EN

27.04.2023, 16:02 Wersja do druku

Łódź. Jubileusz specjalności „Choreografia” w Akademii Muzycznej

Obchody jubileuszu specjalności Choreografia i Techniki Tańca w Akademii Muzycznej w Łodzi odbędą się w piątek 28 kwietnia, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Tańca. 15 lat temu łódzka Akademia Muzyczna była jedną z pierwszych uczelni w Polsce, która prowadziła studia taneczne i pierwszą w Polsce, która otworzyła studia choreograficzne.

fot. mat. organizatora

Wszystko zaczęło się od jednej specjalności pn. choreografia i techniki tańca prowadzonej w trybie niestacjonarnym. Dziś w Akademii można studiować w kilku specjalnościach: choreografia i techniki tańca, choreografia, taniec nowoczesny oraz somatyka w tańcu i terapii. Są również podyplomowe studia w zakresie teorii i krytyki tańca.

Do powstania i sukcesu studiów tanecznych w Akademii Muzycznej w Łodzi przyczyniła się prof. AM dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, specjalistka metody Emila Jaques-Dalcroze’a, absolwentka łódzkiej Akademii w zakresie rytmiki, obecnie rektor tej Uczelni i profesor w Instytucie Choreografii i Technik Tańca. Prof. AM dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz o jubileuszu:
W roku akademickim 2022/2023 mija 15 lat od uruchomienia studiów w specjalności Choreografia i Techniki Tańca w naszej Uczelni. Główne obchody jubileuszu zaplanowano w przeddzień Międzynarodowego Dnia Tańca, ważnego święta całego środowiska tanecznego. Czas od powstania specjalności do chwili obecnej przyniósł szereg wydarzeń artystycznych, naukowych i edukacyjnych, zmian programowych, a także obowiązujących regulacji ustawowych. Dzięki sile kierownictwa, kadry pedagogicznej i studentów specjalność rozwinęła się w zgodzie z najnowszymi, światowymi trendami.
Jako jedna z pierwszych Uczelni artystycznych w Polsce rozpoczęliśmy niełatwą drogę przecierania szlaków dla kształcenia wykonawczego i twórczego pasjonatów sztuki tańca reprezentujących różne gatunki i style. Powiodło się!

W ramach jubileuszu zaplanowano m.in.
•    konferencję z wykładami o historii i perspektywach Instytutu Choreografii i Technik Tańca (godz. 11.00, Pałac AM, ul. Gdańska 32) – wykład inauguracyjny wygłosi JM Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Elżbieta Aleksandrowicz.
•    uroczystość jubileuszową z wręczeniem dyplomów i medali (godz. 17.00, Sala Koncertowa AM, ul. Żubardzka 2a),
•    „Wieczór tańca” (godz. 19.00, Sala Koncertowa AM, ul. Żubardzka 2a), w ramach którego studentki trzeciego roku studiów stacjonarnych I stopnia przedstawią swój taneczny spektakl dyplomowy pt. Apoptoza, nad którym opiekę choreograficzną sprawują: Jacek Owczarek i Katarzyna Migała.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca i akcji tańczMY Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Szczegóły jubileuszu:
https://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/kwiecien-2023/157188-jubileusz-15-lecia-specjalnosci-choreografia-i-techniki-tanca-w-akademii-muzycznej-w-lodzi

WSPOMNIENIA ABSOLWENTÓW


Roman Komassa: Akademia Muzyczna w Łodzi, to miejsce w swojej istocie prawdziwie wyjątkowe. Istotą tej wyjątkowości są ludzie. Wykładowcy i studenci, z którymi miałem możność przez dwa lata wymieniać energię, poglądy i realizować wspólne projekty choreograficzne. Myślę, że wiele z siebie zostawiłem na sali, odrobinę własnej pasji do tańca i na pewno wiele z tego miejsca zostało we mnie. I zostanie ze mną, jestem tego pewien, już na zawsze.
Bo gdy Terpsychora rozkocha cię w tańcu, tak prawdziwie – odwrotu już nie ma.

Magdalena Pawluk: Te studia dały mi szeroką perspektywę, doświadczenie i wiedzę dotyczącą rozmaitych metod i podejść do pracy z ciałem, masę inspiracji i wsparcie merytoryczne. Ugruntowały moją świadomość i napełniły pewnością siebie; pomogły zorientować się co jest moje, a co nie. Ułatwiły mi również dojście do własnego ciała, kontakt z nim i dały wiele narzędzi, jak ten kontakt utrzymywać. Rozbudziły ciekawość somatyczną i twórczą. […]

Katarzyna Janus: Długo wyczekiwałam pojawienia się kierunku choreograficznego na uczelni państwowej w Polsce. Na tyle długo, że kiedy rozpoczęłam te studia byłam jedną z najstarszych osób na moim roku! Wtedy pracowałam już w zawodzie choreografa, a studia na Akademii Muzycznej stały się dla mnie nowym otwarciem na taniec, głównie za sprawą zmiany sposobu postrzegania tańca i poznanych tu ludzi.
Było to na tyle świeże i prekursorskie dla mojej pracy choreograficznej i pedagogicznej, że moim śladem akademickim podąża już czwarta moja wychowanka, co jest dla mnie powodem do dumy.

Karol Polak: Jako absolwent specjalności Taniec Nowoczesny śmiało mogę stwierdzić, że jest to innowacyjny kierunek w świecie edukacji tanecznej i choreograficznej w naszym kraju. Czas spędzony na tych studiach mogę określić jako jeden z najbardziej kreatywnych i rozwojowych w moim życiu.

Marlena Bełdzikowska: Mój związek z Akademią Muzyczną w Łodzi trwa nieprzerwanie od 2011 roku. Wiele lat czekałam na te studia, więc pamiętam swoją ogromną radość, gdy dowiedziałam się, że zostałam przyjęta. Po ukończeniu studiów I stopnia przyszedł czas na kontynuację. Kolejne lata to kolejne zmiany, a ja wciąż kontynuuję swoją podróż z Akademią Muzyczną, teraz już jako wykładowca. Mogę ze śmiałością powiedzieć, że jestem świadkiem i uczestnikiem czasu wielkich zmian, jakie zaszły w trakcie tych 12 lat na Akademii Muzycznej w Łodzi - nowe miejsca, rozrastanie się Rady Pedagogicznej, tworzenie nowych specjalności…
Studia dały mi wielkie i nieocenione zasoby. Zdobyłam ogrom wiedzy teoretycznej i praktycznej. Otrzymałam perspektywę i możliwość spotkania wspaniałych ludzi, tworzenia i nieustannego czerpania inspiracji. Jestem niezwykle wdzięczna, że mogę być częścią tej historii.

Wojciech Dolatowski: Biorąc pod uwagę, że jestem właśnie na trzeciej uczelni artystycznej po studiach w Łodzi, stwierdzam, że w ciągu trzech lat w łódzkiej Akademii Muzycznej na choreografii i technikach tańca zdobyłem najwięcej teoretycznych i praktycznych narzędzi, przydatnych w mojej codziennej pracy. Mój rozwój był w ciągłej kontroli, a własne poszukiwania siebie w ruchu i choreografii były twórczo wspierane oraz poszerzane. Zainicjowana wtedy motywacja i kierunek myślenia ze strony pedagogów są ze mną do dzisiaj. Jestem ogromnie wdzięczny za szeroki pakiet możliwości i otwartych ścieżek, które otrzymałem. Z wielką chęcią powrócę kiedyś na studia kolejnego stopnia na choreografię i chwalę sobie przy każdej okazji ukończenie tego kierunku.

Źródło:

Materiał nadesłany