EN

2.03.2021, 08:26 Wersja do druku

Łódź. Marcowe Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki

Teatr Chorea zaprasza do udziału w marcowych Twórczych Warsztatach - już nie tylko ONLINE, ale też NA ŻYWO w Fabryce Sztuki w Łodzi! Warsztaty prowadzone przez świetnych instruktorów, przeznaczone są dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin.

fot. mat. organizatora

ASHTANGA JOGA - warsztaty jogi dla młodzieży od 16 roku życia i dorosłych, grupa początkująca (Vinyasa) i średniozaawansowana (znajomość przynajmniej połowy I serii Ashtangi)

* WARSZTATY NA ŻYWO NA SALI WARSZTATOWEJ:
data: 1, 8 marca 2021 (poniedziałek / zajęcia dla grupy średniozaawansowanej - osoby, praktykujące Ashtanga Jogę conajmniej od roku)
godzina: 17:30-19:00
data: 4, 11 marca 2021 (czwartek / zajęcia dla grupy początkującej)
godzina: 16:30-17:30
miejsce: sala warsztatowa Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

* WARSZTATY ONLINE lub NA ŻYWO NA SALI WARSZTATOWEJ - w zależności od obostrzeń sanitarnych:
data: 15, 22, 29 marca 2021 (poniedziałek / zajęcia dla grupy średniozaawansowanej - osoby, praktykujący Ashtanga Jogę conajmniej od roku)
godzina: 17:30-19:00
data: 4, 11, 18, 25 marca 2021(czwartek / zajęcia dla grupy początkującej)
godzina: 16:30-17:30
miejsce: warsztaty prowadzone przez komunikator internetowy dla zamkniętej grupy uczestników, lub sala warsztatowa Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

wiek uczestników: młodzież od 16 roku życia i dorośli
prowadzenie: Majka Justyna
koszt: 15 zł od uczestnika za pojedynczy warsztat
zapisy: [email protected]

UWAGA!
Na warsztaty prosimy o założenie wygodnego stroju oraz o przygotowanie maty do ćwiczeń.

Ashtanga Vinyasa Yoga to dynamiczna forma jogi, w której asany poprzeplatane są Vinyasami, czyli harmonijnymi sekwencjami, łączącymi ruch z oddechem. Ruch w rytmie oddechu powoduje wytwarzanie ciepła w ciele ćwiczącego, co sprzyja poceniu się oraz intensywnemu oczyszczaniu organizmu i uwalnianiu nagromadzonych toksyn, zarówno w powierzchniowych warstwach podskórnej tkanki tłuszczowej jak i w głębokich warstwach mięśni i narządów wewnętrznych. Praktykując Ashtangę, oczyszczamy ciało oraz trenujemy wytrzymałość, siłę̨ i koncentrację umysłu. Podczas cyklicznych zajęć w Fabryce Sztuki będziemy uczyć się całej Pierwszej Serii, zwanej Joga Chikitsa.

Majka Justyna - tancerka, aktorka, performerka, nauczycielka Ashtanga Jogi. Członkini Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA, gdzie poza pracą artystyczną odpowiada także za produkcję spektakli i koncertów, prowadzenie projektów edukacyjnych i społecznych oraz planowanie i pozyskiwanie funduszy. Zajmuje się pracą z ciałem i tańcem od 5 roku życia, począwszy od tańca ludowego w Zespole Pieśni i Tańca Ludowego "Harnam", przez klasykę, po taniec współczesny, kontakt improwizację i tango argentyńskie. Praktykuje Ashtanga Jogę skupiając się na aspekcie terapeutycznym, równomiernym rozwoju ciała, zapobieganiu kontuzjom oraz odnajdywaniu harmonii między ciałem a umysłem.

