw". Organizatorzy zapewnili, że wybrano teatry "nowatorskie w formie artystycznej, zróżnicowane pod względem tematycznym i odwołujące się do uniwersalnych wartości, mówiące o wielu ważnych emocjach i poruszające problemy globalne - te najbardziej aktualne".

"Walizka" otrzymała dofinansowanie z resortu kultury w wysokości ponad 150 tys. zł - informował wcześniej Teatr Lalki i Aktora w Łomży.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne