EN

28.07.2021, 15:40 Wersja do druku

Łódź. Sierpień w Teatrze Wielkim

Spektakle plenerowe, koncerty, wydarzenia specjalne to program polecany w sierpniu. Teatr Wielki zaprasza w plener, w budynku rozpoczną się prace remontowe.

fot. mat. teatru

„Warszawskie dzieci” - 01.08.2021 r.

Teatr Wielki w Łodzi chcąc uczcić heroiczną walkę powstańców o wolność i niepodległość, podczas II Wojny Światowej, włącza się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Opera przygotowała dla Państwa nagranie wideo ze słynną pieśnią powstańczą „Warszawskie dzieci” (słowa: Stanisław Ryszard Dobrowolski, muzyka: Andrzej Panufnik) w wykonaniu artystów Chóru i Orkiestry Kameralnej Teatru Wielkiego w Łodzi pod kierownictwem Macieja Salskiego, w reżyserii dyrektora Dariusza Stachury. Aranżację muzyczną przygotowała Zuzanna Niedzielak.

Film zostanie opublikowany 1 sierpnia 2021 na kanale YouTube oraz w mediach społecznościowych Teatru (Facebook, Instagram).

Dla podkreślenia znaczenia tego ważnego wydarzenia, tuż przed Godziną W (17:00) z balkonu Teatru wybrzmi ścieżka dźwiękowa z ww. nagrania.

SIERPNIOWE WIECZORY Z GWIAZDAMI – 21.08 i 22.08.2021 r. godz. 20:00

Cykl plenerowych koncertów pod wspólnym tytułem „Sierpniowe Wieczory z Gwiazdami” został zapoczątkowany w ubiegłym roku na scenie letniej Teatru Wielkiego w Łodzi. W tegorocznej edycji zaprezentowany repertuar będzie idealny do miłego spędzenia wieczoru z naszymi artystami. Koncert poprowadzą Patrycja Krzeszowska i Arkadiusz Anyszka.

W programie znajdą się znane i lubiane przez wszystkich utwory.

Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Michała Kocimskiego

Miejsce koncertu: scena letnia Teatru (wejście od strony ul. Jaracza 45/47)

Godzina rozpoczęcia: 20:00

Czas trwania: ok. 80 min.

Ceny biletów:

bilet normalny: 30 zł, bilet ulgowy: 25 zł

fot. mat. teatru

COSI FAN TUTTE - spektakl plenerowy – 28.08 i 29.08.2021 r., godz. 20:00

Pełny tytuł „Così fan tutte, ossia La scuola degli amanti” (Tak czynią wszystkie, czyli szkoła kochanków) jest już pewnego rodzaju wskazówką do zinterpretowania tematyki i charakteru opery. Dzieło opowiada o stosunkach damsko-męskich, których ułomność zawarta jest pomiędzy miłością a erotyką. Historia skupia się na męskiej intrydze, wystawiającej - rzecz jasna - kobiety na próbę wierności. Jest w niej miejsce dla pożądania, zmysłów, zakazanych rozkoszy i miłosnych zagrywek. W tej komediowej perełce mistrzowska muzyka bawi i zachwyca od pierwszych taktów uwertury.

„Cosi fan tutte” to opera buffa składająca się z dwóch aktów. Muzykę do opery skomponował Wolfgang Amadeus Mozart, a libretto napisał Lorenzo Da Ponte. Kompozytor ukończył swoje dzieło pod koniec 1789 roku i już w styczniu zadyrygował nim w wiedeńskich Burgtheater.

Opera „Cosi fan tutte” premierę w Teatrze Wielkim miała w 2020 roku. Jednak ze względu na pandemię odbyła się bez udziału publiczności. Teraz Teatr ma okazję zaprosić widzów na plenerowe wykonanie tego wybitnego dzieła Mozarta w reżyserii Waldemara Stańczuka.

