EN

26.09.2020, 11:20 Wersja do druku

Łódź. Pięć premier w nowym sezonie w Teatrze Wielkim

Koncert Galowy z ariami i fragmentami premierowych spektakli zainauguruje w sobotę nowy sezon artystyczny w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wśród pięciu repertuarowych nowości zaplanowano m.in "Cosi fan tutte" Mozarta, "Głos ludzki" Poulenca i "Don Pasquale" Donizettiego.

Największa łódzka scena po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa do regularnego grania wraca koncertem, podczas którego na scenie wystąpią czołowe solistki i soliści Teatru Wielkiego. Wykonają oni między innymi arie z "Cyrulika sewilskiego", "Cosi fan tutte", "Don Pasquale", "Madamy Butterfly", "Turandot" oraz "Nabucca". W części baletowej widzowie zobaczą fragment z baletu "Cisza", a na zakończenie finał z baletu "Grek Zorba". To spektakle, które znajdą się w repertuarze największej łódzkiej sceny w rozpoczynającym się właśnie sezonie artystycznym.

Według twórców inauguracyjnego koncertu, ma być on wyjątkowy z tego względu, że tego rodzaju przegląd artystów i repertuaru będzie można zobaczyć i usłyszeć tylko w sobotni wieczór. Orkiestrę oraz chór poprowadzą Marta Kosielska i Michał Kocimski.

Jak zapowiedział dyrektor teatru Dariusz Stachura, w sezonie 2020/2021 zaplanowano pięć premier. - Jedną już mamy za sobą, to "Lo speziale" w reżyserii Evy Buchmann i w kooperacji z łódzką Akademią Muzyczną. Wkrótce przed nami kolejne nowe wydarzenia - zaznaczył.

Już 16 października zaplanowano premierę opery komicznej "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Waldemara Stańczuka i pod kierownictwem muzycznym Marcina Wernera. Kameralny charakter przedstawienia ma pozwolić na wystawianie opery na scenach w regionie.

mat. teatru

Kolejnym premierowym dziełem będzie "Głos ludzki" Francisa Poulenca w reżyserii Michała Znanieckiego. W spektaklu widzowie zobaczą i usłyszą gwiazdy łódzkiej sceny operowej: Joannę Woś i Dorotę Wójcik. Towarzyszyć im będzie orkiestra w kameralnym składzie pod batutą Adama Banaszaka.

W grudniu po raz pierwszy zostanie wystawiona opera buffa - "Don Pasquale". Do realizacji jednej z najbardziej znanych oper Gaetano Donizettiego dyrekcja teatru zaprosiła Michała Znanieckiego (reżyseria) i Tadeusza Kozłowskiego (kierownictwo muzyczne).

- Po nowym roku zaczniemy próby do musicalu "Korczak", na który już dziś na widownię zapraszamy młodzież szkolną. Następnie będzie "Wesele Figara" Mozarta, którym chcemy rozbawić publiczność w tych trudnych czasach - dodał Stachura.

W kalendarium teatru nie zabraknie również przedstawień cieszących się dużym zainteresowaniem publiczności w poprzednich latach, tj.: "Madama Butterfly", "Turandot", "Grek Zorba" i "Cinderella" (Kopciuszek) oraz innych wydarzeń.

Zespół Teatru Wielkiego planuje m.in. koncert sylwestrowy pt. "Sylwestrowa podróż z Wiednia do Wenecji" z walcami i pieśniami neapolitańskimi. Ze względu na sytuację epidemiczną na następny rok zostaną przełożone przypadające na ten sezon "Łódzkie Spotkania Baletowe". Zamiast tego w czerwcu zaplanowano natomiast wokalny festiwal "Muzyka świata".

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkie wydarzenia w Teatrze Wielkim będą odbywać się z zachowaniem wymogów sanitarnych. Widzowie mają m.in. obowiązek zakrywanie ust i nosa. Na widowni wprowadzono zasadę zajmowania co drugiego miejsca tak, by można było zachować bezpiecznie odległości.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne