EN

23.06.2021, 08:30 Wersja do druku

Łódź. O kostiumie w teatrze na warsztatach Chorei

To propozycja dla tych, którzy chcą rozwijać swoją kreatywność lub chcą sięgnąć po techniki teatralne w pracy nauczyciela. Teatr CHOREA zaprasza na kolejne warsztaty w ramach Laboratorium Kreatywnego Działania. W ten weekend spotkanie z Kingą Kubiak, która pokaże jak i z czego wykonać kostium sceniczny.

„iGeneration?“ / mat. teatru

Laboratorium Kreatywnego Działania Teatru CHOREA to cykl trzynastu warsztatów i szkoleń oraz zajęć masterclass, dopełnionych cotygodniowymi spotkaniami teatralnymi z młodzieżą i seniorami.
– Dla nas ten projekt jest absolutnie wyjątkowy. Przez pięć miesięcy pracujemy z nauczycielami, pedagogami teatralnymi, instruktorami, ale też z młodzieżą i seniorami – wyjaśnia Janusz Adam Biedrzycki z Teatru CHOREA, pomysłodawca i koordynator laboratorium. – Tych pierwszych wyposażamy w nowe narzędzia pracy. Tym drugim dajemy przestrzeń samorozwoju na scenie  – dodaje.
Program tegorocznej edycji podzielony został na dwa bloki tematyczne. Pierwszy tworzą szkolenia oraz warsztaty specjalistyczne i mistrzowskie. W najbliższy weekend, w sobotę i niedzielę w godzinach 10.00-14.00 na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi przy ul. Tymienieckiego odbędą się kolejne z nich, poświęcone kostiumowi scenicznemu.  

Założeniem tego warsztatu jest eksperymentowanie z technikami, doborem tkanin z drugiej ręki, modyfikowanie ubrań oraz szukanie ciekawych zastosowań plastycznych podczas projektowania i tworzenia kostiumu teatralnego i scenicznego.

Zajęcia poprowadzi Kinga Kubiak. Kostiumografka, malarka, absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi zajmuje się malarstwem, tworzeniem tkanin artystycznych oraz realizuje kostiumy do programów telewizyjnych i spektakli teatralnych. Jest autorką kostiumów do spektakli „iGeneration?“ i „Powinniśmy być... Impresja na kilka czasowników“ Teatru CHOREA.
Trwają rownież zapisy na kolejne wydarzenia LKD. Już 10 lipca odbędą się warsztaty masterclass „Wertykalne poziomy narracji” Igi Załęcznej, które pozwolą zdobyć konkretne narzędzia i techniki teatralne wspierające samodzielne operowanie językiem sztuki.

Niezależnie od warsztatów odbywają się cotygodniowe spotkania warsztatowe z młodzieżą i seniorami, którzy chcą rozwijać ekspresję teatralną. Zajęcia obejmują pracę z ciałem, elementy nauki tańca, choreografii i akrobatyki czy ćwiczenia wzajemnościowe i partnerskie wykorzystywane do budowy etiud scenicznych. – Efektem kilkumiesięcznej pracy będzie performans, który zostanie zaprezentowany podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021 – mówi Biedrzycki.

Dokładne informacje o zapisach, warunkach udziału i terminach poszczególnych zajęć można znaleźć na stronie Teatru CHOREA lub pod numerem telefonu +48 667 326 711. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

23.06.2021

Wątki tematyczne