EN

8.01.2025, 13:23 Wersja do druku

Łódź. Protest po zwolnieniu Joanny Podolskiej z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Około 100 osób – m.in. ocalali z Holocaustu, społecznicy, naukowcy i artyści – podpisało się pod listem do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej wyrażającym „sprzeciw i zaniepokojenie o przyszłość Centrum Dialogu im. Marka Edelmana” po nieprzedłużeniu umowy z jego dotychczasową dyrektorką Joanną Podolską.

fot. mat. organizatora

List otwarty do prezydent Hanny Zdanowskiej wyraża "sprzeciw i głębokie zaniepokojenie o przyszłość Centrum Dialogu im. Marka Edelmana". Został wysłany w imieniu "mieszkańców i mieszkanek Łodzi, osób ze środowiska kultury i wszystkich, którym Łódź jest bliska" w związku z nieprzedłużeniem umowy Joannie Podolskiej, przez ostatnich 14 lat szefowej tej instytucji. Podpisali go m.in. ocalali z Holocaustu, pracownicy uczelni wyższych, społecznicy działający na rzecz dialogu polsko-żydowskiego i tolerancji, pisarze, artyści, dziennikarze i nauczyciele.

Sygnatariusze przypomnieli, jak wyjątkowym w skali kraju miejscem jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana - jako otwarta, świecka instytucja kultury, działająca ponad podziałami politycznymi, której podstawowym celem jest popularyzowanie dorobku różnych kultur, promowanie wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi, ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej, oraz upowszechnianie idei tolerancji i przeciwdziałanie przejawom rasizmu, ksenofobii oraz braku szacunku dla ludzi odmiennych światopoglądów, pochodzenia i kultury.

"DNA Centrum Dialogu od samego początku tworzyła Joanna Podolska, z niesamowitym wyczuciem, otwartością i ogromną wiedzą wypełniając cele, zaakceptowane zarówno przez radę miejską, jak i fundatorów instytucji. To dzięki Joannie Podolskiej Centrum Dialogu przez 14 lat stało się instytucją o światowej renomie, bliską łodziankom i łodzianom, także tym byłym - osobom ocalałym z łódzkiego getta i ich rodzinom" - zapisano w liście skierowanym do prezydent Łodzi.

Dla autorów pisma szczególnie przykre - świadczące ich zdaniem o braku szacunku dla kilkunastoletniej działalności Podolskiej i stwarzające zagrożenie dla ciągłości działania Centrum - były okoliczności nieprzedłużenia z nią umowy.

Podolska dowiedziała się o nim na spotkaniu z prezydent Łodzi i wiceprezydent Małgorzatą Moskwą-Wodnicką 30 grudnia - dzień przed formalnym zakończeniem jej kadencji. Zanim szefowa Centrum zdążyła dojechać do jego siedziby i poinformować o tym swoich współpracowników, wiadomość rozeszła się za pośrednictwem mediów społecznościowych Urzędu Miasta Łodzi; o tym, że od 1 stycznia zespół Centrum będzie mieć nowego p.o. dyrektora, dowiedział się zatem z Facebooka.

Do czasu rozstrzygnięcia konkursu na nowego dyrektora, które ma nastąpić w marcu, jego obowiązki przejmie Mariusz Goss - historyk i menedżer kultury, który ostatnio pełnił funkcję pełnomocnika prezydent miasta ds. dziedzictwa Łodzi.

Sygnatariusze listu sformułowali wiele uwag i pytań w związku z konkursem na dyrektora Centrum Dialogu. Domagają się wyjaśnienia, dlaczego nie został on ogłoszony wcześniej, aby Podolska miała szansę przekazać swoją pracę następcy. Proszą o przedstawienie opinii publicznej kryteriów, które zadecydowały o zakończeniu współpracy z dotychczasową dyrektorką. Apelują też o transparentność - chcieliby m.in. wiedzieć, czy w komisji konkursowej oprócz urzędników znajdzie się miejsce dla osób ze środowiska artystycznego i naukowego.

"W naszej opinii misja kierowania Centrum Dialogu powinna zostać powierzona osobie, która zna, często delikatne i wielopoziomowe, relacje instytucji z różnymi środowiskami. W obliczu wielu współczesnych wyzwań musi ona umieć poruszać się wśród różnych narracji, być nastawiona na dialog i szeroką współpracę z różnymi środowiskami. (...) Najbardziej logicznym rozwiązaniem do czasu rozstrzygnięcia konkursu wydaje się powierzenie obowiązków p.o. dyrektora osobie z zespołu Centrum Dialogu" - zaznaczono w piśmie.

Z informacji przekazanej PAP w środę przez Jacka Tokarczyka z biura rzecznika prezydent Łodzi wynika, że list dotarł do urzędu, jednak na odpowiedź jego autorzy będą musieli poczekać.

"Pismo zostało skierowane do sekretariatu wiceprezydent Małgorzaty Moskwy-Wodnickiej, która zajmuje się sprawami kultury i edukacji. Pani wiceprezydent przebywa do 15 stycznia na urlopie i po tym terminie ustosunkuje się do jego treści" - zaznaczył.

List otwarty został też opublikowany na stronie petycjeonline.com, gdzie nadal zbierane są pod nim podpisy.

Joanna Podolska kierowała Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi od 2011 roku, a więc niemal od początku istnienia tej miejskiej instytucji kultury stworzonej w 2010 r. Jest autorką bądź współautorką wielu publikacji książkowych, m.in. "Litzmannstadt-Getto – Ślady. Przewodnik po przeszłości", autorką scenariusza filmu dokumentalnego "Z głębokości wołam..." oraz kilkunastu wystaw, w tym o Janie Karskim, Andrzeju Bobkowskim, Arturze Szyku.

Podolska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego oraz Odznaką Honorową "Bene Merito" przyznaną przez Ministra Spraw Zagranicznych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. W 2017 r. była laureatką Nagrody Polin przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne