Jedenasty rok działalności Teatru Szwalnia odbędzie się pod hasłem „Szwalnia Wspólna” i stanowić będzie cykl wielomiesięcznych (wrzesień - grudzień) nieodpłatnych działań, na który składać się będą prezentacje spektakli (m.in. "Emder" – Pavlo Jurov, "Exit przez polski sklep" - Turkowski&Nowacka), koncerty (Jacek Hałas), działania wspólnotowe (spotkanie wokół pieśni adwentowych) oraz warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży.
Wspólnym mianownikiem wszystkich propozycji będzie realizacja idei teatru partycypacji kierunkującego nasze myślenie na poszukiwanie rozwiązań i możliwych sposobów pracy na rzecz dobra wspólnego, stając się swoistym katalogiem dobrych myśli, których tak bardzo potrzebujemy w dzisiejszym czasie, naznaczonym lękiem, niepewnością i niezrozumieniem otaczającego nas świata. Wrzesień to głównie propozycje dla młodszych widzów oraz młodzieży.
5 września, godz 17.00 - „ Mój tata jest w kosmosie” to kameralne przedstawienie skłaniające najmłodszych do refleksji nad tematem odchodzenia. Co robimy z pamięcią o osobach, których już nie ma?
Maurycy twierdzi, że jego tata jest w kosmosie. Ale Krysia mu nie wierzy. To go okropnie wkurza. Tak bardzo, że postanawia ruszyć w drogę, żeby pokazać tej mądrali, kto tu ma rację. Reżyseria i wykonanie Łukasz Musiał. Spektakl dla dzieci od 4 roku życia.
12 września, godz. 17.00 - „Dom duszy” to historia małej rybki głębinowej, która z mroków i ciemności dna oceanicznego próbuje wydostać się ku słońcu, ku jasności. W podróży do samej siebie, towarzyszy jej pytanie o istotę duszy, jak o nią dbać, by nie stracić z oczu tego, co najważniejsze? Na swojej drodze spotyka inne stworzenia, które krok po kroku prowadzą ją do celu. Spektakl poprzez piękną i prostą metaforę stawia dzieci przed filozoficznym pytaniem, na które nawet dorosłym nie łatwo odpowiedzieć. Czym jest dusza? Scenariusz spektaklu powstał m.in. na podstawie fragmentów książek „Maum. Dom duszy” Heekyoung Kim i Iwony Chmielewskiej oraz „Rybka i słońce” Przemysława Wechterowicza. Reżyseria i wykonanie Ewa Łukasiewicz, Iwona Dróżdż. Spektakl dla dzieci od 5 roku życia.
Cykliczne, wielomiesięczne warsztaty dla dzieci i młodzieży. „Drogowskazy” to propozycja dla dzieci spotykających się w świetlicy społecznej prowadzonej przez Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani. Działania warsztatowe skupione będą wokół pojęcie drogi. Bazą do pracy będzie metoda improwizacji – uwalniająca naturalną ekspresję uczestników. Warsztat zakończy się otwartym dla publiczności pokazem pracy.
"transfer zwrotny" warsztat adresowany do młodzieży w wieku gimnazjalnym i licealnym z zakresu różnych praktyk twórczych (m.in. video-art, śpiew, technika ruchu scenicznego, improwizacje aktorskie). Praca warsztatowa tworzona będzie pod hasłem "transfer zwrotny" przez prowadzących poszczególne moduły programowe artystów pracujących w ramach różnych dyscyplin sztuki. Warsztat zakończy się otwartym dla publiczności pokazem pracy.
Projekt finansowany ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: [email protected] oraz pod numerem 665 338 171.
Szczegóły na teatrszwalnia.pl, instagram.com, facebook.com