EN
3.08.2022, 18:49 Wersja do druku

Łódź. „Ragnarok” Teatru Chorea na otwarcie XI Festiwalu Retroperspektywy

mat. teatru

Aktorzy Teatru CHOREA, prowadzeni przez choreografów Adriana Bartczaka i Annabelle Bonnery z norweskiego teatru Carte Blanche pracują nad spektaklem "Ragnarok". Otworzy on XI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy, który rozpocznie się 19 sierpnia w Łodzi.

W środę odbyła się próba medialna przedstawienia, które premierowo zostanie wyprodukowana przez Fabrykę Sztuki w Łodzi.

"To już tradycja naszego festiwalu, że otwieramy go własnym spektaklem, który za każdym razem jest swego rodzaju eksperymentem – podkreślił Tomasz Rodowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Retroperspektywy.

Dzięki międzynarodowej współpracy Fabryki Sztuki, w ramach projektu ACT IN_OUT, w przygotowaniach uczestniczy tancerz Adrian Bartczak, od 6 lat związany z Norweskim Teatrem Tańca Współczesnego Carte Blanche. Konsultacjami choreograficznymi przedsięwzięcie wsparła dyrektorka artystyczna Carte Blanche Annabelle Bonnery.

Spektakl, swoim tytułem, ale i dramaturgią, nawiązuje do mitologii skandynawskiej. Ragnarok to zwiastun upadku bogów i władzy oraz tryumf nowego świata bez przemocy i wojen. Skandynawowie wierzyli, że po spaleniu siedziby bogów woda w oceanie osiągnie taki poziom, że pod jego falami zginie drzewo świata, a z jego głębi wynurzy się nowy, zielony świat rządzony przez zmartwychwstałego boga Baldura. Życie w nowym porządku ma być pełne radości i spokoju bez wojen, przemocy i sporów.

"Nie interesuje mnie nowy świat w sensie globalnym, interesuje mnie jedynie ludzkie budowanie własnych, małych światów, które sami kreujemy, zwracając uwagę na tworzenie relacji międzyludzkich" – wyjaśnił Bartczak, który odpowiada za reżyserię i choreografię spektaklu.

Kostiumy i scenografię do spektaklu przygotowała Marta Góz´dz´–El Bruzda, laureatka wielu prestiżowych nagród dla kostiumografów i scenografów; muzykę natomiast Tomasz Krzyżanowski, który współtworzy warstwę audialną wielu produkcji CHOREI.

"Ragnarok" otworzy XI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy, zatytułowany POCZĄTEK NOWEGO ŚWIATA, który potrwa od 19 do 28 sierpnia. Spektakl zostanie pokazany na Festiwalu dwukrotnie.

Na program tegorocznych Retroperspektyw składa się 18 wydarzeń, m.in. spektakle teatralne, dyskusje, warsztat czy wystawa. Niektóre z przedstawień będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Harmonogram festiwalu dostępny jest na stronie www.retroperspektywy.com.

"Ragnarok" powstaje w ramach ACT IN_OUT - pierwszego tak szeroko zakrojonego międzynarodowego projektu Fabryki Sztuki w Łodzi. Jego partnerami są prestiżowe instytucje – Ośrodek sztuki Slaturhusio (MMF) w islandzkim Egilsstadir, Norweski Teatr Tańca Współczesnego Carte Blanche z Bergen oraz Teatr Visjoner z Oslo.

Jego kuratorzy stworzyli multidyscyplinarny, bogaty program wydarzeń – koncertów niezależnych zespołów, spektakli oraz widowisk literacko-muzycznych, seminariów dla menedżerów i producentów muzycznych oraz teatralnych, a także działania edukacyjne. Projekt ACT IN_OUT jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Urzędu Miasta Łodzi.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne