Lekka forma, ponadczasowe przeboje, znakomici, lubiani przez publiczność wykonawcy i duża porcja uśmiechu to recepta Teatru Muzycznego w Łodzi na początek sezonu i powrót widzów do teatru. Jedna recepta – dwie premiery.
PÓŁ ŻARTEM PÓŁ RETRO. HOTELIK DÉMODÉ ZAPRASZA
W tym hoteliku czas się zatrzymał. Jego mieszkańcy lubią być passe, cenią sobie leniwy rytm dawnych dni, piękno melodii międzywojennych szlagierów i poczucie humoru. Czasem dość dosadne, dlatego wodewil „Hotelik Démodé”, którym Stowarzyszenie Grupa Teatralna Nota Bene debiutuje na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych. Premiera 19 września.
– Sięgamy po nieśmiertelne przedwojenne piosenki, takie jak „Baby, ach te baby” czy „Sex appeal”, ale chcieliśmy wyjść poza format koncertu. Stąd pomysł na wodewil – mówi producent spektaklu i wykonawca jednej z ról Szymon Jędruch, ze Stowarzyszenia Nota Bene. – Lekka forma, połączenie farsy, najlepszych tradycji operetki, zabawna intryga i duża porcja rozrywki – zapowiada.
Autorem scenariusza jest Marek Aleksander Kawecki, reżyseruje Marcin Sosiński. Opiekę muzyczną nad spektaklem sprawuje Krzysztof Jaszczak, choreografię opracowała Zuzanna Dinter-Markowska, przygotowanie scenografii i kostiumów konsultacją wsparła Ewa Posmyk.
„Hotelik Démodé”to miejsce, w którym po zamknięciu drzwi pędzący świat przestaje istnieć, a goście, uwielbiający wszystko, co jest passé. Miejsce, które przenosi widzów do czasu między pierwszą a drugą wojną światową. Właściciel hoteliku – w tej roli Krzysztof Kaczmarek – oraz lokatorzy: Hrabina G. (Agnieszka Gabrysiak), Hrabia T. (Lesław Białecki) i ich córka Zuzanna (Aleksandra Hawro-Łyko, Joanna Krężel) dobrze się bawią, śpiewają stare piosenki i paplają, wtrącając do rozmowy modne kiedyś francuskie bon moty. Asystuje im kamerdyner Jan, w którego wciela się Maciej Markowski oraz hotelowy pianista – Krzysztof Jaszczak i Maksymilian Pelczarski.
– Niespodziewanie w ten niedzisiejszy świat wkracza najzupełniej dzisiejszy, przybyły bez zaproszenia dziennikarz, który za nic ma przyjętą konwencję. Na dodatek szybko okazuje zainteresowanie panną Zuzanną, zbuntowanym podlotkiem. Tego już hotelowym gościom za dużo – zdradza Szymon Jędruch, którego publiczność Teatru Muzycznego w Łodzi zobaczy właśnie w roli Żurnalisty. – Co z tego wyniknie? No cóż, w teatrze muzycznym spotkania dwóch światów zwykle kończą się… dobrze – dodaje.
Muzyczną ilustrację przedstawienia stanowią przeboje międzywojnia, m.in. „Baby, ach te baby”, „Sex appeal”, „Ada, to nie wypada”, „Ta mała piła dziś”, „Miłość ci wszystko wybaczy”.
Premiera spektaklu, odbędzie się 19 września o 18.30. Bilety w cenie 60–65 złotych kupić można w kasie Teatru Muzycznego w Łodzi oraz online.
Ze względu na obecną sytuacją teatr dostosował swoje procedury do obowiązujących wytycznych, więc spektakl odbędzie się w warunkach reżimu sanitarnego. Widzowie, którzy planują wizytę w teatrze proszeni są o zapoznanie się z regulaminem, który przewiduje m.in. złożenie oświadczenia o stanie zdrowia, dezynfekcję rąk oraz noszenie maseczek lub przyłbicy na terenie teatru. Do sprzedaży trafiła także odpowiednio zmniejszona pula biletów, tak by zapewnić odpowiedni dystans.
