EN

12.09.2023, 08:32 Wersja do druku

Łódź. Startuje nowy sezon artystyczny w Teatrze Powszechnym

Teatr Powszechny w Łodzi rozpoczyna nowy sezon artystyczny. Nie zabraknie premier oraz docenionych konkursu i festiwalu.

fot. mat. teatru

Już 20 października Teatr Powszechny na Dużej Scenie zaprezentuje prapremierę komedii „Pozory”. To nowe przygody uwielbianej przez publiczność pomocy domowej Nadii (w tej roli oczywiście Arkadiusz Wójcik).

- Rozwijamy nasz teatralny serial, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów - mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego. - Specjalnie dla nas sztukę Marca Camolettiego na nowo przetłumaczył Bartosz Wierzbięta. Podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu z Nadią, akcję spektaklu przenosimy do łódzkich i podłódzkich realiów.

Tym razem Nadia rozpoczyna współpracę z nowym pracodawcą - uznanym producentem filmowym, który razem z żoną ma dom w Żabiczkach pod Łodzią. - Spektakl stawia pytania między innymi o to, na ile prawda pomaga nam w życiu, a na ile nam przeszkadza? Czemu stwarzamy pozory, dlaczego przybieramy pozy? Czemu żyjemy w świecie półprawd? Czy w ten sposób chcemy się przed czymś uchronić? Czy to forma bezpiecznej ucieczki? - wyjaśnia reżyser Jakub Przebindowski.

Teatr Powszechny kontynuuje również współpracę z wydziałem reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, w ramach której studenci i absolwenci realizują na Małej Scenie premiery współczesnych komedii.

- W moim odczuciu bardzo ważne jest, aby młodzi twórcy zainteresowani komedią mieli przestrzeń do poszukiwań nowej, autorskiej estetyki gatunku - podkreśla Ewa Pilawska. - Stwarzanie przestrzeni do tych poszukiwań to także misja Polskiego Centrum Komedii. W tym sezonie zapraszamy na „Korepetycje z miłości” Flavii Coste w reżyserii Sławomira Narlocha.

Prapremiera polska sztuki odbędzie się w grudniu na Małej Scenie. W kameralnej opowieści o poszukiwaniu miłości i akceptacji padają fundamentalne pytania o istotę związków. Sławomir Narloch podkreśla: - Będzie to spektakl o miłości. O naturze uczucia, które rozpięte jest między młodzieńczą fantazją a ciężką pracą, polegającą na cierpliwości i trosce o drugą osobę.


Rok 2024 Teatr Powszechny otworzy prapremierą spektaklu „Bim Bom Boom. Pracoholiczna komedia romantyczna”.

- Będzie to spektakl o miłości w czasach algorytmów, historia pary, która poznaje się dzięki „cyberswatce”. Gdy Hania zachodzi w ciążę, a Dariusz rozpoczyna pracę w korporacji zarządzanej przez zaborczą Laurę, algorytmy miłosne zostają poddane próbie. Ratunkiem przed komercjalizacją miłości i rozpadem związku stanie się teatrzyk studencki Bim Bom - mówi reżyser i autor sztuki Michał Walczak.

Teatr Powszechny zaprosi również na komedię francuską („Uciekinierki” Pierre’a Palmade’a i Christophe’a Duthurona z Beatą Ziejką i Barbarą Szcześniak) i angielską („Nic nie gra” Henry’ego Lewisa, Jonathana Sayera i Henry’ego Shieldsa, ukazującą kulisy teatru).

Wyjątkowym projektem będzie prapremiera sztuki Anny Wakulik w reżyserii Adama Orzechowskiego. Punktem wyjścia dla autorki będzie łódzka, fabrykancka rodzina Biedermannów - szczególnie postać Brunona Biedermanna (ostatniego właściciela rodzinnych zakładów przy ulicy Kilińskiego) oraz jego córki, Maryli, polskiej działaczki niepodległościowej niemieckiego pochodzenia.

- Maryla Biedermann w niezwykły sposób zapisała się w historii Łodzi i Polski. W czasie drugiej wojny światowej działała w Armii Krajowej i w konspiracji przeciwko nazistom. Zginęła tragicznie razem ze swoją rodziną w momencie wkroczenia Armii Czerwonej do Łodzi w 1945 roku. To historia, którą chcemy opowiedzieć, aby przypomnieć historię kolejnej niezwykłej łodzianki; kobiety, dla której godność i ideały były najważniejsze - zaznacza Ewa Pilawska.

Anna Wakulik natomiast dodaje: - Samobójstwo Brunona Biedermanna i zabójstwo jego żony Luise oraz córki Maryli można interpretować na wiele sposobów - najciekawszym, bo żywym i dzisiaj, wydaje się piętrowy konflikt tożsamości w tych ludziach i pomiędzy nimi.  

W tym sezonie Teatr Powszechny rozpocznie też prace nad sztukami wyłonionymi w 7. edycji konkursu „Komediopisanie”. Wiosną odbędzie się jubileuszowa, 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, której tematem będą „Festiwale teatralne”. Zaplanowano także kolejne premiery „Teatru dla niewidomych i słabo widzących” oraz nowy spektakl w ramach edukacyjnego cyklu „Dziecko w sytuacji”.

Tytuł oryginalny

Startuje nowy sezon artystyczny w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Źródło:

„Dziennik Łódzki” online

Link do źródła

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

11.09.2023

Wątki tematyczne