 

WARSZTATY SZTUKI PERFORMANCE - mistrzowskie warsztaty performerskie dla młodzieży od 16 roku życia i dorosłych

* WARSZTATY ONLINE:
data: 6 marca 2021 (sobota)
godzina: 10:00-14:00
miejsce: warsztaty prowadzone przez komunikator internetowy, dla zamkniętej grupy uczestników
wiek uczestników: młodzież od 16 roku życia i dorośli
czas trwania: 4 godziny
prowadzenie: Ewa Zarzycka, Paweł Korbus
koszt: 20 zł od uczestnika
zapisy: [email protected]

Performance to sytuacja, w której bezwzględnie konieczna jest obecność artysty w określonym kontekście czasu i przestrzeni, wobec różnego rodzaju ograniczeń. Ostatnio największym ograniczeniem jest niemożność realizowania performance na żywo z udziałem publiczności. Performance funkcjonuje coraz mocniej w internecie. Trwają spory i dyskusje czy w ogóle istnieje taki gatunek jak performance online. Jeżeli tak, to jak to działa? Jak tworzyć takie wydarzenie? Jak je realizować? Jak transferować do sieci? Jak pracować na poziomie konceptu - na etapie "przed", jeżeli tak szybko i dynamicznie, na naszych oczach, zmianie ulega mityczne "tu i teraz". Jak prowadzić analizy "po" realizacjach w sieci. Jak uczyć się komunikacji w nowych warunkach? Jak stworzyć i utrzymać taką komunikację? Jak poczuć obecność widza, włączyć go w działanie? Jak zbudować wspólnotę w działaniu i jak utrzymać jej energię? Mnożą się kolejne pytania, a język nie nadąża za dynamicznie następującymi zmianami.

W drugiej odsłonie warsztatów zajmiemy się obszarem pomiędzy konceptem a doświadczeniem sensualnym. Będziemy dążyć do stanu "dynamicznej równowagi", by w trakcie realizowania warsztatowych ćwiczeń - w równym stopniu zaangażowane były mózg, emocje i ciało, by tym samym zwrócić uwagę na fakt, że sztuka performance to dyscyplina w której autor/autorka - jest pierwszym i podstawowym medium, swego rodzaju "narzędziem", przez które "przepływają" wszelkie procesualne zjawiska, będące częściami składowymi tworzonego wydarzenia. Zwrócimy uwagę na budowanie narracji z uwzględnieniem umowności języka sztuki. Dotkniemy problemów roli autora wydarzeń, zwrócimy uwagę na obecność / nieobecność "ja" - w sensie artystycznego indywiduum. W dalszym ciągu będziemy kontynuować ćwiczenia elementarne, działania dokamerowe, szybkie akcje i szybkie reakcje, z naciskiem na usytuowanie w danym czasie i przestrzeni. I co za tym idzie, podejmiemy usiłowania pracy w różnych trybach (np. w trybie "ad hoc", w czasie rzeczywistym), by zauważyć i doświadczać różnych perspektyw czasowych. Wszelkie odkrycia i doświadczenia poddamy analizie i dyskusji.

Jak się przygotować? Uprzedzenia zostawić w domu. Zabrać z sobą mózg, rozum, intelekt, ciało i energię. Być gotowym na szybkie zmiany, ćwiczenia z podejmowania decyzji i popełnianie błędów.

Liderzy warsztatów to dwoje artystów - każde w innym wieku, o bardzo różnych doświadczeniach, wywodzący swoją sztukę z innych źródeł. Ewa Zarzycka to artystka sztuki performance, jej medium to przede wszystkim słowo. Wykłada performance i prowadzi Pracownię Otwartą - Wykłady Gościnne w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Paweł Korbus - artysta sztuki performance, doktorant Uniwersytetu Rzeszowskiego, od lat prowadzi różnorodne warsztaty intermedialne, pracuje głównie z przestrzenią i ciałem.

