EN

22.09.2021, 11:02 Wersja do druku

Łódź. „Weekend kultury bez barier” w Teatrze Powszechnym

Teatr Powszechny w Łodzi o raz kolejny bierze udział w łódzkim projekcie "Weekend kultury bez barier", którego celem jest niwelowanie ograniczeń i barier w dostępie do kultury. W tym roku Teatr zaprasza osoby niesłyszące na spektakle online, które opracowane zostały w wersji z napisami.

fot. mat. teatru

Napisy przygotowane zostały przez Martę Żaczkiewicz - specjalistkę, która od wielu lat profesjonalnie opracowuje napisy dla osób niesłyszących (m.in. dla telewizji Polsat, AXN czy instytucji kultury).
Bilety na spektakle kosztują symboliczne 20 groszy i można je kupić na stronie internetowej Teatru Powszechnego w Łodzi.
Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje online dwa spektakle z napisami:

•    25 września o 19:00 - "Rodzina"
„Rodzina” Antoniego Słonimskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata jest satyryczną wizją Polski. W sztuce jak w lustrze odbija się społeczeństwo, które zamiast szanować się, woli trwać w stanie ideologicznego konfliktu. Z ostrym dowcipem i ciętym językiem Słonimski kreśli portrety psychologiczne postaci, pokazując nasze narodowe wady i zalety. „Rodzina” to przenikliwy, inteligentny portret Polaków. Sztuka napisana w 1933 roku jest uniwersalna, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że ani trochę się nie zestarzała.

•    26 września o 19:15 - "Ferragosto"
„Ferragosto” to twórcza rekonstrukcja niezwykłych losów Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – pisarza i więźnia Gułagu, którego nazwisko w czasach PRL znajdowało się na specjalnej liście osób objętych całkowitym zakazem publikacji. Jego twórczość pisarska została upowszechniona w Polsce dopiero po roku 1989. Życiorys Herlinga-Grudzińskiego to historia człowieka i intelektualisty, który przez całe życie szedł pod prąd, nie godząc się na układy. Jaką płacił za to cenę? Czym był dla niego Neapol – ucieczką czy wygnaniem? Co myślał o Polsce i dlaczego nie chciał rozmawiać ze swoją córką po polsku? Sztukę Radosław Paczocha napisał specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi, wyreżyserował ją Adam Orzechowski.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne