Studenci Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej zadebiutują w sobotę na scenie Teatru Studyjnego. Spektakl dyplomowy „Trzy siostry. Wariacje” na motywach dramatu Antona Czechowa ma ukazać sytuację obecnego młodego pokolenia w momencie wchodzenia w dorosłość.
Reżyserem kolejnego w tym sezonie artystycznym przedstawienia dyplomowego studentów łódzkiej Filmówki jest Franciszek Szumiński, który razem z adeptami aktorstwa przeniósł dramat Czechowa do czasów współczesnych oraz z Moskwy do Polski, "odmłodził" bohaterów i dołączył wątek wojny na Ukrainie.
"Jest pewna część tego dramatu, która jest uniwersalna, ale jest też taka, która się w czasie zmieniła i to znacznie - tą właśnie wspólnie ze studentami i dramaturżką, Małgorzatą Jakubowską Raczkowską chcieliśmy zaktualizować. Ostatecznie dużo z Czechowa zostało bez zmian. Jądro tematu zostało" – wyjaśnił reżyser.
Dodał, że na tle współczesnych wydarzeń, podważających znany nam obraz świata, wspólnie z bohaterkami i bohaterami dramatu Czechowa udajemy się w wewnętrzną podróż do rozpoznania: swojej sytuacji, pragnień, marzeń i możliwości.
"Przez tekst Trzech Sióstr, fragmenty prozy Musila, wywiady z uchodźczyniami wojennymi z Ukrainy i improwizacje aktorskie próbujemy spojrzeć na sytuację pokolenia obecnych dwudziesto- i trzydziestolatków, w momencie ich wchodzenia w dorosłość, kształtowania życia i przestrzeni wokół siebie" – podkreślił Szumiński.
Dopisany wątek wojny na Ukrainie i związanej z tym emigracji ukazany jest m.in. poprzez wywiady z Ukrainkami.
"Skorzystaliśmy z metody teatru dokumentalnego. Przeprowadzałam wywiady z Ukrainkami. Chciałam się dowiedzieć, jaka jest ich kondycja, co ich spotkało, jak wyglądało ich życie przed wojną i jak się asymilują w Polsce" – wyjaśniła studentka Maria Wawreniuk, która została asystentką reżysera.
Reżyser wskazał, że praca dokumentalna przyniosła zaskakujące rezultaty, ponieważ niektóre zdania z rozmów z uchodźczyniami wojennymi brzmiały niemalże jak cytaty z Czechowa. "Jedno zdanie pokryło się dosłownie, literalnie. Ci ludzie są zatopieni w marzeniu o powrocie, rozdarci, w podwójnej lojalności – to przecież ci, którzy wyjechali i zostawili swój dom. Nie mogliśmy tego zaplanować - życie ludzi będących obecnie na emigracji i życie postaci tekstu z początku XX wieku w wielu momentach się spotkało" – zaznaczył.
W spektaklu na kanwie tekstu Czechowa wystąpią studentki i studenci dyplomowego roku aktorstwa: Paweł Gabor, Julian Knaf, Wiktoria Kruszczyńska, Maria Kuśmierska, Magdalena Litwa, Oskar Organista, Magdalena Poręba, Dominika Suchecka, Krzysztof Surówka, Maciej Walter, Maciej Wysocki i Maria Wawreniuk.
Premiera przedstawienia dyplomowego studentów wydziału aktorskiego odbędzie się w sobotę o godz. 19.07 na scenie Teatru Studyjnego w Łodzi.