EN
10.05.2022, 09:22 Wersja do druku

Łódź. Jubileusz 30-lecia pracy artystycznej Ziemowita Wojtczaka

30 lat temu, w 1992 roku, prof. Ziemowit Wojtczak rozpoczął pracę pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Łodzi. W tym samym roku, właśnie w maju, jako student z klasy śpiewu prof. Haliny Romanowskiej zaśpiewał recital dyplomowy w łódzkiej Akademii.

fot. mat. organizatora

Do udziału w koncercie Jubilat zaprosił współpracujących z nim na co dzień pianistów oraz studentów i absolwentów ze swojej klasy śpiewu. Artyści wykonają muzykę operową, operetkową, musicalową i estradową. „Wieczór muzyczny” odbędzie się 16 maja (poniedziałek) o godzinie 18.15 w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi przy al. 1 Maja 4. Wstęp wolny.

W programie koncertu zaplanowano utwory operowe, operetkowe, sakralne, kameralne, musicalowe i estradowe. Dokładny program wieczoru do końca pozostanie niespodzianką dla publiczności, ale w finale na pewno nie zabraknie pieśni neapolitańskiej „Mamma”, a wcześniej songów z musicali „Skrzypek na dachu” i „Człowiek z La Manchy”. Artyści wykonywać będą także muzykę ukraińską jako wyraz solidarności z walczącym w obronie ojczyzny narodem. Podczas jubileuszowego wieczoru Ziemowit Wojtczak zaśpiewa solowe utwory oraz kilka duetów i ansambli ze studentami ze swojej klasy. Wspólnie z Profesorem wystąpią: Małgorzata Miszkiewicz, Magdalena Wojakowska, Jan Okraska, Michał Słowikowski i Hubert Stachura. Pianiści, którzy towarzyszyć będą wokalistom, to artyści z którymi Ziemowit Wojtczak przez lata zrealizował wiele projektów. Są to: Cecylia Hanzelewicz, Aleksandra Nawe, Ewa Szpakowska i Mateusz Piechnat. Jubileuszowy wieczór poprowadzi Aleksandra Bęben.

Ziemowit Wojtczak był solistą Teatru Muzycznego w Łodzi w latach 1991–2011. Śpiewał na łódzkiej scenie, a także w całej Polsce, występując na deskach teatralnych w kraju ponad 1000 razy. Wraz z zespołem teatru występował także w Niemczech, Austrii, Belgii, Danii, Szwajcarii, Luxemburgu, Francji oraz we Włoszech. Specjalizuje się także w wykonawstwie pieśni artystycznej. Z repertuarem pieśniarskim wydał już m.in. kilka albumów CD oraz dokonał licznych nagrań archiwalnych. Przez wiele lat był opiekunem Koła Naukowego Wokalistów, przez 14 lat był członkiem Senatu Uczelni, a także promotorem i recenzentem wielu prac licencjackich, magisterskich i doktorskich oraz recenzentem w licznych przewodach doktorskich i habilitacyjnych. W roku 2006 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki. W roku 2014 uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. W latach 2016–2020 pełnił funkcję Pełnomocnika Rektora ds. rozwoju. W roku 2019 został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Więcej informacji

Źródło:

Materiał nadesłany