EN

25.03.2022, 08:59 Wersja do druku

Łódź. „Wiśniowy sad” czasu apokalipsy w Teatrze im. Jaracza

„Wiśniowy sad" Antona Czechowa. w reżyserii Małgorzaty Warsickiej. wzbogaci repertuar Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Premiera w niedzielę 27 marca, czyli w Międzynarodowy Dzień Teatru.

fot. mat. teatru

Napisany w 1903 roku „Wiśniowy sad" to ostatnia sztuka Antona Czechowa, która doczekała się niezliczonych inscenizacji. Najnowszą realizuje Małgorzata Warsicka, reżyserka zajmująca się teatrem dramatycznym, operowym i radiowym, absolwentka uczelni krakowskich - Wydziału Reżyserii Akademii Sztuk Teatralnych oraz Architektury i Urbanistyki tamtejszej Politechniki.

- Czechów to olbrzymie wyzwanie dla nas, twórców spektaklu i aktorów, ale i dla całego teatru - podkreśla artystka. - To wielka literatura, z którą się cały czas zmagamy. Moim zdaniem on napisał partyturę, której się trzymamy, ale jednocześnie wykorzystujemy inscenizację po to, by przedstawić ją w zgodzie z percepcją współczesnego widza.

Małgorzata Warsicka nie kryje przy tym, że wojna w Ukrainie dodaje przedstawieniu na Natalia Klepacka jako Ania oraz Iwona Karlicka w roli Warii podczas wczorajszej próby przedstawienia „Wiśniowy sad" na Dużej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi na podstawie tekstu, który opowiada m.in. o degradacji rosyjskiej szlachty, kontekstów, które nie były brane pod uwagę w momencie rozpoczynania pracy nad spektaklem.

- Opowiadamy o świecie przed apokalipsą, a tymczasem apokalipsa nadeszła już teraz -dodaje reżyserka. - Cały czas tym żyjemy, bo sytuacja zmienia się z dnia na dzień i podobnie zmienia się brzmienie tekstu Czechowa. Dziś jesteśmy w takiej sytuacji, że oto tworzymy spektakl, ale ważne rzeczy dzieją się na zewnątrz.

Autorem scenografii do spektaklu jest Marcin Chlanda, kostiumy przygotowała Edyta Jermacz, a muzykę - Karol Nepelski.

- Budujemy na scenie świat wzięty ze sztuki Czechowa, ale przedstawiony w typowo teatralny, symboliczny sposób - zaznacza Marcin Chlanda. - Liczymy na wyobraźnię publiczności.
W obsadzie znaleźli się: Ewa Audykowska-Wiśniewska, Natalia Klepacka, Iwona Karlicka, Robert Latusek, Radosław Osypiuk, Krzysztof Wach, Bogusław Suszka, Urszula Gryczewska, Marcin Włodarski, Katarzyna Polewany (gościnnie), Andrzej Wichrowski, Paweł Paczesny oraz gościnnie aktorka z Ukrainy, Diana Nebos. Muzykę na żywo podczas przedstawienia wykonywać będzie Julianna Siedler-Smuga.

Premierowy pokaz „Wiśniowego sadu" odbędzie się w niedzielę 27 marca, od godz. 19, na Dużej Scenie Teatru im. S. Jaracza. Przedpremierowo spektakl można zobaczyć w sobotę 26 marca, a następnie w czwartek 31 marca.

Tytuł oryginalny

„Wiśniowy sad" czasu apokalipsy w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi

Źródło:

„Dziennik Łódzki” nr 69

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

24.03.2022