EN
31.01.2023, 11:53 Wersja do druku

Łódź. „Smoleńsk Late Night Show” – pełna widownia i dwie ważne nominacje

Najnowsza premiera Teatru Nowego z cyklu „Nowy i Młodzi” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów, a spektakl zakwalifikował się właśnie do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i otrzymał nominację w łódzkim plebiscycie Energia Kultury. O pierwszej nagrodzie zadecydują krytycy, o drugiej – publiczność.

fot. Ha-Wa / mat teatru

10 kwietnia 2010 roku twórcy „Smoleńsk Late Night Show” – Jakub Zalasa (reżyseria) i Piotr Pacześniak (dramaturgia) byli uczniami szkoły podstawowej, ale – jak mówią – wspomnienie z dzieciństwa naznaczyło ich życie rodzinne i społeczne. Spektakl porusza temat zbiorowej traumy i nieprzeżytej żałoby, a przede wszystkim – komunikacji i relacji międzyludzkich, będących podstawą porozumienia (lub jego braku) na poziomie całej społeczności. Kreując pozory kontrowersji sięga do uniwersalnych emocji oraz intymnych przeżyć, szukając – ale czy znajdując? – perspektywy porozumienia.

 „Smoleńsk Late Night Show” miał swoją premierę 17 grudnia 2022 roku. W spektaklu zadebiutowali – świetnie przyjęci przez krytyków – Karolina Bednarek i Bartosz Cwaliński, który jest również współautorem scenariusza. Razem z nimi na scenie występują: Katarzyna Żuk, Łukasz Gosławski, Paweł Kos i Damian Sosnowski. Autorem scenografii i kostiumów jest Mirek Kaczmarek, video stworzył Adrian Cognac. Muzykę – w tym prezentowany w spektaklu utwór „Pull up” – napisali wspólnie Piotr Pacześniak i Jakub Zalasa, za choreografię odpowiada Anna Obszańska.
Przedstawienie powstało w ramach cyklu „Nowy i Młodzi”, skierowanego do studentów i młodych absolwentów szkół teatralnych. Celem projektu jest doskonalenie ich kompetencji artystycznych oraz rozwój potencjału twórczego i zawodowego poprzez kuratelę twórczą, kreatywną wymianę umiejętności i doświadczeń, a także stworzenie przestrzeni dla kształtowania osobowości artystycznej i rozpoczynania indywidualnej aktywności zawodowej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii i popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Poza „Smoleńsk Late Night Show” uczestniczą w nim dwa inne spektakle Teatru Nowego: „Kocha, nie kocha” w reżyserii i z tekstem Tomka Śpiewaka oraz „Praktyka widzenia” w reżyserii Wojtka Rodaka z tekstem Michała Buszewicza. W ubiegłorocznej edycji konkursu nagrodę za reżyserię i dramaturgię otrzymały Olga Ciężkowska i Anna Mazurek – twórczynie spektaklu „Wszyscy jesteśmy dziwni” – również zrealizowanego w ramach cyklu „Nowy i Młodzi”.
Energia Kultury to organizowany po raz 14. łódzki plebiscyt, służący wyłonieniu najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku. Dla Nowego do kolejna nominacja – w 2022 o nagrodę ubiegał się „1968 / biegnij, małą, biegnij” w reż. Remigiusza Brzyka z tekstem Anny Mazurek.

Najbliższe przedstawienia „Smoleńsk Late Night Show” odbędą się 24, 25 i 26 lutego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne