EN

8.01.2025, 10:18 Wersja do druku

Łódź. Teatr Nowy przedstawia plany na drugą połowę sezonu

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zapowiada wydarzenia zaplanowane na nowy rok. Wkrótce spodziewane jest też ogłoszenie konkursu na dyrektora sceny. Pisze Dariusz Pawłowski w „Polsce Dzienniku Łódzkim”.

fot. mat. teatru

W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi pełniącym obowiązki dyrektora jest od 1 września minionego roku Marcin Brzozowski, reżyser, aktor, wykładowca, prodziekan Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, współtwórca Teatru Szwalnia. Objął to stanowisko po Dorocie Ignatjew, która wybrała kierowanie Teatrem Starym w Krakowie.

Nim to się stanie, prowadzący scenę zaprojektowali wydarzenia przewidziane w 2025 roku. W marcu Piotr Pacześniak ma zrealizować premierę teatralnej inscenizacji „Nocy szpilek" - thrillera jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy Ameryki Południowej, Peruwiańczyka Santiago Roncagliolo. Żart czterech zbuntowanych nastolatków, który wymyka się spod kontroli, staje się w tej opowieści punktem wyjścia do rozważań o dojrzewaniu w kraju od lat ogarniętym wojną domową.

Na kwiecień przewidziano premierę spektaklu „Kto jest szalony: ja czy świat?" z tekstem Michała Pabiana (dramaturg współpracujący z obecnym p.o. dyrektora „Nowego"), poświęconym, jak wyjaśnia teatr, tematowi dystopii dyktatury szczęścia i medykalizacji. Materiał powstał w trakcie spotkań z pacjentami w kryzysie zdrowia psychicznego oraz specjalistami psychiatrii i epidemiologii w centrach zdrowia psychicznego Warszawy, Krakowa, Kościerzyny i Berlina. Swoją prapremierę tekst miał podczas 7. festiwalu teatralnego Hin & Weg w Verein Theater Bauhaus w Wiedniu w sierpniu 2024.

Spektakl wyreżyseruje Russlan Viktorov. Premierze będzie towarzyszył cykl spotkań z terapeutami i artystami.

Jeszcze przed wakacjami rozpoczną się próby do spektaklu muzycznego „Turyści" według pomysłu i w reżyserii Konrada Imieli, dyrektora artystycznego wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Przedstawienie będzie adaptacją albumu brytyjskiego fotografa Martina Parra. - Kiedy patrzę na bohaterów fotografii Parra, nie mogę się powstrzymać od rojenia sobie ich historii, relacji - tego, co było przed i po. Chciałbym wybrać kilkanaście fotografii i na ich podstawie napisać sceny i piosenki - zapowiada Konrad Imiela.

Na drugą połowę sezonu w Teatrze Nowym zaplanowano również czytania performatywne. Pierwszym materiałem będzie „Pasta do mycia języka", czyli przeniesione na scenę internetowe teksty Malcolma XD. Polski pisarz i scenarzysta, tworzący także tzw. copypasty, znany jest z tego, że używa publicystycznych pretekstów do budowania narracji o bohaterach, którzy zbłądzili we współczesnej rzeczywistości. Spotkania w „Nowym" będą połączeniem performatywnego czytania fragmentów past i rozmowy z Malcolmem XD (a właściwie z jego wizerunkiem, bo autor ukrywa swoją tożsamość i korzysta z przetwarzającej głos technologii).

Kolejnym spotkaniem będą „Historie późnej miłości". To czytanie książki Agaty Romaniuk „Krótko i szczęśliwie" - reporterskiego zbioru opowieści o uczuciach i związkach, które wydarzyły się na ostatniej prostej życia. Inicjatywa ma szansę znaleźć kontynuację w postaci cyklu warsztatów kreatywno-społeczno-edukacyjnych dla seniorów, których finałem będzie kolejne czytanie - tym razem historii opowiedzianych przez uczestniczki i uczestników. Teatr złożył wniosek o dofinansowanie projektu w ramach programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego - może więc na podstawie tekstu powstanie również spektakl. Z tego samego źródła instytucja planuje pozyskać fundusze na realizację cyklu czytań współczesnej literatury polskiej pod hasłem „Scenoczytanie", na który złoży się pięć spotkań z książkami, autorami i autorkami.

Warto przy tej okazji zaznaczyć, że „Ciało dziewczyny" - październikowa prapremiera „Nowego", zrealizowana w ramach Festiwalu Teatru Niezbędnego, znalazła się w gronie spektakli biorących udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i ma on na celu „nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego".

W I etapie konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Adam Karol Drozdowski, Dominik Gac, Anna Pajęcka, Kamila Łapicka, Eryk Maciejowski, Wiktoria Wojas.

Jeszcze w styczniu zaś powinniśmy poznać decyzję co do obsady stanowiska dyrektora instytucji. Urząd Miasta Łodzi zapowiadał ogłoszenie konkursu.

Tytuł oryginalny

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi przedstawia plany na drugą połowę sezonu

Źródło:

„Polska Dziennik Łódzki” nr 5

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

08.01.2025

Wątki tematyczne