REALIZATORZY:

kierownictwo muzyczne: Marcin Werner

reżyseria i inscenizacja: Waldemar Stańczuk

dekoracje, kostiumy: Zuzanna Markiewicz

reżyseria światła: Adam Trautz

OBSADA:

Fiordiligi, dama z Ferrary: Anna Wierzbicka

Dorabella, siostra Fiordiligi: Weronika Leśniewska, Olga Maroszek

Ferrando, żołnierz, narzeczony Dorabelli: Dawid Kwieciński, Łukasz Ratajczak

Guglielmo, żołnierz, narzeczony Fiordiligi: Arkadiusz Anyszka, Łukasz Motkowicz

Don Alfonso, przyjaciel domu: Arkadiusz Jakus, Andrzej Kostrzewski

Despina, pokojówka: Patrycja Krzeszowska

Malarz: Adam Grabarczyk

Gryzetki: Magdalena Cierzniewska, Ewelina Dachowska

Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi


Miejsce koncertu: scena letnia Teatru (wejście od strony ul. Jaracza 45/47)

Godzina rozpoczęcia: 20:00

Ceny biletów:

bilet normalny: 40 zł, bilet ulgowy: 30 zł

Remont konserwatorski elewacji budynku Teatru Wielkiego w Łodzi wraz z przebudową głównych schodów wejściowych

Od 1 sierpnia rozpoczyna się remont głównych schodów zewnętrznych i elewacji, Teatru Wielkiego w Łodzi, który potrwa do 31 października 2022 r. W związku z planowaną inwestycją komunikacja z budynkiem przez drzwi wejściowe (frontowe) będzie zablokowana.

Wejście do Teatru będzie możliwe poprzez drzwi umieszczone w elewacji wschodniej (od budynku Sądu Okręgowego).

Istniejący budynek usytuowany jest przy skrzyżowaniu ulic: Sterlinga oraz Jaracza i zajmuje nieruchomość położoną w północnej części Placu Dąbrowskiego. Pięciokondygnacyjny gmach główny Teatru Wielkiego w Łodzi wraz z przewiązką na wysokości piętra oraz budynkiem zaplecza technicznego został zbudowany w latach 1949-1964 wg projektu architektonicznego Witolda Korskiego, Józefa Korskiego (ojca) i Romana Szymborskiego, stanowi jednorodną funkcjonalnie i stylowo całość. Jest przykładem klasycyzującego socrealizmu - architektury lat 50-tych ubiegłego stulecia, jednocześnie dominującym komponentem prestiżowej zabudowy Placu Dąbrowskiego. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dn. 7 września 1976 został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Łódzkiego Z uwagę na usytuowanie, architekturę samego budynku, jego rangę przestrzenną i kulturową oraz charakter otoczenia, istniejący budynek stanowi dominantę przestrzenną dla tego rejonu zabudowy. Obiekt w obrębie którego będą podejmowane działania inwestycyjne, pełni funkcję teatru operowego o znaczeniu regionalnym i ośrodka kultury dla organizacji przedsięwzięć także o wymiarze międzynarodowym.

W ramach zadania inwestycyjnego zaplanowano:

1. remont elewacji budynku głównego Teatru Wielkiego w Łodzi,

2. rozbiórkę schodów zewnętrznych oraz wierne ich odtworzenie,

3. przewidziano także umożliwienie dostępu do obiektu dla osób poruszających się na wózkach poprzez budowę pochylni od strony południowo-wschodniej budynku głównego, która umożliwi samodzielny dostęp do budynku.

Dzięki pracom modernizacyjnym nastąpi poprawa i zabezpieczenie infrastruktury technicznej w tym zabytkowej, która zniweluje przyszłe zagrożenia i doprowadzi do bezpiecznej, efektywnej i zgodnej z prawem eksploatacji budynku. Realizacja Projektu jest kluczowa, aby Teatr mógł realizować swoje założenia programowe.

Wszystkie powyższe prace będą wykonywane pod nadzorem Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

BILETY

Kasy biletowe Teatru Wielkiego w Łodzi otwarte zostaną otwarte 15 sierpnia 2021 r.

Obecnie zachęcamy do zakupu biletów online przez naszą stronę internetową http://www.operalodz.com/ lub https://www.bilety24.pl/organizator/teatr-wielki-w-lodzi-199.html

Mecenas Teatru Wielkiego w Łodzi

PGE – Polska Grupa Energetyczna

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego współprowadzona przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne