EN

15.04.2024, 09:40 Wersja do druku

Łódź. Premierowa bajka dla najmłodszych w Teatrze Jaracza

Spektakl o sile przyjaźni, miłości i niełatwym temacie odchodzenia – Teatr im. Stefana Jaracza przygotował propozycję dla najmłodszej widowni. To  bajka adresowana do sześciolatków. „Tylko jeden dzień” Martina Baltscheita premierowo już 20 kwietnia.

fot. proj. Marcin Nowak / mat. teatru

„Tylko jeden dzień” opowiada historię dwójki zgranych przyjaciół – Lisa (Marcin Włodarski) i Dzika (Karol Puciaty), którzy pewnego dnia zaobserwowali jak z jajka wykluwa się Muszka majowa zwana Jętką (Izabela Noszczyk). Owady te żyją jeden dzień, więc przyjaciele postanowili zrobić wszystko, aby dla nowo poznanej koleżanki był on najpiękniejszym i najlepszym dniem. Nie chcąc sprawiać jej przykrości uciekli się do drobnego oszustwa mówiąc, że to nie ona a Lis ma przed sobą tylko jeden dzień życia. Jednak prawda, jak to zawsze bywa, musi wyjść na jaw…

– Jest to spektakl adresowany głównie do dzieci, ale również dla widza dorosłego, bo poruszamy ważny temat, dotyczący każdego z nas. Wiemy jak trudno jest rozmawiać dorosłym o śmierci, pogodzić się ze stratą bliskiej osoby, a co dopiero dzieciom – mówi Izabela Noszczyk, reżyserka spektaklu i dodaje, że chciałaby aby przedstawienie było punktem wyjścia do rozmowy i prowokowało do dyskusji.

Chociaż wszystko w tekście dotyczy śmierci, autor w czuły sposób tak naprawdę podkreśla wartość życia i sens własnej egzystencji. Mimo niełatwego tematu spektakl będzie miał lekką, momentami nawet dowcipną formę, co pozwoli łatwiej oswoić się z tematyką.

– Chcemy przełamać to tabu, które cały czas jest obecne w naszym społeczeństwie. Chociaż tekst dotyczy śmierci, dla nas jest przede wszystkim wyrazem celebracji życia, bo każdy z nasz zasługuje na chociaż jeden taki tytułowy najpiękniejszy dzień. Będzie to teatr familijny, na którym i dzieci i dorośli będą się świetnie bawić, dlatego zapraszamy widzów od 6 do 106 lat – zapowiada Sebastian Nowicki, współreżyser przedstawienia.

Autorem tekstu jest pochodzący z Düsseldorfu Martin Baltscheit – niemiecki pisarz, ilustrator, dramaturg, laureat wielu prestiżowych niemieckich nagród i autor tekstów dla dzieci i młodzieży. Z języka niemieckiego tekst przełożyła Lila Mrowińska-Lissewska. Za plastyczną, przystosowaną do zabawy także dla dzieci, scenografię odpowiada Sebastian Nowicki. Muzykę ilustracyjną do spektaklu stworzył Damian Neogenn-Lindner, a kostiumy Agnieszka Warcholińska-Nowak. Koncepcję graficzną przedstawienia opracował Marcin Nowak. Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich ProScenium.

Premiera przedstawienia „Tylko jeden dzień” odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 17.00 na Małej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Kolejne terminy: 21 kwietnia g. 12, 23 kwietnia g. 9.30 i 12.00, 18 maja g. 16.00, 19 maja g. 12.00, 20 maja g. 9:30 i 11:30,

1 czerwca g. 19.00 - PREMIERA DLA DOROSŁYCH, 2 czerwca g. 12.00 i 4 czerwca g. 9:30 i 11:30.

Bilety dostępne są w kasie i na stronie internetowej teatru.

Źródło:

Materiał nadesłany