EN

12.04.2024, 09:12 Wersja do druku

Łódź. Rusza 8. Festiwal OFF-Północna w Teatrze Muzycznym

Musical „Bestiariusz Polski” w wykonaniu studentów  Szkoły Filmowej rozpocznie w piątek 8. odsłonę Festiwalu OFF-Północna w Teatrze Muzycznym. Mottem wydarzenia, na które złoży się m.in. dziewięć spektakli dramatyczno-muzycznych i koncertów, jest „Siła jednostki”.

fot. mat. teatru

Ideą organizowanego od 2017 r. przez Teatr Muzyczny w Łodzi festiwalu jest promocja teatru offowego, niekomercyjnego repertuaru i scen muzycznych. Jak podkreślają jego organizatorzy, cykl prezentowanych wydarzeń ma pokazać, że współczesny teatr muzyczny to nie tylko wielkie musicale, ale również przestrzeń kameralnego celebrowania słowa i poszukiwania dla niego nowych form muzycznego wyrazu.


Jego ósma edycja potrwa od piątku do 21 kwietnia.

Festiwal otworzy w piątek wieczorem musical "Bestiariusz Polski". Studenci Szkoły Filmowej w Łodzi zabiorą widzów w muzyczną podróż przez współczesne mity, opowiadając o bohaterach, wyroczniach i fałszywych prorokach.

W sobotę Teatr Nowy Proxima przedstawi historię Czarnego Anioła w "Kruchości odoru. Demarczyk". Kolejny po "Korze.Boskiej" autorski spektakl Katarzyny Chlebny opowiada o Ewie Demarczyk i jest nie tyle biografią artystki, ile portretem zagubionej perfekcjonistki, zatraconej w pokonywaniu samej siebie.

Niedziela to czas na artystyczną rywalizację w Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Jej świadkiem może być każdy, bo konkursowe przesłuchania na żywo przed mistrzowskim jury są otwarte dla publiczności. O nagrody pieniężne i statuetkę Jonaszka powalczy ośmioro solistów, jeden duet i jeden zespół. Ich występy oceniać będą między innymi: reżyser spektakli muzycznych Wojciech Kościelniak, pisarz Piotr Kofta (syn Jonasza), aktor i reżyser Konrad Imiela.

Wieczór finału konkursu zwieńczy koncert Katarzyny Groniec z utworami z nagrodzonej niedawno Fryderykiem płyty "Konstelacje".

W kolejnych dniach publiczność będzie mogła obejrzeć m.in.: spektakl Fundacji Pomysłodalnia "Nie tylko Przemyk" – przypominający udział i sojusz studentów oraz robotników w stanie wojennym w grudniu 1981 r. w Stoczni Gdańskiej; spektakl Teatru Muzycznego w Tourniu "Piękna Lucynda" będący teatralną zabawą wokół przeróbki molierowskiej intrygi według Hemara w połączeniu z wyrafinowaną grą słów i muzycznością dialogów o musicalowym potencjale.

W programie są też koncerty i recitale. Maciej Pawlak i Karina Komendera podczas występu zatytułowanego "Tides and Times" zagrają fragmenty uznanych amerykańskich musicali, niekoniecznie popularnych w Polsce twórców – Adama Guettela, Jasona Roberta Browna, Craiga Carnelii, Kait Kerrigan, Briana Lowdermilka czy Maury’ego Yestona. Mateusz Deskiewicz z zespołem zaprezentują zaś francuskie piosenki w kameralnym recitalu "Francja elegancja", a w poemacie jazzowym "Bona Sforza d’Aragona" wystąpią Artur Żmijewski i Ewa Żmijewska.

Ostatniego dnia festiwalu organizatorzy zapraszają na widowisko muzyczne "Depesze" w wykonaniu artystów Teatru Rampa. Wystawiany, po raz pierwszy w festiwalowej odsłonie, spektakl poświęcony jest muzyce kultowego zespołu Depeche Mode. Publiczność usłyszy zupełnie nowe interpretacje ich utworów w wykonaniu m.in. Marcina Januszkiewicza. Za ich aranżację odpowiada Marta Zalewska.

Każdemu z wydarzeń towarzyszyć będzie spotkanie publiczności z artystami. W programie festiwalu znalazły się też arteterapeutyczne zajęcia dla młodych kobiet oraz improwizacyjne warsztaty teatralne w Parku Helenów, a także dyskusja poświęcona osobom "współtworzącym kulturę z tylnego siedzenia".

Ósmy Festiwal OFF-Północna jest współfinansowany ze środków Miasta Łodzi.

Źródło:

PAP