EN
6.05.2022, 10:39 Wersja do druku

Łódź. Krakowski „Wujaszek Wania” na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zaprasza na kolejne przedstawienie. Tym razem będzie to spektakl na podstawie klasycznego dzieła Antoniego Czechowa. Pisze Dariusz Pawłowski w „Polsce Dzienniku Łódzkim”.

fot. Klaudyna Schubert

Teatr Ludowy w Krakowie zaprezentuje na łódzkim festiwalu spektakl „Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Widowisko będzie można zobaczyć w sobotę i niedzielę, 7 i 8 maja, od godz. 19.15 na Małej Scenie Teatru Powszechnego.

Jak podkreślają realizatorzy przedstawienia, cala złożoność psychologiczna bohaterów „Wujaszka Wani" ich rozterki, tęsknoty, paradoksalnie, doskonale rymują się z dylematami i kondycją współczesnego człowieka, który nagle stanął w obliczu wyborów ostatecznych, został zmuszony do postawienia pytań fundamentalnych. „Pytania o sens życia w świetle podjętych niegdyś decyzji, o zasadność wyborów, które prowadzą nas na trudne ścieżki losu, o prawo do szczęścia, miłości i nieskrępowanego życia. Kiedyś mogły nam się wydawać jedynie romantyczne, odległe, typowe dla bohaterów literackich. Jednak dziś, w roku 2021, kto z nas nie miał podobnych refleksji? Przecież, podobnie jak bohaterowie Czechowa, obserwujemy, jak dewaluują się dawne wartości, kruszeją systemy, na naszych oczach rozpada się świat, który znamy. Ale nie tylko się rozpada, sami wciąż „odkładamy go na później", jak spełnienie, nadzieje, życie" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

Autorką scenografii jest Anna Maria Karczmarska, a muzyki - Bartłomiej Woźniak. Występują: Kajetan Wolniewicz, Roksana Lewak, Anna Pijanowska, Maja Pankiewicz, Barbara Szałapak, Piotr Pilitowski, Piotr Franasowicz, Tadeusz Łomnicki, Jadwiga Lesiak, Piotr Piecha, Pola Galica-Galoch/Gabriela Sarbiewska. Przedstawienie trwa 150 minut.

Spektakl zdobył główną nagrodę XIV Festiwalu Boska Komedia oraz nagrody aktorskie dla: Mai Pankiewicz za rolę Sonii, Piotra Franasowicza za rolę Michaiła Astrowa, Piotra Pili-towskiego za rolę Iwana Wojnickiego, a także wyróżnienie specjalne dla Jadwigi Lesiak za rolę Nani Mariny.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych potrwa do 15 maja. W foyer Teatru Powszechnego cały czas można zwiedzać wystawę „Krystian Lupa. Wizje. Wglądy", poświęconą twórczości Krystiana Lupy (koncepcja i realizacja - Magda Kulesza, Krzysztof Kelm). Ekspozycja - według jej autorów - jest próbą zaprezentowania dzisiejszej publiczności scen z przedstawień dawno minionych. „Z dziesiątek godzin zarejestrowanych spektakli Krystiana Lupy wybraliśmy te sceny, które nas dotknęły swoją siłą i pięknem. Wystawę uzupełniają fotografie artysty, które czasem mówią więcej niż słowa" - dodają twórcy wystawy. Festiwal Teatru Powszechnego odbywa się pod hasłem „Artysta. Wizjoner". Na pytania związane z tym tematem będzie okazja spróbować odpowiedzieć poprzez klasyczny dramat o wiecznej tęsknocie i odchodzeniu światu, który znamy. Trudno dziś o większą aktualność.

Małgorzata Bogajewska

Od 2016 roku dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie. Studiowała prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aktorstwo w poznańskiej Akademii Sztuk Wizualnych oraz scenopisarstwo na Camerimage Film School w Toruniu. Jest absolwentką Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Tytuł oryginalny

Krakowski „Wujaszek Wania" na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Źródło:

„Polska Dziennik Łódzki” nr 104