Paweł Korbus - artysta wizualny, performer, twórca wideo i instalacji, doktorant Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierunkiem dr hab. Jadwigi Sawickiej, absolwent edukacji artystycznej w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktor Teatru CHOREA. Współpracował z Nettheatre, Earthfall Dance, mistrzami Butoh. Członek międzynarodowych kolektywów Dystopic Symptoms (PL / D / TR) oraz Antakya Performative Collective (PL / TR), z którym realizował projekt Performing (In)visible Bordes (Bejrut, Liban, 2018). Stypendysta Visegrad Artist Residency Program 2016 z projektem „ID-Influence Diagram”. Stypendysta Prezydenta Miasta Lublin: projekt "Miejsca - nie miejsca" (2017). Lider projektów peroformatywno-badawczych takich jak: "Odyseja Performera" (2015-2020), “Cross the Lands and Lens in the Eyes” (2015), "O Miłości" (2014-2017), "Dom/Awatar/Translokacja" (2013). Wraz z Teatrem CHOREA i Fabryką Sztuki w Łodzi współprowadził całoroczny artystyczno-edukacyjny program z grupami defaworyzowanymi „Uwaga Człowiek! Napięcia miasta” (2013). W 2012 rezydent w AGÜSAD Antakya Contemporary Art Association w Turcji. Swoje performance prezentował m.in. na: ZAZ Festiwal (2019, Tel Awiw / Arad), Festiwalu Interakcje (2019, Piotrków Trybunalski), Festiwalu Sztuki Efemerycznej (2019, Sokołowsko), ZABIH Festival (2018, Lwów), Festiwalu Filmu Awangardowego LAVA (2018), Forgetting/Remembering Performance Art Meeting (2017, Istambuł), Supermarket Independent Art Fair (2015, Stockholm), Bruno Schulz Festival (2014, Drohobycz / Ukraina), Performance Month (2014, Berlin), Bedesten Festival (2012 Antiochia / Turcja), Platforma Performance (2009). Zainteresowany hybrydowymi formami peformatywnymi, w których operuje technikami wizualnymi, fizyczną obecnością i dźwiękiem. Prowadzi interdyscyplinarną działalność edukacyjną, gdzie łączy techniki pracy z ciałem, głosem oraz techniki sztuk wizualnych.

Ewa Zarzycka - w 1978 roku ukończyła studia we Wrocławskiej PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Od 2009 wykłada sztukę performance w Katedrze Mediacji Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu. Tworzy zdjęcia, filmy, performance, jest również autorką notatek na pograniczu literatury i rysunku. Zaczynała od fotografii, w latach 80. stworzyła kilka prac filmowych, obecnie coraz częściej sięga po kamerę video i dyktafon. Pierwsza publicznie pokazana praca Ewy Zarzyckiej to film „Przejawy” (1980), pierwsze wystąpienia performance miała na początku lat 80., jej pierwsza wystawa indywidualna odbyła się w 1991 roku w Galerii Grodzkiej BWA w Lublinie. Jej sztuka jest zapisem codziennego życia i nieustającą międzyludzką komunikacją. Jej wystąpienia mają specyficzny charakter, podczas nich wygłasza swoje autorskie teksty, niekiedy są to wykłady z demonstracją. Niektóre z nich utrwala w postaci tekstu pisanego.

 

SOBÓTKI RĘCZNE ONLINE - rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami

* WARSZTATY ONLINE:
data: 6, 20 marca 2021 (sobota)
godzina: 15:00-16:30
miejsce: https://www.facebook.com/fabrykasztukilodz/
wiek uczestników: dzieci w wieku 5-10 lat wraz z rodzicami lub dorosłymi opiekunami
czas trwania: 1,5 godziny
prowadzenie: Jola Królicka i Antoni Kowarski
udział w warsztatach jest bezpłatny
na warsztaty nie obowiązuje rezerwacja miejsc

Warsztaty tłumaczone będą na Polski Język Migowy.
Tłumaczenie: Magda Schromová / Joanna Ciesielska (tlumaczkipjm.pl)

UWAGA!
6 marca 2021 - Warsztaty „Wiosna, panie sierżancie!”
Na warsztaty prosimy o przygotowanie:
- papieru
- dużych i małych opakowań po jajach
- pudeł tekturowych i tektury
- papieru pakowego, prezentowego i do pieczenia
- gazet
- rolek po papierze toaletowym
- nożyczek, kleju, taśmy klejącej

UWAGA!
20 marca 2021 - Warsztaty „Wiosna, panie sierżancie!”
Na warsztaty prosimy o przygotowanie:
- butelek plastikowych po wodzie, mleku, sokach
- dowolnych opakowań plastikowych
- folii bąbelkowej (jeśli macie)
- nożyczek, kleju, taśmy klejącej

Weekendowe rodzinne zajęcia, adresowane do dzieci w wieku 5-10 lat oraz ich opiekunów. Dajemy "śmieciom" nowe życie, uczymy patrzenia na nie w kreatywny sposób. W trakcie warsztatów zespoły tworzą prace plastyczne na zaproponowany temat, z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, począwszy od rzeczy z recyklingu (plastikowe butelki, pudła kartonowe, folie, tkaniny), przez tworzywa naturalne (kije, patyki, wiklina), aż po przedmioty codziennego użytku (sitka, lejki, kosze, miotły, łyżki), czy elementy konstrukcyjne (kółka, rury, taśmy, sznurki). Projekty nie wymagają od uczestników wyjątkowych zdolności plastycznych ani manualnych, nie używamy narzędzi (poza nożyczkami). Zajęcia pozwalają dzieciom spojrzeć na zwykłe przedmioty z zupełnie innej perspektywy, uczą twórczego myślenia oraz dają możliwość stworzenia czegoś niezwykłego wspólnymi siłami, przy czym opiekunowie tylko wspierają działania dzieci. To one są tu głównymi wykonawcami.

Jola Królicka - artystka, plastyczka, pedagożka, realizatorka wielu scenografii do koncertów i eventów, rysowniczka. Zajmuje się rękodziełem artystycznym, prowadzi edukacyjno-integracyjne warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży pełnosprawnej i z niepełnosprawnościami. Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży w Poleskim Ośrodku Sztuki w Łodzi oraz rodzinne, międzypokoleniowe warsztaty plastyczne w ramach programu "Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki w Łodzi". Jako ilustratorka współtworzy program TVP pt. "Supełkowe ABC" skierowany do dzieci niedosłyszących. Autorka scenografii do spektakli "Żarty Teatralne" (2018), "Miasto" (2019), "Rój. Sekretne życie społeczne" (2019), zrealizowanych w Teatrze CHOREA.

 

KRAV MAGA - warsztaty ruchowe dla dzieci w wieku 6-9 lat

* WARSZTATY ONLINE lub NA ŻYWO NA SALI WARSZTATOWEJ - w zależności od obostrzeń sanitarnych:
data: 8, 22 marca 2021 (poniedziałek)
godzina: 16:15-17:15
miejsce: https://www.facebook.com/fabrykasztukilodz/, lub sala warsztatowa Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wiek uczestników: dzieci w wieku 6-9 lat
czas trwania: 1 godzina
prowadzenie: Elina Toneva
udział w warsztatach online jest bezpłatny / koszt warsztatów na żywo: 15 zł za dziecko za pojedynczy warsztat
na warsztaty online nie obowiązuje rezerwacja miejsc / zapisy na warsztaty na żywo: [email protected]

Warsztaty online tłumaczone będą na Polski Język Migowy.
Tłumaczenie: Magda Schromová / Joanna Ciesielska (tlumaczkipjm.pl)

UWAGA!
Na warsztaty prosimy o założenie wygodnego stroju sportowego i wygodnego sportowego obuwia.

Zapraszamy na zajęcia ruchowe Krav Maga w formie online. Podczas zajęć będziemy biegać, skakać i turlać się. Pokażemy też jak za pomocą systemu Krav Maga można używać swojego ciała jako narzędzia do samoobrony - jak i czym uderzać, jak i gdzie kopać, jak wywracać się bezpiecznie. Trening zakończymy rozciąganiem i wyciszeniem.

Elina Toneva - pieśniarka, aktorka Teatru CHOREA, wykładowczyni ruchu scenicznego i śpiewu w Szkole Filmowej w Łodzi, wieloletnia instruktorka Krav Magi, absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest jednym z liderów programów edukacyjnych i warsztatowych Teatru CHOREA, prowadząc indywidualnie i zespołowo zajęcia dla dzieci i dorosłych, dla aktorów, muzyków, tancerzy, instruktorów teatralnych, w Polsce i na całym świecie. Jej warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem, dzięki jej charyzmatycznej osobowości, dużym doświadczeniem pedagogicznym i profesjonalnym łączeniem elementów ruchu fizycznego, ćwiczeń i zabaw rytmicznych oraz wymagających pieśni tradycyjnych.

