Wystawa „Ewokacje. 20 lat Teatru CHOREA” oraz premiera spektaklu „What’s Demeter?” rozpoczną w piątek Festiwal Teatralny Retroperspektywy. Cykl wydarzeń dla miłośników teatru, muzyki oraz sztuki performatywnej będzie realizowany od 23 sierpnia do 1 września w Fabryce Sztuki w Łodzi.
Tegoroczna edycja Festiwalu Retroperspektywy organizowana jest pod hasłem "PRZEBUDZENIA". W piątek, o godz. 18, rozpocznie ją otwarcie wystawy "Ewokacje. 20 lat Teatru CHOREA". Przygotowana przez Magdę Milewską i Janusza Adama Biedrzyckiego ekspozycja, jest zaproszeniem do podróży przez dwie dekady działalności zespołu, którego dyrektorem artystycznym jest Tomasz Rodowicz. Godzinę później rozpocznie się premiera spektaklu "What’s Demeter?" z udziałem artystów i artystek CHOREI.
"W spektaklu +What's Demeter?+ sięgamy do antyku i innych konwencji, tworzących spektakle CHOREI. Połączenie współczesnych środków wyrazu z tradycyjnymi formami teatralnymi tworzyć będzie wyjątkową przestrzeń dialogu między mitem a współczesnością. Spektakl porusza uniwersalne tematy cykliczności życia, natury i straty, rzucając nowe światło na relacje międzyludzkie i naszą więź z otaczającym światem. To pełen emocji, ruchu i muzyki spektakl, który został zbudowany z fragmentów przedstawień naszego teatru" – podkreślił Tomasz Rodowicz.
W sobotę w ramach Retroperspektyw o godz. 11 odbędą się warsztaty "Taniec, Słowo, Pieśń Antycznej Grecji”. To propozycja edukacyjna dla osób pasjonujących się teatrem, pedagogów, edukatorów, animatorów, instruktorów teatralnych, a także dla artystów, aktorów, tancerzy i muzyków. Warsztaty oparte będą na źródłowych dla CHOREI technikach pracy. Po południu w programie festiwalu znalazł się performance "Pauza". Wieczorem, o godz. 20, na muzycznej scenie festiwalu wystąpi zespół Tuleje. Grupa zaprezentuje autorskie opracowanie muzyki ludowej ze wschodniej Wielkopolski.
Niedzielne popołudnie to czas na rozmowy o ekologii. Panelistki i paneliści "Ekologii kultury" poruszą tematy związane m.in. z brakiem rozwiązań na wsparcie natury w rejonach zurbanizowanych.
Pierwszy weekend festiwalu zamknie dwukrotna prezentacja spektaklu poznańskiej SCENY ROBOCZEJ – "Niewidzialni". Realizowany w ciemności polifoniczny reportaż, z pogranicza słuchowiska i performance’u jest próbą odwzorowania codzienności osób niewidomych. Białoruska aktorka i debiutująca reżyserka Alena Hiranok stworzyła niewizualny spektakl, oparty na prawdziwych historiach osób niewidomych i niedowidzących z Białorusi, we współpracy z białoruskimi i ukraińskimi aktorami i aktorkami, mieszkającymi w Poznaniu.
Na poniedziałek i wtorek zaplanowano projekcje spektakli archiwalnych i współczesnych Teatru CHOREA. W środę i czwartek festiwalowa publiczność będzie miała możliwość zobaczyć "Eden. Baśń sceniczną w kilku obrazach" Międzypokoleniowej Grupy Teatralnej CHOREI w reżyserii kolektywu twórczego – Janusza Adama Biedrzyckiego, Magdaleny Paszkiewicz, Wiktora Moraczewskiego oraz spektakl będący efektem pracy warsztatowej Najstarszej Dziecięcej Grupy Teatralnej CHOREI – "Zjem twój dżem" w reżyserii Janusza Adama Biedrzyckiego i Anny Maszewskiej.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy tworzony przez Teatr CHOREA, który w tym roku obchodzi 20-lecie swojej działalności i odbywa się cyklicznie od 2010 roku w Fabryce Sztuki w Łodzi.
W ciągu ostatnich 14 lat (w tym podczas 10 edycji Festiwalu Retroperspektywy oraz 2 edycji festiwalu Perspektywy) odbyło się ponad 180 spektakli, performansów, koncertów, wystaw towarzyszących oraz ponad 50 warsztatów. Zjawiło się około 1,1 tys. zaproszonych gości z 25 krajów (m.in. z USA, Indii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii, Francji, Niemiec, Portugalii, Białorusi, Ukrainy i Izraela), a w festiwalowe progi, również tych w formie online, zawitało 43,6 tys. widzów i uczestników.