EN

31.05.2021, 10:45 Wersja do druku

Łódź. „Smog nas zje” Marty Fox i Artura Gotza

Dzisiaj (31.05.21), w przededniu Dnia Dziecka, odbędzie się internetowa premiera słuchowiska „Smog nas zje” na podstawie bajki Marty Fox, poetki, powieściopisarki, mistrzyni literatury „dla kobiet”, popularnej pisarki dla młodzieży, autorki ponad 40 książek.

fot. mat. organizatora

Akcja opowieści rozgrywa się w Łodzi, w której z podziemnych rzek wyłonił się śpiący tam od wielu lat wielki smok. I choć smok wyglądał groźnie, bo miał aż siedem głów i długi ogon, którym niemrawo wywijał, to okazał się spokojny, a nawet łagodny. Przyjaźnie nastawiony był nie tylko do odkrywców, ale i dzieci, które polubił i cieszył się z ich odwiedzin.  Smok był wielkim żarłokiem. Nade wszystko upodobał sobie butle z plastiku po wodzie i sokach oraz śmieci. Okazało się, że to bardzo pożyteczny smok, bo pomaga utrzymać  miasto w czystości, działając jak najwyższej klasy odkurzacz i utylizator. Któregoś ranka nad miastami pojawiły się ciemne chmury, miasto ogarnął smog, normy czystości powietrza zostały przekroczone do granic bezpieczeństwa. Co stanie się ze smokiem, co zrobią dzieci? Tego dowiecie się Państwo ze słuchowiska.

Bohaterami bajki oprócz Smoka Erwina są dzieci: Zielona Nikola, Elidełko Kowadełko, Ula Bubula, Bartek Wścieklica, Paweł Raper, Adaś Słodziak, Daniel Kosmita oraz Nauczycielka.

Celem projektu jest przekazywanie wiedzy o przyczynach zanieczyszczenia powietrza oraz o negatywnych tego skutkach dla środowiska i zdrowia dzieci. Treść ekologiczna została podana w sposób prosty, język jest jednocześnie bajkowy i współczesny, daleki od nachalnego dydaktyzmu, dzięki czemu słuchowisko oprócz walorów artystycznych stanie się projektem edukacyjnym. Słuchowisko nawiązuje do czasów pandemii i koronawirusa,  o czym mówi także piosenka „Będzie dobrze”.

Pomysłodawcą, autorem muzyki i reżyserem projektu jest Artur Gotz (wokalista, który nagrał trzy płyty, zagrał ponad 550 koncertów w Polsce, a także w  Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie, aktor scen Warszawy i Łodzi).

W słuchowisku wystąpili aktorzy: Hanka Brulińska, Barbara Garstka, Tomasz Gęsikowski, Artur Gotz, Arleta Lemańska, Karina Seweryn, Anna Walkowiak-Sikorska. Za aranżację muzyki odpowiedzialny jest Dawid Ludkiewicz, realizacja dźwięku Krzysztof Palczewski.

Fundacja zorganizowała również konkurs plastyczny dla dzieci z całej Polski. Ponad sto prac rysunkowych zmontowano w fabularną opowieść multimedialną. Dzięki nowoczesnej formie przekazu projekt jest skierowany do szerokiego grona odbiorców.

Przedsięwzięcie realizuje Fundacja 44 w Warszawie dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Patronat medialny: Polskie Radio Dzieciom, TVP3 Łódź, Agencja Informacyjna, Kulturalnipl

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

31.05.2021