 

SKROBIEMY MARCHEWKI HISTORII SZTUKI ONLINE - rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 4-8 lat wraz z opiekunami

* WARSZTATY ONLINE:
data: 14 marca 2021 (niedziela)
godzina: 12:30-13:15
data: 28 marca 2021 (niedziela)
godzina: 17:00-17:45
miejsce: https://www.facebook.com/fabrykasztukilodz/
wiek uczestników: dzieci w wieku 4-8 lat wraz z rodzicami lub dorosłymi opiekunami
czas trwania: 45 minut
prowadzenie: Aleksandra Ignasiak
udział w warsztatach jest bezpłatny
na warsztaty nie obowiązuje rezerwacja miejsc

Warsztaty tłumaczone będą na Polski Język Migowy
Tłumaczenie: Magda Schromová / Joanna Ciesielska (tlumaczkipjm.pl)

UWAGA!
14 marca 2021 - Warsztaty "Picasso"
Na warsztaty prosimy o przygotowanie:
- przedmiotów do odrysowywania, np.: kubka, książki, łyżki, mydła, pudełeczka, szczoteczki, bucika, (co tylko uda się zgromadzić)
- ołówków, kredek, mazaków
- farb, pędzli i wody
- grubego, białego papieru
- papieru kolorowego
- kleju szkolnego
- nożyczek

UWAGA!
28 marca 2021 - Warsztaty "Gdy artyście wyleje się farba..."
Na warsztaty prosimy o przygotowanie:
- farb, wody
- słomki
- grubego, białego papieru (najlepiej akwarelowego)
- oczek, lub guziczków, lub pomponików
- igły i nici

Cykl warsztatów plastycznych, które chronologicznie nawiązują do zjawisk, tendencji i kierunków w sztuce. Każde zajęcia poruszają inny problem teoretyczny i plastyczny, a jednocześnie odkrywają rozmaite techniki malarskie, rysunkowe, graficzne i rzeźbiarskie. Zajęcia mają na celu rozwój nie tylko manualny. Mają również budować świadomość ekologiczną, poruszać problemy dotyczące współdziałania, troski o drugiego człowieka i otoczenie.

Aleksandra Ignasiak - doktor sztuk plastycznych ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Aktualnie kierownik Pracowni Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej w macierzystej uczelni. Autorka projektu Odszarzanie trwającego od 2011 roku, docenionego przez galerie i festiwale w kraju i zagranicą. Malarka, autorka instalacji stałych i tymczasowych. Jubilerka, emalierka. W latach 1997–2003 drużynowa Łódzkiej Gromady Zuchowej Wesołe Ogniki–Hufiec Łódź Bałuty. Prowadziła zajęcia plastyczne w Stowarzyszeniu Słyszę Serce (Łódź), Centrum Kultury Młodych (Łódź), Lokalu (Łódź), Splotach (Tomaszów Mazowiecki), ASP (Łódź). Współpracuje z Fundacją Działania.

 

TEATRALNE REWOLUCJE - historia teatru w działaniu - warsztaty teatralno-interdyscyplinarne dla dzieci w wieku 10-15 lat

* WARSZTATY ONLINE:
data: 20-21 marca 2021 (sobota-niedziela)
godzina: 11:00-13:00
miejsce: warsztaty prowadzone przez komunikator internetowy, dla zamkniętej grupy uczestników
wiek uczestników: dzieci w wieku 10-15 lat
czas trwania: 4 godziny
prowadzenie: Wiktor Moraczewski
koszt: 15 zł za dziecko za pojedynczy dzień warsztatowy
zapisy: [email protected]

UWAGA!
Zapisy dotyczą udziału w dwóch dniach warsztatowych: 20 i 21 marca 2021.

W trakcie interdyscyplinarnych warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży uczestnicy zapoznają się z najważniejszymi momentami i pojęciami z historii teatru. Poprzez różnego rodzaju działania artystyczne i edukacyjne wnikną w struktury teatru i przyglądając się im z perspektywy czasu, stworzą własne wyobrażenie tych światów. Przygotują między innymi scenki teatralne inspirowane poszczególnymi epokami, zapoznają się ze specyfiką pracy z tekstem w danym okresie rozwoju teatru i stworzą swoje własne opowieści. Będą mieli okazję na wcielenie się w role osób pracujących w teatrze. Zapoznają się z różnymi stylami teatralnych budynków i wykonają swoje własne budowle. Warsztaty posłużą również przybliżeniu uczestnikom historii kostiumów, scenografii, oświetlenia i muzyki teatralnej w danej epoce. Każdy z uczestników będzie miał okazję stworzyć swoje autorskie projekty.

Wiktor Moraczewski - kulturoznawca, teatrolog, dramaturg, pedagog teatralny. Absolwent kulturoznawstwa, specjalności teatrologicznej na Uniwersytecie Łódzkim (Katedra Dramatu i Teatru). W latach 2014-2017 związany z Ośrodkiem Kultury „Górna” w Łodzi, gdzie był współorganizatorem i uczestnikiem polskich i zagranicznych projektów m.in. projektu „Radar”, realizowanego metodą Sensory Labirynth Theatre, której jest certyfikowanym instruktorem. Doświadczenie w tej dziedzinie oraz europejski certyfikat zdobył uczestnicząc w międzynarodowym teatralnym projekcie "Ritual Beyond Roots", odbywającym się w ramach programu Erasmus+ w Rumunii i podczas zagranicznych projektów, m.in. w Calypso – il teatro per il sociale (Włochy). W latach 2015- 2018 współpracował z Instytutem Teatralnym im. Mieczysława Hertza w Łodzi. W 2016 roku zajmował się adaptacją tekstu i dramaturgią do spektaklu Anny Cichy-Fatygi pt. „Ku wielkiemu morzu” w reżyserii Jacka Orłowskiego. We współpracy z Instytutem Teatralnym im. M.Hertza, w ramach projektu (m)Łodzi, przygotował wystawę fotograficzną „7.15 p.m.”. Od 2017 roku współpracuje z Teatrem CHOREA w Łodzi, który stał się przedmiotem badań jego pracy magisterskiej. W ostatnim czasie zrealizował scenariusze do spektakli: „Ciemność. To co jest ukryte” oraz spektaklu dla dzieci „Rój. Sekretne życie społeczne”. Jako asystent reżysera i aktor pracuje przy spektaklu „Tragedia Jana” w reż. Waldemara Raźniaka. Instruktor warsztatów teatralno-literackich w ramach projektu edukacyjno-integracyjnego „Jak w ulu!” i projektu edukacyjnego „Laboratorium Kreatywnego Działania”. W Teatrze CHOREA pracuje także jako animator prowadzący zajęcia teatralne, edukacyjne i interdyscyplinarne dla dzieci i młodzieży. W 2019 roku rozpoczął współpracę z Klubem Nauczyciela w Łodzi, gdzie wspólnie z Januszem Adamem Biedrzyckim prowadzi zajęcia teatralno-literackie dla seniorów. Jest również instruktorem teatralnym w Fundacji Edukacji Demokratycznej Dmuchawiec oraz w firmie Twórczo i Aktywnie. Podczas studiów prowadził także aktywną działalność recenzencką, którą rozpoczął w studenckich gazetach festiwalowych. Publikował swoje teksty również na łamach łódzkich gazet: „Kalejdoskopu” i „Dziennika Łódzkiego”. Współtwórca publikacji poświęconej 15-leciu Teatru CHOREA.

 

MIEJSKI BADYLARZ - rodzinne warsztaty ogrodnicze dla dzieci od 8 roku życia wraz z opiekunami, młodzieży i dorosłych

* WARSZTATY NA ŻYWO NA DZIEDZIŃCU FABRYKI SZTUKI:
data: 21 marca 2021 (niedziela)
godzina: 12:00-13:00
czas trwania: 1 godzina
miejsce: dziedziniec Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wiek uczestników: dzieci od 8 roku życia wraz z rodzicami lub dorosłymi opiekunami, młodzież i dorośli
prowadzenie: Janusz Adam Biedrzycki
koszt: 15 zł od uczestnika
zapisy: [email protected]

W pierwszy dzień wiosny zapraszamy na warsztaty miejskiego badylarza! Powitamy wiosnę pracami porządkowymi w naszych doniczkach i przydomowych ogródkach. Pozbędziemy się starej zimowej ściółki, będziemy przycinać krzewy i drzewka. Będziemy wysiewać nasiona do produkcji rozsady naszych ulubionych kwiatów.

