EN
23.05.2022, 13:22 Wersja do druku

Łódź. Projekt "Ruch kreuje przyszłość" w AOIA

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi rozpoczyna realizację projektu "Ruch kreuje przyszłość", który będzie realizowany od czerwca do listopada 2022. To interdyscyplinarny projekt edukacyjny z pogranicza socjologii, antropologii i sztuki. AOIA kreować będzie m.in. poprzez: warsztaty twórcze, pokazy spektakli z zakresu teatru ruchu, Dyskusyjny klub niepokornych i poszukujących, wykłady popularnonaukowe i dyskusje.

fot. mat. organizatora

Pierwszy warsztat odbędzie się 28.05.2022: JĘZYK MIGOWY TWORZYWEM TEATRU I TAŃCA - WARSZTATY W RAMACH PROJEKTU "RUCH KREUJE PRZYSZŁOŚĆ"
Godziny:
10.00 - 13.00 I grupa: animatorzy kultury, nauczyciele, instruktorzy, pedagodzy i inne osoby pracujące z grupami
15:00- 18:00 II grupa: tancerze, choreografowie, aktorzy, reżyserzy

Miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, ul. Zachodnia 54/56
Wydarzenia są bezpłatne, obowiązują zapisy: [email protected], nr te. 42 633 26 41

Warsztaty "Język migowy tworzywem teatru i tańca" odbywają się w ramach projektu "Ruch kreuje przyszłość". Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Miasta Łodzi. Projekt jest objęty honorowym patronatem przez Prezydent Miasta Łodzi Hannę Zdanowską.

Dlaczego nie ma jednego ogólnoświatowego języka migowego? Dlaczego słowo „głuchoniemy” jest obraźliwe?
Dlaczego migając trzeba robić różne miny?
Na ile sposobów można zamigać słowo „grać”?

Jeśli poznacie odpowiedzi na te pytania prawdopodobnie będziecie się chcieli uczyć polskiego języka migowego i… ruchem kreować przyszłość. Dzięki temu Polska ma szansę stawać się coraz bardziej dostępna dla osób g/Głuchych.

Pigułka wiedzy o kulturze Głuchych i garść znaków migowych – to na początek. Pozwoli nam odkryć, jaki potencjał performatywny posiada język migowy. Daje on możliwość, by taniec faktycznie stał się medium narracyjnym. Język migowy wzbogaca taniec, który jest z natury abstrakcyjny. Język migowy pozwala stworzyć opowieść.

MADI ROSTKOWSKĄ, prowadzącą warsztaty, interesuje analiza tekstu w kontekście znaków migowych, które posiadają kierunki i kształty np. w układzie dłoni lub ruchu zawierają w sobie figury geometryczne.

W jaki sposób wychodząc od znaku migowego, jego kształtu, można ten kształt rozszerzyć na inne części ciała, bądź całe ciało? Jak można zaadaptować i rozwinąć jakość ruchu wynikającą ze znaku na całe ciało i przestrzeń? Jak rozwijając skodyfikowany system, jakim jest język migowy można zacząć tańczyć? Język migowy to język wizualno-przestrzenny, dlatego podczas warsztatów spróbujemy na bazie znaków migowych stworzyć człowieka przyszłości w utopijnej, wykreowanej przestrzeni.

MADI ROSTKOWSKA
Migający choreograf, pedagog tańca współczesnego, performer, tłumacz Polskiego Języka Migowego. Działa głównie w obszarze badania związków między Polskim Językiem Migowym a teatrem. Pomysłodawczyni Projektu Migawki, który łączy świat ciszy i dźwięku w opowieściach.
Współautorka spektakli dla osób słyszących i g/Głuchych.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium przyznane na rozwój własnej metody pracy z językiem migowym na scenie.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne