Teatromani mają już za sobą pierwsze tegoroczne premiery w łódzkich teatrach. Kolejne wydarzenia zapowiadają się wielce interesująco.
Ważne jubileusze będzie w tym roku świętował Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka - to 75-lecie sceny oraz setna rocznica urodzin patrona instytucji. Teatr program obchodów dopiero przygotowuje, ale już wiadomo, że w listopadzie z okazji jubileuszu „Nowego” na Małej Scenie odbędzie się premiera spektaklu „Zmęczone” Darii Sobik w reżyserii Joanny Drozdy. Sztuka, która jest gorzką satyrą na pracę w instytucjach kultury, znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W kwietniu natomiast teatr planuje wystawić dramat Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest” w reżyserii Olgi Ciężkowskiej.
Na Dużej Scenie 8 marca odbędzie się premiera sztuki Michała Buszewicza „Śmieszy cię to?”, w jego reżyserii, będącej - jak zapowiada teatr - zabawą gatunkiem, jakim jest farsa. Kolejna propozycja to familijny spektakl „Tajemniczy ogród”, na podstawie klasycznej powieści dla dzieci autorstwa Frances Hodgson Burnett, w reżyserii Justyny Łagowskiej.
- Wszystkie nasze plany zależą oczywiście od dotacji, jakie otrzymamy od miasta i ministerstwa kultury - podkreśla Dorota Ignatjew, dyrektorka Teatru Nowego. - Decydujące jest również to, czy mój kontrakt zostanie przedłużony na kolejną kadencję.
Święto ma również Teatr Powszechny - to jubileuszowa, 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
- To niebywałe, że minęło już trzydzieści lat z festiwalem - zauważa Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego. - Jego droga była długa i kręta, ale pełna determinacji. A patrząc na jego historię, okazuje się, iż dorobek mamy ogromny. Dzisiaj możemy przeczytać, że Warszawskie Spotkania Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych i nasza młodsza siostra, festiwal Boska Komedia to najistotniejsze festiwale teatralne w Polsce.
Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie w marcu, program zostanie ogłoszony w lutym. Dyrektorka przedsięwzięcia zapowiada, że tym razem chciałaby podjąć teatralną dyskusję o festiwalach. - Trochę na przekór czasom, bo mam wrażenie, iż dziś zaciera się pojęcie festiwalu - dodaje Ewa Pilawska.
Teatr Powszechny rozpoczął rok wielce udaną premierą spektaklu „Bim-Bom-Boom! Pracoholiczna komedia romantyczna”, a na kwiecień planuje prapremierę sztuki Anny Wakulik, w reżyserii Adama Orzechowskiego, poświęconej Maryli Biedermann, reprezentantce słynnej łódzkiej rodziny fabrykantów. Także w kwietniu teatr zaprosi na komedię francuską „Uciekinierki” Pierre’a Palmade’a i Christophe’a Duthurona, z udziałem Beaty Ziejki i Barbary Szcześniak. W czerwcu natomiast pokaże „Tubylców” Glenna Waldrona - już 14. tytuł cyklu „Dziecko w sytuacji”.
Teatr Muzyczny przygotowuje się do VIII Festiwalu Off-Północna (12-21 kwietnia) oraz zaplanowanej na 18 maja premiery musicalu „Dracula”. Autorem scenariusza i reżyserem jest Jakub Szydłowski, a muzyki - Jakub Lubowicz.
Teatr Pinokio zapowiada na 23 marca „Folwark zwierzęcy”, na podstawie powieści George’a Orwella, w reżyserii Gabriela Gietzky’ego. 13 kwietnia odbędzie się premiera spektaklu „Wszystko źle” do scenariusza i w reżyserii Miry Mańki, a w maju - „Małego księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, w reżyserii Doroty Abbe.
Teatr Arlekin 15 września przedstawi premierę spektaklu na podstawie książki „O, choroba!” w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego, a 30 listopada - „Opowieść wigilijną” w reżyserii Artura Dwulita.
Teatr Wielki na 9 lutego szykuje premierę „Traviaty” Giuseppe Verdiego pod kierownictwem muzycznym Rafała Janiaka i w reżyserii Pii Partum, a Teatr im. S. Jaracza 20 stycznia pokaże premierę „Horsztyńskiego” Juliusza Słowackiego w reżyserii Krzysztofa Prusa.