EN
16.09.2022, 11:14 Wersja do druku

Łódź. Teatr prywatny z istotnymi tematami

Teatr Kamila Maćkowiaka przygotowuje kolejne realizacje i czeka na docelową lokalizację swojej sceny.

fot. mat. teatru

Teatr Kamila Maćkowiaka, mający wyjątkowo wierną widownię, rozpoczyna dziewiąty sezon. Obecnie jego siedzibą jest Centrum Dialogu im. M. Edelmana. Tam przygotowana została kolejna premiera sceny.

- Jestem wyjątkowo dumny z faktu, że nasz teatr, który w 90 procentach utrzymuje się z biletów przetrwał dotąd wiele kryzysów, z pandemią na czele - podkreśla Kamil Maćkowiak. - Dzięki oddanej widowni możemy robić dalsze plany i wierzyć, że kolejne niepokojące dla kultury prognozy nie zagrożą naszemu istnieniu.

Od początku roku gramy w Centrum Dialogu na Batutach. Dzięki propozycji miasta i życzliwości dyrekcji tej placówki możemy wynajmować scenę na naszą teatralną działalność jeszcze przez najbliższych kilka miesięcy, czekając na decyzję w sprawie docelowej lokalizacji dla naszego teatru.

Naszą ofertę na najbliższe miesiące wzbogacą trzy „tytuły" . Pierwszy z nich to „Mężczyzna z różowym trójkątem", mój kolejny autorski monodram na podstawie książki Heinza Hegera - „Mężczyźni z różowym trójkątem". To jedna z naszych najmocniejszych propozycji artystycznych, ważny głos o zapomnianej grupie homoseksualnych ofiar obozów koncentracyjnych. Spektakl jest dla mnie wyzwanie aktorskim, bo zdecydowałem się na użycie zupełnie innych niż dotychczas środków wyrazu, chcąc by to historia bohatera, nie aktorski popis był na pierwszym planie. Dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Łodzi daliśmy już trzy bezpłatne pokazy, do końca roku zagramy jeszcze trzy niebiletowane spektakle. Oficjalna premiera odbędzie się w styczniu.

A 5 i 6 listopada odbędzie się repremiera spektaklu „50 słów" z Marią Seweryn w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. To nie tylko zmiana aktorki (rolę przejmuje po Kasi Cynkę), to także próba nowej interpretacji tego tekstu, który był dla mnie jedną z ważniejszych pozycji repertuarowych Fundacji. To dla mnie idealny przykład „teatru środka" -iskrzącego emocjami z historia, w której może odnaleźć się każdy.

Oprócz nowych projektów, teatr oczywiście prezentuje inne znakomite tytuły, ze swojego bogatego już repertuaru. Jeszcze we wrześniu widzowie mogą zobaczyć komediowych „Totalnie szczęśliwych", w których Kamilowi Maćkowiakowi partneruje Ewa Audykowska-Wiśniewska; „Cudowną terapię" o małżeństwie z kilkunastoletnim stażem, które udaje się na terapię, by przekonać się, że nie wszystko jest takim, jakim z pozoru się wydaje, a życie osobiste terapeuty jest równie pogmatwane jak życie jego pacjentów (w spektaklu występuje Patrycja Soliman, Mariusz Słupiński, Kamil Maćkowiak) oraz cieszące się niezmienną popularnością „Diva Show". Bo teatr to terapia najlepsza.

Tytuł oryginalny

Teatr prywatny z istotnymi tematami

Źródło:

„Dziennik Łódzki” nr 216

Wątki tematyczne