EN
29.11.2021, 15:58 Wersja do druku

Łódź. W Teatrze Powszechnym prapremiera "Odwagi"

Teatr Powszechny w Łodzi - w ramach cyklu "Dziecko w sytuacji" - wystawi "Odwagę" na podstawie książki Jasia Kapeli i Hanny M. Zagulskiej. Prapremiera spektaklu odbędzie się w czwartek, a dzień wcześniej jego transmisję będzie można obejrzeć w sieci.

fot. mat. teatru

Najnowszy spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi na podstawie książki Jasia Kapeli i Hanny M. Zagulskiej społecznie wyreżyserowała Ewa Pilawska. To opowieść o nastolatce, która czuje się wyobcowana w świecie, w którym wartość człowieka określa jego popularność - liczba lajków i followersów w mediach społecznościowych.

"W historii Marysi, dorastającej dziewczynki, która wraz z mamą ucieka do babci od ojca stosującego przemoc, poruszone są nie tylko problemy dotyczące okresu dojrzewania, ale również te uniwersalne, z którymi mierzymy się niezależnie od wieku. Presja środowiska i konieczność konfrontowania się z trendami, które współcześnie coraz częściej wyznaczają modni influencerzy i influencerki. Bieda - oraz piętno, którym nas naznacza. Poszukiwanie własnej tożsamości i transseksualność – jak zaakceptować siebie, żeby być szczęśliwym człowiekiem? Ekologia – jak niszczymy świat, w której żyjemy i w którym będą żyć nasze dzieci i wnuki? To tylko niektóre z tematów, jakie podejmujemy w najnowszej prapremierze" – wyjaśniła dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.

Zdaniem reżyserki, "Odwaga" ma istotne przesłanie, które daje siłę i optymizm; pozwala widzom spojrzeć na wiele spraw z głębszą refleksją.

"Przez całe życie przychodzi nam się mierzyć z własnymi lękami. Jako dzieci boimy się np. ciemności, potem ten strach ustępuje miejsca innemu – zaczynamy bać się o zdrowie bliskich, wychowanie i wykształcenie naszych dzieci, utratę pracy lub o to, że kogoś zawiedziemy. Wreszcie boimy się samotności i śmierci. Ale +Odwaga+ przypomina, że przecież na tym polega życie. Że te wszystkie doświadczenia i stoczone walki wzbogacają nas, rozwijają, uwrażliwiają, pozwalają nam dorosnąć. Czynią z nas lepszych i mądrzejszych ludzi" – dodała Pilawska.

Prapremiera spektaklu odbędzie się 2 grudnia o godz. 10 na Małej Scenie Teatru. Będzie to 11. produkcja, która została zrealizowana w ramach edukacyjnego cyklu "Dziecko w sytuacji", złożonego z przedstawień i warsztatów. Twórcą warsztatów jest Andrzej Jakubas, który współprowadzi je wspólnie z zaproszonymi specjalistami, m.in. z dziedziny edukacji, filozofii, psychologii. Warsztaty z założenia odrzucają formułę przekazywania gotowych odpowiedzi. Ich fundament stanowią pytania, a celem jest zainspirowanie dzieci i młodzieży do samodzielnego poszukiwania tropów i odwagi do znajdowania niekonwencjonalnych rozwiązań.

Dzień wcześniej - 1 grudnia o godz. 12 - spektakl będzie można obejrzeć w formie streamingu. Przeprowadzona zostanie transmisja na żywo z Małej Sceny w ramach projektu "Teatr dla niewidomych i słabowidzących". Bilety kosztują symboliczne 20 groszy, a udział w projekcie zapowiedziały osoby z dysfunkcją wzroku z całej Polski, w tym szkoły dla niewidomych z kilku województw.

Źródło:

PAP