EN

5.10.2022, 12:29 Wersja do druku

Łódź. Teatr Jaracza w ogłosił plany na nowy sezon

Pierwszą premierę nowego sezonu artystycznego Teatr im. S. Jaracza w Łodzi ma już za sobą, teraz zapowiada kolejne. I czeka na dyrektora, wyłonionego w konkursie.

„Sonata Belzebuba", fot. Krzysztof Bieliński / mat. teatru

Pierwszą premierę nowego sezonu artystycznego Teatr im. S. Jaracza w Łodzi ma już za sobą, teraz zapowiada kolejne. I czeka na dyrektora, wyłonionego w konkursie.
Łódzki Teatr im. S. Jaracza tuż przed rozpoczęciem bieżącego sezonu otrzymał nowego dyrektora artystycznego - aktora Michała Chorosińskiego. Właśnie poznaliśmy jego zamierzenia na najbliższe miesiące.

„Jaracz" rozpoczął sezon udaną premierą „Sonaty Belzebuba" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Radka Stępnia, zaplanowaną jeszcze w minionym sezonie. Kolejne przedstawienia wyreżyseruje Krzysztof Jasiński - będzie to nieśmiertelna „Zemsta" Aleksandra Fredry. Premiera zaplanowana jest na 19 listopada.

Także w listopadzie będzie można zobaczyć przedpremierowo (premiera w styczniu) spektakl realizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich ProScenium - słynną „Szklaną menażerię" Tennessee Willia-msa (w nowym przekładzie Jacka Poniedziałka) w reżyserii Pawła Paczesnego. W przedstawieniu udział wezmą Urszula Gryczewska, Natalia Klepacka, Mikołaj Chroboczek, Krystian Pesta.

10 grudnia odbędzie się premierowy pokaz spektaklu „Hobbit", na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena, w adaptacji i reżyserii Grzegorza Suskiego.

Tyle do końca tego roku. W lutym roku 2023 Teatr im. S. Jaracza zamierza przedstawić „Dzień Walentego" Iwana Wyrypajewa, następne mają być „Dziady" Adama Mickiewicza, a w dalszych planach: „Udręka życia" Hanocha Levina, „Orkiestra Titanic" Christo Bojczewa (na Scenie Inicjatyw Aktorskich ProScenium), „Sztuka" Jaśminy Rezy (Scena Inicjatyw Aktorskich ProScenium), „Śmierć pięknych saren" Oto Pavla, „Gwałtu, co się dzieje" Aleksandra Fredry oraz projekt o Jerzym Nowosielskim.

O tym, które z tych zamierzeń uda się zrealizować decydować będzie również nowy dyrektor naczelny sceny (obecnie p.o. dyrektora jest Małgorzata Kowalska). Niedawno Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. S. Jaracza. Zainteresowani mogą składać swoje oferty do 4 listopada. Przewidywany termin rozpatrzenia ofert oraz zakończenia postępowania konkursowego to 31 stycznia 2023 roku. Nowy dyrektor ma sprawować swoje stanowisko do 31 sierpnia 2028 roku.

Tytuł oryginalny

Teatr im. S. Jaracza w Łodzi ogłosił plany na nowy sezon

Źródło:

„Dziennik Łódzki” nr 232

Wątki tematyczne