EN

27.08.2021, 15:32 Wersja do druku

Łódź. Między cyfrowym a cielesnym. Premiera „Medytacji teatralnej nr 4” Krzysztofa Garbaczewskiego

Czy poprzez wirtualny świat, przekraczając to, co ludzkie możemy zbliżyć się do tego, co boskie? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie Krzysztof Garbaczewski swoją „Medytacją teatralną nr 4” zabierze widzów w podróż po przestrzeniach metafizyki teatru. Premiera spektaklu – 29 sierpnia o g. 19.00 w Fabryce Sztuki w Łodzi – zakończy tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy.

fot. mat. organizatora

– Przewodnikiem Garbaczewskiego w tej podróży jest Grotowski – z jego eksploracją fizyczności aktora i próbami przekraczania jego ograniczeń. Poprzez ciała performerów reżyser zadaje w sposób nieco ironiczny pytanie, jak Bóg widzi ten świat – mówi Tomasz Rodowicz, dyrektor MFT Retroperspektywy, na którego zaproszenie Krzysztof Garbaczewski przygotowuje premierę w Łodzi.

Krzysztof Garbaczewski – reżyser teatralny, scenograf, autor adaptacji, współzałożyciel i członek Dream Adoption Society – realizował spektakle w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Nowym Teatrze w Warszawie, w Teatrze Starym w Krakowie. Za pomocą teatru mówi o sprawach egzystencjalnych i doświadczeniach granicznych. Posługując się deziluzją, tworzy niepowtarzalne sceniczne kolaże, odpowiadające fragmentaryczności współczesnego świata, mediów i kultury. Jego spektakle to niejednokrotnie teatralne medytacje grające z percepcją widza.

Mottem premierowej „Medytacji…” jest przytoczony przez Jerzego Grotowskiego cytat z Mistrza Eckharta w którym pada najważniejsze pytanie: kim jest człowiek wobec Boga i wobec siebie. Garbaczewski chce na nie odpowiadać w działaniu na żywo poprzez ciało wirtualne i ciało fizyczne performerów, zderzając trening Grotowskiego z projekcjami w technologii VR i preparowaną muzyką oraz mistycznymi tekstami Philipa Dicka, Jorgena Letha i Mistrza Eckharta.

Do badania przestrzeni pomiędzy tym, co cyfrowe a tym, co cielesne, Krzysztof Garbaczewski zaprosił dwoje tancerzy: Tomasza Bazana i Krystynę Lamę Szydłowską oraz Anastazję Vorobiovą, artystkę audiowizualną odpowiedzialną za projekcje 3D i Sławomira Blaszewskiego – twórcę kostiumów.

– Premiera ta kończy tegoroczną edycję festiwalu, ale też wyznacza nam kierunek przyszłorocznych festiwalowych poszukiwań – podkreśla Tomasz Rodowicz i zapowiada, że tematem przyszłorocznej edycji będzie „Nowy świat”.

Organizowany przez Teatr CHOREA Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy odbywa się w Fabryce Sztuki w Łodzi, a współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasto Łódź.

fot. mat. organizatora

Źródło:

Materiał nadesłany