EN

5.06.2020, 11:29 Wersja do druku

Łódź. "Rutka" Teatru Arlekin w 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

fot. Ha-Wa/mat. teatru

Spektakl w adaptacji i reżyserii Karoliny Maciejaszek znalazł się w gronie 11 najlepszych sztuk, wybranych w kilku etapach spośród 113 przedstawień zgłoszonych przez teatry z całej Polski. Wraz z resztą finalistów powalczy jesienią o nagrodę główną i nagrody indywidualne.

W tegorocznej Komisji Artystycznej zasiadają: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Michał Mizera i Sabina Zygmanowska.

„Rutka” zrealizowana w Teatrze Lalek Arlekin na podstawie powieści Joanny Fabickiej, zaczęła świetnie już na etapie scenariusza spektaklu i działań edukacyjnych wokół niego – wygrywając organizowany przez Instytut Teatralny Konkurs im. Jana Dormana i zdobywając pieniądze na ich realizację. Potem zachwyciła teatralnych recenzentów. Teraz sięga dalej – właśnie znalazła się w ścisłym finale 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. A premiera teatralna „Rutki” odbyła się niespełna cztery miesiące temu. 



Przedstawienie  oparte na książce łodzianki Joanny Fabickiej w poetycki, surrealny i nie pozbawiony poczucia humoru sposób przybliża dziecięcemu widzowi obraz życia w łódzkim getcie. Jego bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Nowa towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżywają emocjonalną podróż w przeszłość. Przed premierą teatralną spektakl grany był w szkołach podstawowych znajdujących się na terenie niegdysiejszego getta, w rejonach opisanych przez Joannę Fabicką w książce.
- Siłą spektaklu jest to, że twórcy dają młodym widzom wybór: mogą oni zanurzyć się w atmosferze wakacyjnej zabawy i zatrzymać się na odbiorze Rutki jako opowieści o dziewczęcej przyjaźni. Jednak ci, którzy są na to gotowi, rozszyfrują aluzje odnoszące się do pełnego strachu życia w getcie, zlokalizowanego tak precyzyjnie, że nawet ja, śpiesząc się z Łodzi Fabrycznej na spektakl w Arlekinie, mogłabym wskazać palcem: "to tu". - pisała recenzując w Konkursie „Rutkę” członkini jury, Katarzyna Lemańska. 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Przedstawienia „Rutki” będzie można obejrzeć znowu jesienią, na początku nowego sezonu artystycznego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

05.06.2020