EN

27.10.2020, 16:02 Wersja do druku

Łódź. Ostatni weekend Radia Lutnia

Wizyty za kulisami, duża porcja anegdot, warsztaty teatralne, archiwalne nagrania czy premierowe słuchowisko „Czechow”. Przez cały październik Radio Lutnia na częstotliwości 90,08 odkrywa przed słuchaczami tajemnice Teatru Muzycznego w Łodzi, świętującego 75-lecie istnienia. Po raz ostatni okolicznościowa rozgłośnia teatru nadawać będzie w ten weekend. Premierowo w piątek rano i powtórkowo w sobotę.

Łukasz Zachwieja - pomysłodawca i główny realizator radia

– Stworzyliśmy Radio Lutnia, nie tylko z okazji jubileuszu, ale też po to, by w tym dziwnym czasie dać naszej publiczności możliwość kontaktu z teatrem. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników, artystów związanych ze sceną i przede wszystkim Łukasza Zachwiei, wieloletniego akustyka teatru, pomysłodawcy radiowej rozgłośni – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor teatru.  

fot. mat. teatru

Przez cały miesiąc na antenie Radia Lutnia gościli artyści, pracownicy i przyjaciele teatru. Usłyszeć można było między innymi Paulinę Łabę, Emilię Klimczak, Justynę Kopiszkę, Pawła Erdmana, Macieja Pawlaka, Piotra Płuskę, Marka Prusisza. Rozmowy i serwisy informacyjne przeplatały się ze słuchowiskami i archiwalnymi nagraniami utworów z repertuaru sceny przy Północnej.
– Nasi słuchacze bardzo ciepło przyjęli premierowe słuchowisko w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, oparte na opowiadaniach  Czechowa, oprawione muzyką Elżbiety Tomali-Nocuń, w wykonaniu orkiestry TM – opowiada Grażyna Posmykiewicz.
W radiowych audycjach usłyszeć można również Annę Korzon-Wnukowską – odpowiedzialną za promocję teatru, Krzysztofa Wawrzyniaka – asystenta reżysera i kierownika artystycznego Festiwalu OFF-Północna, Rozalię Barylską – krawcową oraz Jacka Żylińskiego – kierownika sceny. Z kolei warsztaty teatralne prowadzą dla słuchaczy edukatorzy projektu O-Twórz Teatr: Maria Gudejko, Emilia Klimczak, Joanna Wiśniewska i Szymon Nygard.
Radio Lutnia korzysta z pozwolenia na nadawanie okazjonalne i jego czas powoli dobiega końca. W najbliższy piątek, 30 października, rozgłośnia nada ostatnią premierową audycję o g. 7.30. Z kolei na 14.30 zaplanowano „wejście na żywo”, dzięki czemu słuchacze będą mogli zadzwonić do studia, by podzielić się swoimi wspomnieniami, albo wziąć udział w konkursie. Ponadto półtoragodzinne pasmo wypełni subiektywna lista przebojów, wywiady na żywo, wspomnienia pracowników teatru i duża porcja muzyki.
W sobotę o g. 17.00 wysłuchać będzie można powtórki piątkowego porannego programu.
Radia Lutnia w swoich radioodbiornikach słuchać mogą mieszkańcy Łodzi, ale rozgłośnia nadaje też w internecie.

Źródło:

Materiał nadesłany