Do Teatru Powszechnego w Łodzi trafiły dwa wyjątkowe wyróżnienia środowiska osób niewidomych i słabo widzących przyznawane w konkursie organizowanym od lat przez Fundację Szansa dla Niewidomych.
• Dyrektorka Ewa Pilawska zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Idol Środowiska 2023
• Teatr Powszechny w Łodzi zdobył pierwsze miejsce jako Instytucja otwarta dla Niewidomych 2023
Środowisko po raz kolejny doceniło projekt „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”, który Ewa Pilawska od niemal 18 lat realizuje społecznie w Teatrze Powszechnym w Łodzi (cykl został powołany w 2005 roku przy współpracy z Teresą Wrzesińską, ówczesną prezeską Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Niewidomych).
Do tej pory zrealizowanych zostało 71 premier. Każda premiera "Teatru dla niewidomych i słabo widzących" to inscenizacja nowego tekstu - dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Widzowie niewidomi uczestniczą za każdym razem w spektaklu stworzonym specjalnie dla nich. Spektakle realizowane w ramach cyklu przygotowywane są specjalnie z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku. Duży nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są wszystkie didaskalia (w każdym spektaklu wprowadzona jest postać didaskaliusza, który czyta informacje na temat wyglądu czy przestrzeni, w której rozgrywa się akcja).
Widzowie niewidomi przed spektaklami otrzymują programy przygotowane w alfabecie Braille’a. Pismo „Pochodnia”, miesięcznik społeczny Związku Niewidomych, wskazał, że „Teatr dla niewidomych i słabo widzących” jest jedyną tego typu formą teatralną uprawianą w Polsce.