EN
25.01.2023, 18:28 Wersja do druku

Łódź. W Teatrze Muzycznym będzie stała galeria Akademii Sztuk Pięknych

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego będzie mieć swoją stałą galerię w siedzibie Teatru Muzycznego w Łodzi. Na pierwszą wystawę "Projekt&Muzyka", której wernisaż odbędzie się 3 lutego, złoży się kilkadziesiąt prac obrazujących przenikanie się sztuk plastycznych i muzyki.

Inne aktualności

Galeria łódzkiej ASP mieścić się będzie w górnym foyer Teatru Muzycznego w Łodzi. Zdaniem dyrektorki Teatru Grażyny Posmykiewicz, publiczność będzie miała dzięki niej okazję do dopełnienia muzycznych wrażeń spotkaniem z inną dziedziną sztuki.

"Chcemy wykorzystać potencjał tego miejsca, przybliżyć to, co robią nasi studenci i pedagodzy w murach uczelni. Mamy 13 instytutów i myślę, że każdy z nich może przygotować ekspozycję, aby się tu zaprezentować. Struktura ASP i rytm jej funkcjonowania utrudnia udostępnianie szerszej publiczności tego, co się dzieje w szkole. Myślę, że współpraca z Teatrem będzie podnosić rangę obu naszych instytucji – podkreślił rektor łódzkiej ASP dr Przemysław Wachowski.

Pierwsza ekspozycja przygotowana w ramach współpracy dwóch instytucji, zatytułowana "Projekt&Muzyka", poświęcona będzie poszukiwaniom z zakresu projektowania graficznego. Złożą się na nią m.in. plakaty, infografiki, projekty okładek płyt, jak również animowane formy multimedialne. Zaprezentowanych zostanie około 40 prac drukowanych i kilkadziesiąt prac, które wyświetlane będą na monitorach.

"Cechą wspólną dzieł jest próba odzwierciedlenia charakteru i budowy utworu muzycznego za pomocą środków graficznych i typograficznych. Przekładamy brzmieniowy porządek na strukturę wizualną. Zwrócimy uwagę nie tylko na muzykę, ale i jej tło graficzne. Sięgniemy do różnorodnych form: od projektów promujących festiwale muzyczne, koncerty i albumy, po infografiki i plakaty, odwołujące się do różnych gatunków w muzyce. Nie zabraknie również materiałów nawiązujących do osobowości muzycznych" – zapowiedziała kuratorka ekspozycji dr Karolina Grudzińska, prodziekan Wydziału Sztuk Projektowych ASP, kurator wystawy.

Dr Karolina Grudzińska, która w latach 1999–2004 studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, obecnie pracuje jako adiunkt w Pracowni Projektowania Plakatu. Artystka w 2019 roku została finalistką na międzynarodowej wystawie plakatu Posterists in the World w Peru, jest również zdobywczynią Grand Prix w międzynarodowym konkursie plakatu Unovis. XXI wiek na Białorusi.

Wystawę w Teatrze Muzycznym oglądać będzie można od 3 lutego do końca marca.

Źródło:

PAP