Realizatorzy:
Scenariusz Marek Aleksander Kawecki
Reżyseria Marcin Sosiński
Choreografia Zuzanna Dinter-Markowska
kierownik muzyczny Krzysztof Jaszczak
współpraca muzyczna Maksymilian Pelczarski
scenografia i kostiumy (konsultant) Ewa Posmyk
sufler, inspicjent Elżbieta Literacka
producent Szymon Jędruch
Obsada:
Dziedzic, właściciel hoteliku – Krzysztof Kaczmarek
Kamerdyner Jan – Maciej Markowski
Hrabina G. – Agnieszka Gabrysiak
Hrabia T. – Lesław Białecki
Zuzanna ich córka – Aleksandra Hawro-Łyko, Joanna Krężel
Żurnalista – Szymon Jędruch
Pianista hotelowy – Krzysztof Jaszczak, Maksymilian Pelczarski
PROSIMY NIE WYRYWAĆ FOTELI W MUZYCZNYM
– W ten sezon wchodzimy przebojowo i zabieramy widzów w krótką podróż po historii muzyki rozrywkowej – mówi dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi i zaprasza na premierę „Prosimy nie wyrywać foteli”. Już 26 września ze sceny przy Północnej popłyną takie szlagiery jak „Twist and shout”, „Rock around the clock” czy „Medytacje wiejskiego listonosza. W obsadzie Emilia Klimczak, Justyna Kopiszka, Paulina Łaba, Paweł Erdman, Maciej Pawlak, Piotr Płuska i Marek Prusisz. Reżyseruje Jakub Szydłowski.
Koncert „Prosimy nie wyrywać foteli” to propozycja Teatru Muzycznego w Łodzi na nowy sezon. Hity lat 50., 60., 70. i 80. XX wieku podane w formie lekkiego wykładu o historii muzyki rozrywkowej, wzbogaconego nieszablonową scenografią. W repertuarze inscenizowanego koncertu znalazły się przeboje, które w II połowie ubiegłego stulecia doprowadzały do zbiorowej histerii słuchaczy na całym świecie, a z ich wykonawców – Beatlesów, Presley’a czy zespołu Queen – uczyniły nieśmiertelnych. Nie zabraknie też niezapomnianych polskich szlagierów Karin Stanek czy Skaldów.
Dlaczego taka formuła? – Szukaliśmy nowego pomysłu na spektakl. I to takiego, który będzie można zrealizować w szczególnych warunkach pandemii. Dlatego przygotowaliśmy dla publiczności nieco mniejszą formę. Żywiołowy koncert z piosenkami, które zna każdy i które każdy może wspólnie z artystami zaśpiewać. Stąd na liście znalazły się takie hity „We will rock You” – wyjaśniaJakub Szydłowski. I jak zapewnia cały repertuar koncertu nikogo nie pozostawi obojętnym.
Na scenie będzie zobaczyć Emilię Klimczak, Justynę Kopiszkę, Paulinę Łabę, Pawła Erdmana, Macieja Pawlaka, Marka Prusisza i Piotra Płuskę oraz tancerzy Teatru Muzycznego w Łodzi. To wich wykonaniu publiczność usłyszy między innymi „Rock Around the Clock”, „I Want to Hold Your Hand”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Medytacje wiejskiego listonosza” i wiele innych przebojów, których realizatorzy jeszcze nie zdradzają. Wykonawcom towarzyszyć będzie zespół grający muzykę na żywo pod kierunkiem Krzysztofa Brzezińskiego, odpowiedzialnego również za aranżację utworów. Choreografię do spektaklu przygotowała Karolina Rejnus-Mroczek, a za dobór kostiumów odpowiedzialna jest Ewa Posmyk. Premiera koncertu, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego odbędzie się 26 września o 18.30. Bilety w cenie 55-75 złotych kupić można w kasie teatru i online.
W związku obecną sytuacją teatr dostosował swoje procedury do obowiązujących wytycznych sanitarnych. Sam koncert odbędzie się w warunkach reżimu sanitarnego. Widzowie, którzy planują wizytę w teatrze proszeni są o zapoznanie się z regulaminem, który przewiduje m.in. złożenie oświadczenia o stanie zdrowia, dezynfekcję rąk oraz noszenie maseczek lub przyłbicy na terenie teatru. Do sprzedaży trafiła także odpowiednio zmniejszona pula biletów, tak by zapewnić odpowiedni dystans.