EN

11.05.2021, 08:24 Wersja do druku

Łódź. Laboratorium Kreatywnego Działania zaczyna nabór

To propozycja dla tych, których w teatrze pociąga przełamywanie barier lub chcą sięgnąć po techniki teatralne w pracy nauczyciela. Ale też dla tych, którzy chcą wyrazić siebie na scenie albo rozwinąć własną kreatywność. Teatr CHOREA rusza z trzecią edycją Laboratorium Kreatywnego Działania złożoną z trzynastu warsztatów i szkoleń oraz zajęć masterclass, dopełnionych cotygodniowymi spotkaniami teatralnymi z młodzieżą i seniorami. Pierwsze zajęcia już w najbliższą sobotę.

fot. mat. teatru

– To dla nas projekt absolutnie wyjątkowy. Przez pięć miesięcy pracujemy z nauczycielami, pedagogami teatralnymi, instruktorami, ale też z młodzieżą i seniorami – wyjaśnia Janusz Adam Biedrzycki z Teatru CHOREA, pomysłodawca i koordynator laboratorium. – Tych pierwszych wyposażamy w nowe narzędzia pracy z różnymi grupami, szczególnie przez tworzenie sytuacji wykraczających poza mury instytucji, które dają wolność w działaniu i promują kreatywne myślenie. Tym drugim dajemy przestrzeń samorozwoju na scenie  – dodaje.

Program tegorocznej edycji podzielony został na dwa bloki tematyczne. Pierwszy tworzą szkolenia, warsztaty specjalistyczne i mistrzowskie. Wśród nich zajęcia poświęcone produkcji i promocji wydarzeń kulturalnych, działaniom wolontariackim, tworzeniu scenografii, kostiumów czy reżyserii światła. Wiele z nich zostanie poprowadzonych przez ekspertów związanych z Teatrem Chorea na co dzień. Będą też goście. Na przykład zajęcia „Streetworking jako przejaw prospołeczności" prowadzone przez przedstawicieli Stowarzyszenia MONAR zapoznają uczestników z narzędziami do zlokalizowania i uruchomienia zasobów we własnej społeczności oraz z metodami docierania do konkretnej grupy odbiorców, poprzez bezpośrednie spotkanie w miejscach najczęściej przez nich odwiedzanych.

Wyjątkowo zapowiadają się warsztaty masterclass. „Wertykalne poziomy narracji” Igi Załęcznej pozwolą zdobyć konkretne narzędzia i techniki teatralne pozwalające na samodzielne operowanie językiem sztuki. Warsztat „Spotkanie / Działanie / Kreacja” prowadzony przez Tomasza Rodowicza i zespół Teatru CHOREA będzie skoncentrowany wokół działań partnerskich, grupowych i budujących poczucie wspólnoty. Trzeci masterclass „Jestem. Społeczność” przygotowany przez fundację Jubilo będzie odtworzeniem ich projektu „Odkluczanie” realizowanego w środowisku więziennym. Prowadzący zaprezentują ćwiczenia i elementy treningu wykorzystywane w trakcie rozwoju swojej pracy teatralnej i praktyki artystycznej.

Drugi moduł to cotygodniowe spotkania warsztatowe z młodzieżą i seniorami, którzy chcą rozwijać ekspresję teatralną. Zajęcia obejmą pracę z ciałem, elementy nauki tańca, choreografii i akrobatyki czy ćwiczenia wzajemnościowe i partnerskie wykorzystywane do budowy etiud scenicznych. – Efektem kilkumiesięcznej pracy będzie performans, który zostanie zaprezentowany podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021 – mówi Biedrzycki.

Dokładne informacje o zapisach, warunkach udziału i terminach poszczególnych zajęć można znaleźć na stronie Teatru CHOREA lub pod numerem telefonu +48 667 326 711. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

11.05.2021