EN

15.09.2022, 08:15 Wersja do druku

Łódź. Premiera „Praktyki widzenia” w Nowym

W piątek 16 września na Małej Scenie Teatru Nowego premiera „Praktyki widzenia” w reżyserii Wojtka Rodaka z tekstem Michała Buszewicza. Partycypacyjny spektakl podejmuje dialog z kanonicznym dziełem Władysława Strzemińskiego.

fot. proj. Ola Jasionowska / mat. teatru

Artysta, którego 70. rocznica śmierci przypada w tym rok, poświęcił swoją „Teorię widzenia” historii sztuki rozumianej jako rozwój świadomości wzrokowej, która cechuje społeczeństwa kolejnych epok. Na wzroku, widzeniu i sposobie interpretacji tego, co widać, oparł swoją opowieść o tym, co najważniejsze w sztuce, analizując również samo działanie zmysłu wzroku. Temat miał dla niego osobiste znaczenie, ponieważ artysta mierzył się z niesprawnością jednego oka i poważną wadą w drugim.

Praca Strzemińskiego jest dla twórców i twórczyń „Praktyki widzenia” punktem wyjścia do stworzenia spektaklu, którego istotą jest zadanie pytania o wagę wizualności w teatrze. Do udziału w projekcie zostały zaproszone osoby niewidome – uczestnicy koordynowanego przez Instytut Tolerancji projektu Erasmus+ „Teatr bez granic”: Linda Rojewska i Arnold Osiecki. Na scenie obok nich zobaczymy Monikę Buchowiec, Magdalenę Kaszewską i Pawła Kosa.

Spotkanie dwóch różnych spojrzeń – tego widzącego i tego, które widzi inaczej – ma doprowadzić twórców i twórczynie do zbudowania opowieści, której Strzemiński być może nie brał do końca pod uwagę: licznych teorii, a właściwie praktyk widzenia, zależnych od tego, kto patrzy i co widzi lub co chce zobaczyć.

Jakiej wrażliwości spojrzenia potrzeba nam we współczesnym złożonym, wielowymiarowym świecie, zalewającym nas niewyobrażalną mnogością obrazów? Jak w empatyczny i niekrzywdzący sposób patrzeć na drugiego człowieka, jak tworzyć sztukę wizualną i teatr, które nie są wykluczające? Czego możemy się nauczyć, patrząc na świat oczami osób z dysfunkcjami narządu wzroku?

Reżyser spektaklu Wojtek Rodak jest studentem IV roku Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz absolwentem produkcji filmowej łódzkiej PWSFTViT, laureatem Nagrody Debiut TR 2021. Współpracował m.in. z Moniką Strzępką, Michałem Borczuchem, Łukaszem Kosem i Wiktorem Rubinem. Zadebiutował w 2020 roku spektaklem „Żeglarz" Jerzego Szaniawskiego w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu; w Nowym wyreżyserował etiudę „Sześć zer” w ramach spektaklu „Kto nie ma nic, ten może wszystko”.

Autorem tekstu i dramaturgii jest Michał Buszewicz – dramatopisarz, dramaturg i reżyser, absolwent Wiedzy o Teatrze UJ i Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Finalista i półfinalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, jest laureatem Nagrody Dla Młodego Twórcy na Festiwalu Nowego Teatru i Medalu Stanisława Bieniasza festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona.

Scenografie i kostiumy stworzyła Katarzyna Pawelec, muzykę: Karol Nepelski. Autorem choreografii jest Tobiasz Sebastian Berg.

Spektakl został zrealizowany w koprodukcji z Festiwalem Łódź Czterech Kultur i jest częścią jego tegorocznego programu. Jest także kolejną odsłoną projektu „Nowy i Młodzi” – zainaugurowanego przez dyrektorkę Dorotę Ignatjew cyklu, w ramach którego twórcy zaczynający kariery: reżyserzy, dramaturdzy, scenografowie czy kostiumografowie mogą na Małej Scenie Nowego bez cenzury realizować swoje teatralne koncepcje. Widzowie mieli okazję zobaczyć dotychczas cztery etiudy zebrane pod wspólnym tytułem „Kto nie ma nic, ten może wszystko”, „Ludową Historię Polski”, osnutą na motywach bestsellerowej książki Adama Leszczyńskiego, transowy „KarNawał”, „Trash Story” na podstawie debiutanckiej książki Mateusza Górniaka oraz „Wszyscy jesteśmy dziwni" na podstawie nagradzanego reportażu Karoliny Sulej – spektakl otrzymał nagrodę dla Olgi Ciężkowskiej i Anny Mazurek za reżyserię i dramaturgię w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i zakwalifikował się do Festiwalu 13. Koszalińskie Konfrontacje Młodych. Kuratorem projektu jest Remigiusz Brzyk.

Spektakle w dniach 17 września i 23 października będą dostępne z audiodeskrypcją, a spektakl w dniu 17 września będzie dodatkowo tłumaczony na Polski Język Migowy.

Partnerami Premiery są: Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Spektakl jest współfinansowany z dotacji Miasta Łodzi.

*Władysław Strzemiński

Prapremiera: 16 września 2022 roku, Mała Scena

Reżyseria: Wojtek Rodak

Tekst i Dramaturgia: Michał Buszewicz

Scenografia i Kostiumy: Katarzyna Pawelec

Muzyka: Karol Nepelski

Choreografia: Tobiasz Sebastian Berg
Asystent choreografa: Wojciech Rybicki

Asystentka scenografki: Monika Maurycy

Kurator projektu "Nowy i Młodzi": Remigiusz Brzyk

Występują: Monika Buchowiec, Magdalena Kaszewska, Paweł Kos, Arnold Osiecki (gościnnie), Linda Rojewska (gościnnie)

Źródło:

Materiał nadesłany