EN

15.04.2023, 08:25 Wersja do druku

Łódź. Nordycka polska wiosna

Już niebawem polska ekspedycja artystyczna wyruszy z Fabryki Sztuki w Łodzi na podbój Północy – Teatr CHOREA zagra w norweskim Bergen, a Polski Piach i Krzysztof Topolski „Arszyn” zaprezentują swoją twórczość w islandzkim Egilsstaðir.

„Ragnarok”, fot.Agnieszka Cytacka / mat. teatru

Wyjazd polskich twórców do Islandii i Norwegii to część projektu ACT IN_OUT, realizowanego od ponad roku przez Fabrykę Sztuki w Łodzi we współpracy z ośrodkiem sztuki Sláturhúsið (MMF) w islandzkim Egilsstaðir, teatrem tańca Carte Blanche w Bergen oraz teatrem Visjoner w Oslo.

– ACT IN_OUT to dialog, lepsze wzajemne poznanie poprzez działania artystyczne, poszukiwanie twórczych inspiracji oraz tego, co wspólne pomimo kulturowych różnic – wyjaśnia Maciej Trzebeński, dyrektor Fabryki Sztuki w Łodzi i dodaje, że projekt realizowany jest dzięki wsparciu funduszy norweskich i EOG oraz finansowaniu Urzędu Miasta Łodzi.

Łódzka instytucja do współpracy zaprosiła islandzki ośrodek kultury Sláturhúsið (MMF), dwa norweskie teatry: Visjoner i Carte Blanche oraz rodzimy Teatr CHOREA, który już wkrótce odwiedzi Bergen, by po pięciu latach przerwy wystawić nagrodzoną Złotą Maską „Szczelinę”, czyli opowieść poruszającą temat ucieczki przed wojną. Tytułowej szczeliny artyści będą szukać 21 kwietnia o 19:30 w siedzibie Carte Blanche. Zwieńczeniem wizyty Teatru CHOREA w Bergen będzie prezentacja tanecznego spektaklu „Ragnarok”, który powstał w wyniku współpracy Teatru CHOREA, Carte Blanche i Visjoner w ramach inicjatywy ACT IN_OUT. Wyreżyserowany przez Adriana Bartczaka, swoim tytułem nawiązuje do skandynawskiego mitu o zmierzchu bogów, którzy toczą walkę prowadzącą do końca starego i początku nowego świata. „Ragnarok” to dekonstrukcja tego, co oznacza „stary świat”. Widzowie w Bergen będą mogli zobaczyć „Ragnarok” 22 kwietnia. Tego samego dnia, Teatr CHOREA przeprowadzi też warsztaty aktorskie dla młodzieży, których tematem będzie artystyczna fizyczność i ruch w przestrzeni scenicznej.

Wiosenna ekspedycja ACT IN_OUT obejmuje nie tylko Norwegię. W Islandii, również w kwietniu, rezydencję artystyczną odbędzie Krzysztof Topolski „Arszyn” – muzyk będzie „łowił” odgłosy kreślące dźwiękowy krajobraz Egilsstaðir. Podczas dwutygodniowej rezydencji artysta będzie podróżował po otoczonych przyrodą ulicach miasta, by badać jego rytm grą na bębnach, poznać je z różnych perspektyw i kolekcjonować próbki dźwięków i obrazów, z których skomponuje audiowizualny portret Egilsstaðir. Arszyn wystąpi też z islandzkim gitarzystą Edgarsem Rugajsem.

Pracy Arszyna będzie można przyjrzeć się podczas transmisji na żywo, a jego muzykę i przygotowane przez niego spektogramy będzie można usłyszeć i zobaczyć 28 kwietnia w ramach islandzkiego festiwalu polskiej sztuki Vor/Wiosna.

Polską muzykę do Islandii przywiezie też zespół Polski Piach, czyli Patryk Zakrocki, Piotr Mełech i Piotr Domagalski. Proponowana przez grupę mieszanka muzyki chamber, kameralnego bluesa i polskiego folku inspirowana jest połączeniami, które muzycy widzą między różnymi naturalnymi krajobrazami i tworzy unikalny muzyczny język. Koncert Polskiego Piachu odbędzie się 25 kwietnia w Sláturhúsið Menningarmiðstöð w Egilsstaðir w ramach festiwalu polskiej sztuki Vor/Wiosna.

***

ACT IN_OUT to pierwszy tak szeroko zakrojony międzynarodowy projekt Fabryki Sztuki w Łodzi. Jego partnerami są prestiżowe instytucje – Ośrodek sztuki Sláturhúsið (MMF) w islandzkim Egilsstaðir, Narodowy teatr tańca Carte Blanche z Bergen oraz Teatr Visjoner w Oslo. Wszyscy kuratorzy projektu stworzyli multidyscyplinarny, bogaty program wydarzeń – koncertów niezależnych zespołów, spektakli oraz widowisk literacko-muzycznych, seminariów dla menedżerów i producentów muzycznych oraz teatralnych, a także działania edukacyjne.

***

Projekt ACT IN_OUT jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Źródło:

Materiał nadesłany