EN

26.09.2022, 15:33 Wersja do druku

Łódź. Olga Ciężkowska z nagrodą główną 13. Koszalińskich Konfrontacji Młodych M-Teatr 2022

Kolejny wielki sukces twórczyń i twórców spektaklu „Wszyscy jesteśmy dziwni” – w niedzielny wieczór 25 września Olga Ciężkowska odebrała nagrodę główną tegorocznego festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych za „wykreowanie wieloznacznej scenicznej metafory współczesnego świata oraz oddanie głosu wykluczonym”.

fot. mat. teatru

Jury w składzie: Elżbieta Malczewska-Giemza, Tomasz Domagała i Maciej Nowak odniosło się też z uznaniem do „dojrzałości scenicznej twórców i twórczyń”.

Ideą Festiwalu jest stworzenie warunków do zaprezentowania spektakli teatralnych reżyserów młodego pokolenia – sztuk, które zainicjują głębszą dyskusję o nowej myśli teatralnej, która w niedługim czasie będzie – być może – określała warunki funkcjonowania polskich teatrów.

To już kolejny laur dla spektaklu „Wszyscy jesteśmy dziwni”. W lipcu Olga Ciężkowska i Anna Mazurek odebrały nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za reżyserię i dramaturgię, a Olga Ciężkowska znalazła się w dorocznym zestawieniu najlepszych debiutów miesięcznika „Teatr”. Jest szansa na więcej – spektakl zakwalifikował się właśnie do udziału w listopadowym Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.

Przeniesiony na scenę znakomity reportaż Karoliny Sulej opowiada o losach mieszkańców Coney Island – kolebki amerykańskiej rozrywki. Historie bohaterów stają się inspiracją do stworzenia opowieści o mechanizmach władzy i obserwacji procesu, w którym pojęcie normatywności staje się narzędziem opresji i kontroli, formatowania jednostek i ograniczania ich indywidualnej ekspresji. Spektakl został zrealizowany w ramach projektu „Nowy i Młodzi”. Od swojej premiery 3 grudnia 2021 roku zbiera doskonałe recenzje i regularnie wypełnia widownię Nowego.

Na Małej Scenie można oglądać Sławomira Suleja w roli samozwańczego szeryfe Coney Island Dicka Ziguna, Barbarę Dembińską jako artystkę-aktywistkę Philomenę Marano, Magdalenę Kaszewską w roli burleskowej Bambi the Mermaid, Katarzynę Żuk jako Nati Patchworkową dziewczynę i Paulinę Walendziak jako mistrza_ynię ceremonii i głos Wyspy. Za sprawą autorki reportażu Karoliny Sulej informacje, zdjęcia i fotosy z przedstawienia trafiły do prawdziwych bohaterów, których losy opisała.

Za dramaturgię spektaklu odpowiada Anna Mazurek, za scenografię, kostiumy i multimedia – Gabriela Porada, autorką muzyki jest Maja Luxenberg, realizacji wideo – Ewa Borowska z łódzkiej PWSFTviT. Plakat jest dziełem Olgi Jasionowskiej.

***
„Wszyscy jesteśmy dziwni”
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
premiera: 3 grudnia 2021

Realizatorki i realizatorzy:
Kurator projektu "Nowy i Młodzi" – Remigiusz Brzyk
reżyseria: Olga Ciężkowska (AST Kraków)
dramaturgia: Anna Mazurek (AST Kraków)
autorka książki: Karolina Sulej
scenografia i kostiumy: Gabriela Porada (ASP Łódź)
realizacja video: Ewa Borowska (PWSFTviT Łódź)
muzyka: Maja Luxenberg
Obsada:
Barbara Dembińska
Magdalena Kaszewska
Paulina Walendziak
Katarzyna Żuk
Sławomir Sulej

Źródło:

Materiał nadesłany