EN

29.06.2021, 17:28 Wersja do druku

Łódź. "Przyszłość TERAZ" hasłem Festiwalu Łódź Czterech Kultur

mat. organizatora

Cztery premierowe spektakle, koncerty artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Izraela oraz wystawa "Wolne miejsce", prezentowana w przestrzeni miejskiej na billboardach i citylightach, złożą się na program Festiwalu Łódź Czterech Kultur (ŁF4K), zaplanowanego na wrzesień.

"Festiwal pod hasłem "Przyszłość TERAZ" to w pewnym sensie kontynuacja tego, co zaproponowaliśmy rok temu. Prolog do wydarzenia, które będzie organizowane w Łodzi od 10 do 18 września, stanowić będą dwa koncerty odbywające się 14 sierpnia i związane z postacią tegorocznego honorowego obywatela Łodzi Daniela Libeskinda" - podkreśliła na konferencji we wtorek dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Joanna Podolska.

Z okazji 75. rocznicy urodzin wybitnego architekta, w związanych z jego rodziną podwórkach kamienic przy Więckowskiego 4 i Piotrkowskiej 42 wystąpią: wokalistka i multiinstrumentalistka Ola Bilińska oraz muzyk, aranżer i kompozytor Leszek Kołodziejski.

Jak przypomniała Podolska, w Łodzi po raz 20. odbędzie się festiwal, który ma charakter wielokulturowy - impreza jest bowiem kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, zorganizowanego po raz pierwszy w 2002 roku.

"Łódź już nie jest tylko czterokulturowa, choć do polsko-żydowsko-niemiecko-rosyjskiej wielokulturowości nawiązujemy od samego początku. Współcześnie jest to miasto także ukraińskie, białoruskie, czeczeńskie - pojawiają się nowe akcenty, które stają się coraz ważniejsze" - dodała.

We wtorek po raz pierwszy przedstawiono program ŁF4K, który realizowany będzie w trzech sekcjach - muzycznej, teatralnej i sztuk wizualnych - w tej ostatniej, pod kuratelą Agnieszki Zawadowskiej, w dniach 1-15 września na billboardach i citylightach w całym mieście będzie można oglądać wystawę "Wolne miejsce".

"Ekspozycja będzie bardzo rozległa, ponieważ udało się pozyskać bardzo wiele nośników miejskich. Udostępniłam je wielu artystom, którzy zaproponowali swoje prace. +Zwolnione+ z reklam miejsca będą niosły inny niż zwykle przekaz, który będzie miał inne tempo, skłaniające do refleksji. Wśród zaproszonych artystów jest Katarzyna Kozyra, znana ze swoich prac krytycznych społecznie, a także Elżbieta Jabłońska, Jadwiga Sawicka, Maksymilian Rigamonti, Anna Rutkowska i Tomasz Wysocki" - poinformowała kuratorka.

Z kolei sekcja teatralna to cztery premierowe spektakle, przy czym trzy z nich realizowane będą we współpracy z łódzkimi instytucjami kultury. Jako pierwsze - 11 września - zaprezentowane zostanie widowisko Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla "Król Bawełny" w reż. Arkadiusza Buszki, poświęcone postaci Karola Scheiblera.

"Premiera odbędzie się w hali Fuzji, czyli w fabryce, która niegdyś należała do rodziny Scheiblerów - bardzo ważne dla łódzkiej historii, kultury i biznesu. Z kolei 12 września pokazany zostanie spektakl +Debil+, w mojej reżyserii, który powstał w koprodukcji z krakowskim Teatrem im. Słowackiego. Tekst tej sztuki, autorstwa Maliny Prześlugi, został uhonorowany Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2020" - zaznaczył kurator sekcji teatralnej FŁ4K Piotr Ratajczak.

Na kolejne dni zaplanowano dwa premierowe pokazy "Powrotu Odysa" w reż. Tomasza Kaczorowskiego. Spektakl wprowadza ponad stuletni dramat Stanisława Wyspiańskiego w otaczającą nas rzeczywistość. Poza tym FŁ4K wespół z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka zaprezentują sztukę na motywach "Ludowej Historii Polski" Adama Leszczyńskiego.

"Młody reżyser Piotr Pacześniak będzie reżyserował obszerną książkę, opowiadającą o polskiej historii z perspektywy klas wykluczonych - przede wszystkim chłopów i robotników. (…) Kompletnie nie wiem, jak można tę monumentalną pozycję przełożyć na język teatru, ale młoda reżyseria na tym polega, że oni potrafią i chcą" - dodał Ratajczak.

Kurator części muzycznej Marcin Tercjak jest współautorem - obok Mirona Zajferta i Tomasza Pokrzywińskiego - widowiska "Muzyka Ksiąg Jakubowych", inspirowanego epickim dziełem Olgi Tokarczuk. 11 września w kościele św. Mateusza zaprezentują je m.in. kompozytorka i śpiewaczka Agata Zubel, trio Bastarda i Lutosławski Quartet. Będzie to połączenie klasyki, np. Haydna i Mozarta z oryginalnymi kompozycjami czerpiącymi z muzyki żydowskiej, turecko-bałkańskich klimatów, mołdawskich i ukraińskich obrzędów ludowych.

Dzień wcześniej w ogrodzie Radia Łódź z koncertem wystąpi Patryk Pietrzak, Muchy i Karen Tennenbaum, natomiast 17 września w Fabryce Sztuki - białoruski coldwave’owy zespół Super Besse i The Notwist, który zaprezentuje utwory z albumu Vertigo Days.

"The Notwist to jedna z najważniejszych alternatywnych grup niemieckich ostatnich 30 lat. Zespół od 6 lat milczał, aż do roku 2021, gdy wydał swój ostatni album" - podkreślił Tercjak.

Na zakończenie FŁ4K w Klubie Konkret wystąpi gwiazda ukraińskiego hip-hopu alyona alyona, zdobywczyni ANCHOR – Reeperbahn Festival International Music Award’19 dla wschodzącego talentu muzycznego.

Organizatorem FŁ4K jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Na budżet tegorocznej edycji składa się m.in. dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi i dotacja pozyskana w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło:

PAP