EN

3.12.2020, 13:54 Wersja do druku

Łódź-Warszawa. Spotkanie promocyjne wokół antologii dramatów z Bośni i Hercegowiny

12 grudnia o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie online zorganizowane przez: Fundację Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie, które będzie poświęcone książce pt. „Obudź  mnie, gdy to się skończy. Wybór nowych dramatów z Bośni i Hercegowiny.” 

mat. organizatora

W pierwszej części spotkania zostanie zaprezentowane czytanie performatywne utworu otwierającego antologię dramatów z Bośni i Hercegowiny pt. "Śmierć wędrownej handlarki. Monolog dla Europy” Tanji Šljivar, które odbędzie się na scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W wydarzeniu wezmą udział aktorka Dominika Licha oraz muzycy Tadeusz Kulas i Jakub Jung pod opieką artystyczną Jacka Orłowskiego.

W drugiej części spotkania odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem autorek wstępu do książki i tłumaczek kilku prezentowanych w niej dramatów: prof. Magdaleny Koch ora Tanja Šljivar z dr Gabrieli Abrasowicz. Do udziału w rozmowie została zaproszona także Tanja oraz przedstawiciele współwydawców książki: dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie Magdalena Ulejczyk oraz dyrektor festiwalu teatralnego MESS w Sarajewie Nihad Kresevljaković. Rozmowę poprowadzi prezes Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza Jacek Orłowski.

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku na stronach organizatorów spotkania: Fundacji Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza, Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie.  

___

Z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza w Łodzi przy wsparciu współwydawców: Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MESS – Scena MESS w Sarajewie (Internacionalni teatarski festiwal MESS – Scena MESS) zostanie wydana publikacja pt. Obudź mnie, gdy to się skończy. Wybór nowych dramatów z Bośni i Hercegowiny. Tytuł książki odwołuje się do jednego z dramatów zawartych w antologii i ma wydźwięk metaforyczny. „Obudź mnie, gdy to się skończy” oznacza nadzieję na początek czegoś nowego i lepszego w świecie bohaterów i w takim znaczeniu pojawia się jako wiodący motyw we wszystkich dramatach wchodzących w skład publikowanej antologii.

Prezentowany zbiór zawiera najbardziej popularne w Bośni i Hercegowinie teksty dramatyczne autorów należących do średniej i młodej generacji twórców takich jak:  LEJLA KALAMUJIĆ (ur. 1980), DARIO BEVANDA (ur. 1985), MIRZA SKENDERAGIĆ (ur. 1986), TANJA ŠLJIVAR (ur. 1988), ADNAN LUGONIĆ (ur. 1988), BORIS LALIĆ (ur. 1988), NEJRA BABIĆ (ur. 1989), NEDŽMA ČIZMO (ur. 1996). Mimo tego, że wszyscy autorzy należą do pokolenia przejściowego, urodzonego jeszcze w czasie istnienia Jugosławii lub zaraz po jej rozpadzie,  dawny projekt polityczny i jego burzliwy upadek pamiętają słabo albo w ogóle, natomiast odczuwają określone konsekwencje tych wydarzeń, co znajduje wyraźne odzwierciedlenie w ich twórczości. Warto przy tym podkreślić, że jest to twórczość dobrze znana zarówno w Bośni i Hercegowinie, jak i za granicą oraz wielokrotnie nagradzana na konkursach literackich i festiwalach teatralnych.

Więcej o książce: instytuthertza.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne