EN

9.07.2021, 15:26 Wersja do druku

Łódź. Ostatnie premiery w Arlekinie i Pinokiu

W weekend na ostatnie premiery zapraszają łódzkie sceny dla dzieci. Teatr Lalek Arlekin pokaże „Tatę", a Pinokio „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek".

fot. mat. teatru

Tomasz Maśląkowski zachwycił się książką Toona Tellegena „Tata" w przekładzie Joanny Jędryas. Po jej przeczytaniu od razu zaproponował Wojciechowi Brawerowi, dyrektorowi Arlekina, zrealizowanie adaptacji. Scenariusz napisała Lena Frankiewicz, a literackie historyjki uzupełniono o opowieści rodzinne grających w spektaklu aktorów. - Depresja czy choroba rodziców to w literaturze dziecięcej nadal temat tabu. Książki, które go podejmują, mówią o mamach. Jako ojciec jedenastolatka od razu zainteresowałem się Tellegenem. Syn był na próbie generalnej, wymienił się ze mną uwagami. Podobało mu się - mówi reżyser.

Na scenie tatę reprezentować będą cztery lalki - trzymetrowa, wielkości człowieka, stolikowa i maciupeńka. W ten sposób zinterpretowano opowieść Tellegena, w której ojciec pojawia się w życiu siedmioletniego Józefa znienacka. - To nie jest w książce wyjaśnione, czy miał inną rodzinę, a może był w podróży, w szpitalu? - wyjaśnia Maśląkowski. - Tata w naszym spektaklu to postać, którą można zobaczyć z różnych stron. Początkowo jest He-Manem, herosem, przyjacielem i pomocnikiem. Ratuje syna i przed zbirami, i przed pielęgniarką, która chce mu zrobić zastrzyk. Stopniowo normalnieje, pochłonięty przez zwyczajne życie, by w końcu zmaleć i zniknąć. Zdarza się, że milczy, dziwnie się zachowuje, jest smutny, a nawet straszny.

Zaprojektowane przez Andrzeja Tadeusiaka lalki animować będą Wojciech Kondzielnik, Maciej Piotrowski i Kamil Witaszak. Do roli Józefa wytypowano Joannę Wiśniewską. - To był świadomy zabieg - wyjaśnia reżyser. - Dorośli mężczyźni grający dzieci są zazwyczaj pretensjonalni, a Joanna wchodzi w rolę chłopca w bardzo naturalny sposób, przy okazji otwierając naszą opowieść również na córki.

Za muzykę odpowiada Olo Walicki. Premiera - w sobotę o godz. 17 na Scenie Kameralnej Arlekina. W niedzielę o godz. 17 odbędzie się druga premiera, w ramach festiwalu Teatralna Karuzela, który organizuje Teatr Pinokio.

W sobotę o godz. 17 na Dużej Scenie Pinokia festiwalowa publiczność zobaczy po raz pierwszy „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", przygotowane przez gospodarza. Bazą spektaklu wyreżyserowanego przez Daniela Arbaczewskiego jest książka Justyny Bednarek, lektura szkolna dla pierwszaków. Bednarek w zabawny sposób opowiada o tym, co dzieje się z zaginionymi skarpetkami. Jak się okazuje, wyruszają one w świat i robią niespodziewane kariery - w kinematografii lub agencji detektywistycznej.

Za scenografię odpowiada Dariusz Panas, za muzykę - Piotr Osak. Opracowanie choreografii powierzono Marlenie Bełdzikowskiej i Witoldowi Jurewiczowi. W obsadzie Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Natalia Wie-ciech, Łukasz Batko i Piotr Osak. •

Tytuł oryginalny

Tata heros i skarpetki

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Łódź nr 157 dodatek Co Jest Grane