EN

29.12.2023, 15:17 Wersja do druku

Łódź. Sylwester 2023/2024. Ostatni wieczór roku w kinie, na koncercie lub w teatrze

Przed nami sylwester - najbardziej huczna noc dwunastu miesięcy. Pożegnać odchodzący rok i powitać nowy możemy również na wydarzeniach kulturalnych.

fot. mat. teatru

Wiele instytucji kultury przygotowało na ostatni wieczór roku rozliczne atrakcje. To okazja do spotkania na koncercie, w teatrze lub w kinie.

W Teatrze Wielkim w piątek 30 grudnia od godz. 19 i w niedzielę 31 grudnia od godz. 20 zaprezentowany zostanie koncert sylwestrowo-noworoczny „O sole Italiano. Włoska gala operowa”. Koncert pod muzyczną dyrekcją Rafała Janiaka, w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego i choreografii Beaty Brożek-Grabarczyk, przeniesie widzów do karnawału w Wenecji i słonecznego Neapolu. Repertuar wieczoru będzie obejmował dzieła najwspanialszych włoskich kompozytorów: Belliniego, Donizettiego, Leoncavalla, Pucciniego, Rossiniego i Verdiego. Wieczór dopełnią uwertury do „włoskich” operetek Johanna Straussa „Karnawał w Rzymie” i „Noc w Wenecji”. W ostatniej części zabrzmią słynne pieśni neapolitańskie. W obsadzie koncertu znaleźli się: Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska, Patrycja Krzeszowska-Kubit, Agnieszka Makówka, Joanna Woś, Stepan Drobit, Dawid Kwieciński, Krzysztof Marciniak, Paweł Skałuba, Dominik Sutowicz oraz Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi.

Teatr Muzyczny w ostatni dzień roku od godz. 21 zagra spektakl „Prosimy nie wyrywać foteli”. Przedstawienie w reżyserii Jakuba Szydłowskiego to krótka historia muzyki rozrywkowej drugiej połowy XX wieku, ubrana w lekką i dowcipną formę. W programie tego inscenizowanego koncertu znalazły się przeboje, które takich wykonawców, jak Beatlesi, Elvis Presley, Michael Jackson, zespoły Queen i Abba, uczyniły nieśmiertelnymi. Także polska muzyka rozrywkowa przeżywała wtedy złoty okres: od piosenek Jerzego Połomskiego, Skaldów czy Maryli Rodowicz do utworów zespołów Maanam, Perfect, Lady Pank i Lombard.

W Teatrze im. S. Jaracza od godz. 19.30 będzie można obejrzeć spektakl „Gwałtu, co się dzieje” Aleksandra Fredry w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego. Akcja komedii rozgrywa się w miejscowości o nazwie Osiek. Zamieszkują ją fajtłapowaci mężczyźni i sprawujące surowe rządy nad nimi kobiety. Występują: Monika Badowska, Sara Lityńska, Szymon Nygard, Radosław Osypiuk, Matylda Paszczenko, Szymon Rząca, Iwona Dróżdż, Łukasz Stawowczyk, Bogusław Suszka, Paweł Tucholski.

Sylwester w Teatrze Powszechnym rozpocznie się o godz. 20 od prezentacji najnowszej komedii sceny - sztuki Marca Camolettiego „Pozory” w reżyserii Jakuba Przebindowskiego. Po spektaklu widzowie zobaczą wyjątkowe show/stand up kultowej pomocy domowej Nadii, przygotowany specjalnie na ostatni wieczór 2023 roku. Teatr zaplanował również konkursy z nagrodami, poczęstunek oraz symboliczny kieliszek szampana, aby wspólnie wznieść noworoczny toast.

W Teatrze Nowym im. K. Dejmka pożegnanie starego roku rozpocznie się o godz. 19 na Dużej Scenie pokazem politycznej satyry Ivo Brešana „Hamlet we wsi Głucha Dolna” w reżyserii Roberta Talarczyka. Po spektaklu - toast lampką wina. O godz. 22 natomiast na Małej Scenie rozpocznie się spektakl „Mój pierwszy rave” w reżyserii Agnieszki Jakimiak. I tutaj po spektaklu będzie okazja wznieść toast lampką prosecco, a następnie do godz. 1 potrwa zabawa przy DJ secie w wykonaniu Łukasza Jędrzejczaka.

Teatr Kamila Maćkowiaka zaprosi do Centrum Dialogu im. M. Edelmana od godz. 19 na komediowy spektakl „Totalnie szczęśliwi”. Na scenie występują Kamil Maćkowiak i Ewa Audykowska-Wiśniewska, a pokaz zakończą wspólny toast i losowanie nagród. Teatr Mały natomiast zaproponuje od godz. 20 komedię obyczajową „Lepsza”. W przerwie poczęstunek: kawa, herbata, ciasto, konkursy, a po przedstawieniu półgodzinna potańcówka i część artystyczna z udziałem parodysty Andrzeja Dyszaka i Trzeciego Oddechu Kaczuchy oraz przywitanie nowego roku lampką szampana. A Teatr Komedii Impro zaproponuje od godz. 22 przedstawienie „Impro! Kamera... akcja”. Tu widzowie razem z improwizatorami „nakręcą film”, którego jedyny pokaz będzie miał miejsce właśnie tego dnia. Inspiracją dla aktorów będą ulubione gatunki filmowe widzów. Na podstawie inicjałów wybranych widzów aktorzy stworzą chwytliwe tytuły filmów w danym gatunku oraz ich krótkie trailery. W czasie spektaklu nie zabraknie utrudnień dla aktorów, np. w postaci koła fortuny, którego ruch w każdej chwili będzie mógł zmienić gatunek filmu.

W Filharmonii Łódzkiej w sylwestra odbędą się dwa koncerty. Od godz. 19, a następnie od godz. 22, będzie można usłyszeć „Piosenki z filmów” w wykonaniu Grohman Orchestra i wokalisty Bartka Grzanka. W programie takie przeboje, jak „Oh, Pretty Woman” (Roy Orbison), „Gorączka sobotniej nocy” z repertuaru Bee Gees, „Halleluyah” (Leonard Cohen), „Kashmir” (Led Zeppelin), „Every Breath You Take” (The Police) i wiele innych specjalnie zaaranżowanych przez Leszka Kołodziejskiego dla tego projektu. W Grohman Orchestra grają muzycy, soliści i liderzy poszczególnych grup instrumentów Orkiestry Filharmonii Łódzkiej.

Kinomani mogą się wybrać na tradycyjnego premierowego sylwestra do kina Charlie. Organizatorzy przygotowali pięć wyselekcjonowanych propozycji filmowych, jedzenie, dance trance, noworoczny toast i bonusy w pakiecie powitalnym. W programie wieczoru, który rozpocznie się o godz. 19, znalazły się same przedpremierowe pokazy. Od godz. 19.15 będzie można zobaczyć film „Pierwszy gol” reż. Taiki Waititi - to historia reprezentacji Samoa Amerykańskiego w piłce nożnej. Najgorsza drużyna świata, która zasłynęła spektakularną klęską, przygrywając 31:0 w eliminacjach do mistrzostw świata w 2001 roku, zatrudnia trenera ostatniej szansy, Thomasa Rongena (w tej roli Michael Fassbender). Także od godz. 19.15 wyświetlony zostanie obraz „Do usług szanownej pani”, reż. Gilles Legardinier, z udziałem Johna Malkovicha i Fanny Ardant - osiągnąwszy wiek, w którym niemal wszystkie bliskie mu osoby odeszły lub rozjechały się po świecie, Andrew Blake, pod wpływem nagłego impulsu postanawia przekazać stery swojej małej angielskiej firmy w ręce zaufanej asystentki i zatrudnić się w charakterze majordoma we Francji, w rodzinnym kraju swojej zmarłej żony. Na godz. 21.30 zaplanowano początek projekcji wyczekiwanego „Kosa” Pawła Maślony, najlepszego filmu tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Jacek Braciak, Robert Więckiewicz i Bartosz Bielenia w opowieści o generale Tadeuszu „Kosie” Kościuszce, który w 1794 roku wraca do Polski i planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom. O godz. 0.30 rozpocznie się pokaz filmu „Ferrari” w reż. Michaela Manna - były kierowca rajdowy Enzo Ferrari jest w najtrudniejszym momencie swojego życia. Firma, którą od 10 lat buduje wraz z piękną żoną Laurą, stoi u progu bankructwa. Występują: Adam Driver, Penélope Cruz, Shailene Woodley. Także od godz. 0.30 będzie można zobaczyć film „Bękart”, reż. Nikolaj Arcel, za który Mads Mikkelsen otrzymał Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego aktora - to rozgrywający się w XVIII wieku dramat kostiumowy, zrealizowany na podstawie książki na podstawie książki Ludviga Kahlena.

Tytuł oryginalny

https://dzienniklodzki.pl/sylwester-20232024-w-lodzi-ostatni-wieczor-roku-2023-w-kinie-na-koncercie-lub-w-teatrze/ar/c13-18195377?fbclid=IwAR0I1FFY5ISmvbdzw6_roQG-2KCT8kLVkXS4mVbkHcwb7PCXmvTFjc6rhVM

Źródło:

„Dziennik Łódzki” online