Familijne warsztaty ogrodnicze „Miejski Badylarz”, to cykl zajęć o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Głównym założeniem zajęć jest doświadczanie natury, poznawanie działań ekologicznych oraz wprowadzanie ich w codzienne życie - w naszym domu, na balkonach, w miejskich przydomowych ogródkach. Zajęcia są swoistym powrotem do korzeni rodzimych tradycji uprawy i wykorzystywania roślin w gospodarstwie domowym. Do warsztatów będziemy używać przedmiotów z recyklingu i pozostałości z domowych gospodarstw. Zamiast kupować nowe doniczki będziemy sadzić rośliny w nietypowych przedmiotach. Tematyka zajęć zmienia się w zależności od pory roku. Cykl warsztatów oparty jest na cyklu wegetatywnym roślin - od sadzenia do zbiorów (owoców, warzyw, kwiatów, ziół). Nasze zbiory mogą stać się bazą do kolejnych zajęć plastycznych, kulinarnych, przyrodniczych, florystycznych i zielarskich.

Janusz Adam Biedrzycki - aktor, tancerz, choreograf, reżyser, instruktor teatralny. Absolwent Wydziału Humanistycznego ze specjalizacją Kulturoznawstwo, folklorystyka, etnologia, teatrologia i filmoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Absolwent Zarządzania kulturą Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego. Uczestnik kursu „Pedagog w Teatrze” organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Współzałożyciel i członek Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2010 i 2014 oraz Urzędu Miasta Łodzi w latach 2013 i 2017. Współtwórca podręcznika „Trening fizyczny aktora - od działań indywidualnych do zespołu” (2015), stworzonego we współpracy z PWSFTViT, przy wsparciu IMIT. Opiekun artystyczny i instruktor warsztatowy w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „TAKE OVER: Seeing young audiences through young people’s eyes” (2015-2017), realizowanym w ramach programu Komisji Europejskiej „Creative Europe”, przy udziale British Council. Współpracował między innymi z: neTTheatre w Lublinie, Teatrem Pinokio w Łodzi i Teatrem A3 w Warszawie. Współautor choreografii i współreżyser spektakli: „Koguty Borsuki i inne Kozły” (2010) i „Upadek - PsychoSomaticGaym" (2010). Pomysłodawca i reżyser spektaklu „Brzydal” (2013), stworzonego w ramach cyklu warsztatów teatralno-tanecznych dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Pomysłodawca i reżyser spektakli: "Vidomi" (2014), "Ciemność. To co jest ukryte" (2017) i "Rój. Sekretne życie społeczne" (2018), stworzonych w ramach cykli warsztatów teatralnych z udziałem osób niewidomych i słabowidzących. Współautor choreografii spektaklu „Studium o Hamletach” (2017), w reżyserii Waldemara Raźniaka, stworzonego we współpracy Teatru CHOREA i Akademii Teatralnej w Warszawie. Reżyser spektakli "Właśnie tu. Właśnie teraz" (2019) i „iGeneration?" (2020), realizowanych przez młodzieżową grupę teatralną. Pomysłodawca i koordynator projektów: „Jak w Ulu” (cykl edukacyjno-integracyjnych, interdyscyplinarnych warsztatów dla osób niewidomych, słabowidzących i młodych animatorów z województwa łódzkiego, 2018); dwóch edycji „Laboratorium Kreatywnego Działania” (cykle interdyscyplinarnych szkoleń i warsztatów z zakresu teatru dla pedagogów, animatorów kultury, seniorów i młodzieży, 2019 i 2020). Od 2014 nieprzerwanie prowadzi młodzieżową grupę teatralną działającą w Teatrze CHOREA.

 

ŚWIAT OD KUCHNI - rodzinne warsztaty kulinarne, dla dzieci od 8 roku życia wraz z opiekunami, młodzieży i dorosłych

* WARSZTATY ONLINE:
data: 27 marca 2021 (sobota)
godzina: 12:00-13:30
czas trwania: 1,5 godziny
miejsce: https://www.facebook.com/fabrykasztukilodz/
wiek uczestników: dzieci od 8 roku życia wraz z rodzicami lub dorosłymi opiekunami, młodzież i dorośli
prowadzenie: Janusz Adam Biedrzycki
udział w warsztatach jest bezpłatny
na warsztaty nie obowiązuje rezerwacja miejsc

Warsztaty tłumaczone będą na Polski Język Migowy.
Tłumaczenie: Magda Schromová/ Joanna Ciesielska (tlumaczkipjm.pl)

