EN

29.07.2021, 08:14 Wersja do druku

Łódź. Ponad 20 wydarzeń na jubileuszowym Festiwalu Retroperspektywy

Ponad 20 wydarzeń – m.in. spektakle, koncerty i mistrzowskie warsztaty - znalazło się w programie 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy, organizowanego w Łodzi od 20 do 29 sierpnia. Hasłem jubileuszu będzie "Spotkanie/Wspólnota/Święto".

fot. mat. organizatora

W środę organizatorzy Festiwalu Retroperspektywy ogłosili program tegorocznej, jubileuszowej edycji. Złoży się na nią ponad 20 wydarzeń – spektakle, koncerty, performanse, spotkania i mistrzowskie warsztaty. Festiwal rozpocznie się 20 sierpnia i potrwa 10 dni. Jego hasło to "Spotkanie/Wspólnota/Święto".

"Po ubiegłorocznym festiwalu, zorganizowanym w formie hybrydowej, marzyliśmy, aby jubileuszowej edycji towarzyszyło to wszystko, na co zawsze czekamy, czyli spotkanie, wspólnota i święto, jakim zawsze był teatr. Cały program festiwalu opiera się na tym, by na nowo odbudowywać ten rodzaj myślenia i bycia ze sobą. Człowiek jest istotą społeczną i wszystkie najważniejsze rzeczy wydarzają się między ludźmi; nawet jeśli sam coś tworzy, to musi i chce się potem tym podzielić" - podkreślił dyrektor MFT Retroperspektywy Tomasz Rodowicz na konferencji w łódzkiej Fabryce Sztuki.

Festiwal otworzy premiera "Śmierci na gruszy" Teatru CHOREA w reż. Łukasza Kosa, który sięga po tekst Witolda Wandurskiego – legendy międzywojennej Łodzi. Opowieść zbudowana na ludowej baśni o uwięzieniu Kostuchy, jest bardziej planem zabawy niż sztuką teatralną, a sam performans ma być swoistym brudnopisem przyszłego przedstawienia.

Premierowy akcent - "Medytacja teatralna numer 4" - przewidziano również na zakończenie festiwalu; to kolejny projekt teatralno-filozoficzny Krzysztofa Garbaczewskiego, inspirowany myślą i pracą Jerzego Grotowskiego, z którym reżyser wielokrotnie prowadził dialog w swoich pracach.

Po raz pierwszy zaprezentowane zostanie wydarzenie teatralne "Hiperborea – rekonstrukcja święta". W mitycznej, greckiej Hiperborei dzień trwał cały rok, za wyjątkiem jednego przesilenia. Wtedy właśnie Hiperborejczycy spotykali się, by wspólnie odprawiać rytuały gwarantujące przedłużenie stanu szczęśliwości o kolejny rok. Rekonstrukcję tego święta zaproponuje Jacek Hałas, muzykant, tancerz i kompozytor, od lat poszukujący śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów czy domowych archiwach.

Premierowy charakter będzie mieć także performans "Sekundowa wspólnota", przygotowany przez Teatr CHOREA w ramach Laboratorium Kreatywnego Działania III.

Jak zapowiedziała koordynatorka Festiwalu Anna Maszewska, gościem online będzie Thomas Richards – amerykański performer, aktor i reżyser, kontynuujący pracę Jerzego Grotowskiego. Artysta poprowadzi pokaz pracy warsztatowej "Pieśni tradycyjnych"; prace nad tym materiałem zostały zapoczątkowane w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w 1986 roku.

"To będzie wyjątkowe w skali kraju wydarzenie, bo Richards rzadko pokazuje tajniki swojej pracy publiczności" - zaznaczyła.

Podczas Retroperspektyw będzie można obejrzeć spektakl "Ghost Dance" Teatru Brama, inspirowany tekstami Allena Ginsberga, Patti Smith, twórczością ludową wymierających cywilizacji oraz manifestami antykapitalistycznymi.

Będzie też "LINK" Connecting Arts & Theatre Dance Company, Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska, czyli Teatr Dada von Bzdülöw, ze swoim "Końcem Wielkiej Wojny" oraz instalacja performatywna Fundacji Jubilo, która powstała na podstawie nagrania spektaklu "Kain", zarejestrowanego w Zakładzie Karnym we Wrocławiu w 2019 r.

Podobnie jak większość wydarzeń festiwalowych te prezentacje odbędą się w łódzkiej Fabryce Sztuki. Z kolei na dużej scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka wystawiony zostanie spektakl Wojciecha Farugi "Ja jestem pamięcią", będący wyprawą do magicznego świata łemkowskich legend i obyczajów.

Jubileuszowe wydarzenie będzie okazją do spotkania z kilkoma spektaklami Teatru CHOREA – gospodarza Festiwalu. Z kolei na muzycznej scenie zagości HarMálek Orchestr – zespół który zrewolucjonizował czeską tradycję orkiestr dętych. Będzie też wystawa "Eternal time is born today" fińskiej artystki Johanny Alanko.

Więcej informacji można znaleźć na retroperspektywy.com, gdzie możliwa jest też rezerwacja biletów i wejściówek. Festiwal Retroperspektywy współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasto Łódź.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne