EN

11.04.2024, 11:45 Wersja do druku

Łódź. Jubileusz Teatru Szwalnia

SZWALNIA RETROSPEKTYWA to wielomiesięczne (kwiecień – grudzień 2024) wydarzenie artystyczno-społeczne podsumowujące 15 lat działalności Teatru Szwalnia.

fot. mat. teatru

Jubileusz jest okazją do wspólnego świętowania, wspomnień i budowania nowych relacji wokół spektakli, koncertów, ogólnopolskich festiwali teatralnych – Szwalnia_dok (przegląd spektakli non-fiction), MonoFest (konkurs spektakli jednego aktora), a także wielokulturowych spotkań ze zwyczajami, pieśniami i tańcami, których współgospodarzami będą przedstawiciele mniejszości narodowych - ukraińskiej, romskiej i kurdyjskiej.

Jubileusz Teatru Szwalnia rozpocznie się 10 maja o godz. 19:00 pokazem monodramu Jana Peszka Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego. To pozornie absurdalna podróż, mistrzowsko zagrana partytura o sztuce i życiu. Do rodzinnej teatralnej podróży, małej opowieści o relacji ojca i córki oraz ich relacji z miejscami podróży i światem zaproszą nas Marcin Brzozowski i Antonina Brzozowska w spektaklu non inclusive, który odbędzie się 18 maja o godz. 19:00.

Czerwcowa odsłona RETROSPEKTYWY to zaproszenie do tańca, wspólnych śpiewów i rozmów. W pierwszy dzień czerwca o godz. 19:00 w muzyczną podróż w czasie i przestrzeni, śladami ludowych grajków – polskich, żydowskich, cygańskich – zabiorą nas Jacek Hałas i Alicja Choromańska-Hałas. To droga z polskich wiosek na Bukowinę, Bałkany aż do zamorskich krain. Spotkanie z kulturą i tradycją ukraińską rozpoczniemy 22 czerwca o godz. 18:00, od celebrowania Dnia Kupały. Wieczór uświetni występ ukraińskiego chóru Namysto. Pokaz wielomiesięcznej pracy warsztatowej z podopiecznymi Ośrodka Monar, tworzony na bazie metody Teatru Forum odbędzie się 7 czerwca o g. 19:00.

Na ogólnopolskie festiwale teatralne – Szwalnia_dok (przegląd spektakli non-fiction) oraz MonoFest (konkurs spektakli jednego aktora) oraz pozostałe wydarzenia jubileuszowe Teatr Szwalnia zaprasza jesienią 2024.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w ramach projektu Retrospektywa – jubileusz 15-lecia Teatru Szwalnia.

Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Jubileusz 15-lecia Teatru Szwalnia wspierany jest przez Fundację LodzArte.

Rezerwacja biletów rozpocznie się 15 kwietnia 2024 [email protected] oraz 665338171.

Źródło:

Materiał nadesłany