UWAGA!
Na warsztaty 27 marca prosimy o przygotowanie:
- papieru ryżowego (dowolny kształt)
- umytych i obranych warzyw: marchewki, ogórka zielonego, papryki w różnych kolorach, kawałka kapusty czerwonej i białej, białej rzodkwi, cebuli, lub innych warzyw które lubicie, najlepiej surowych, mogą być też gotowane
- kostki tofu, (naturalnego lub wędzonego)
- sosu sojowego
- czerwonej wędzonej papryki
- oleju kokosowego lub innego oleju do smażenia
- cytryny
- tahini
- oliwy z oliwek
- ulubionych ziół

Zapraszamy wszystkich, na rodzinne warsztaty kulinarne, podczas których - od kuchni - odbędziemy podróże do innych krajów i ich kultur. Będziemy poznawać rozmaite egzotyczne zwyczaje i rytuały kulinarne. Skosztujemy, powąchamy, poczujemy i zobaczymy intrygujące, orientalne przyprawy, owoce i warzywa. Na zajęciach odkryjemy wiele ciekawostek na temat różnych kuchni świata. Będziemy przyrządzać proste, charakterystyczne dla danego kraju potrawy. Rodzaj kuchni i nazwy potraw pozostaną NIESPODZIANKĄ - poznacie je na warsztatach!

Janusz Adam Biedrzycki - aktor, tancerz, choreograf, reżyser, instruktor teatralny. Absolwent Wydziału Humanistycznego ze specjalizacją Kulturoznawstwo, folklorystyka, etnologia, teatrologia i filmoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Absolwent Zarządzania kulturą Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego. Uczestnik kursu „Pedagog w Teatrze” organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Współzałożyciel i członek Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2010 i 2014 oraz Urzędu Miasta Łodzi w latach 2013 i 2017. Współtwórca podręcznika „Trening fizyczny aktora - od działań indywidualnych do zespołu” (2015), stworzonego we współpracy z PWSFTViT, przy wsparciu IMIT. Opiekun artystyczny i instruktor warsztatowy w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „TAKE OVER: Seeing young audiences through young people’s eyes” (2015-2017), realizowanym w ramach programu Komisji Europejskiej „Creative Europe”, przy udziale British Council. Współpracował między innymi z: neTTheatre w Lublinie, Teatrem Pinokio w Łodzi i Teatrem A3 w Warszawie. Współautor choreografii i współreżyser spektakli: „Koguty Borsuki i inne Kozły” (2010) i „Upadek - PsychoSomaticGaym" (2010). Pomysłodawca i reżyser spektaklu „Brzydal” (2013), stworzonego w ramach cyklu warsztatów teatralno-tanecznych dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Pomysłodawca i reżyser spektakli: "Vidomi" (2014), "Ciemność. To co jest ukryte" (2017) i "Rój. Sekretne życie społeczne" (2018), stworzonych w ramach cykli warsztatów teatralnych z udziałem osób niewidomych i słabowidzących. Współautor choreografii spektaklu „Studium o Hamletach” (2017), w reżyserii Waldemara Raźniaka, stworzonego we współpracy Teatru CHOREA i Akademii Teatralnej w Warszawie. Reżyser spektakli "Właśnie tu. Właśnie teraz" (2019) i „iGeneration?" (2020), realizowanych przez młodzieżową grupę teatralną. Pomysłodawca i koordynator projektów: „Jak w Ulu” (cykl edukacyjno-integracyjnych, interdyscyplinarnych warsztatów dla osób niewidomych, słabowidzących i młodych animatorów z województwa łódzkiego, 2018); dwóch edycji „Laboratorium Kreatywnego Działania” (cykle interdyscyplinarnych szkoleń i warsztatów z zakresu teatru dla pedagogów, animatorów kultury, seniorów i młodzieży, 2019 i 2020). Od 2014 nieprzerwanie prowadzi młodzieżową grupę teatralną działającą w Teatrze CHOREA.

 
WAŻNE INFORMACJE:

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem Twórczych Warsztatów w Fabryce Sztuki w Łodzi:
chorea.com.pl

Wszelkie zapytania dotyczące Twórczych Warsztatów w Fabryce Sztuki w Łodzi prosimy kierować na adres: [email protected]


.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne