Dwa muzyczne światy - jazz i klasyka - połączyły się na płycie septetu Sławka Jaskułke i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, której premiera odbędzie się w piątek. Płyta to zapis prawykonania kompozycji stworzonej w ramach jubileuszowej 25. edycji Wędrownego Festiwalu FŁ „Kolory Polski”.
Prawykonanie kompozycji "Royal Symphonic Jazz Suite", którą kompozytor Sławek Jaskułke nazwał "wędrowną opowieścią zapisaną w nutach", odbyło się w ubiegłym roku podczas finałowego koncertu jubileuszowej edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". To już tradycja, że ostatni koncert festiwalu, który od 25 lat organizowany jest w najpiękniejszych zakątkach i zabytkach Łódzkiego, uświetnia premiera utworu skomponowanego specjalnie na tę okazję.
"Jaskułke to pianista, którego twórczość trudno jednoznacznie zaklasyfikować – zapracował na mocną pozycję na polskiej scenie jazzowej, ale chętnie sięga również po inspiracje muzyką ilustracyjną czy kontemplacyjną. Tę mnogość artystycznych wpływów słychać także w utworze skomponowanym dla Filharmonii Łódzkiej" - podkreśliła Karolina Albińska z Filharmonii Łódzkiej.
Jak, dodała, "Royal Symphonic Jazz Suite" jest złożona z sześciu rozbudowanych, eklektycznych części utrzymanych w typowym dla Jaskułke stylu, który charakteryzują wielowątkowość, melodyjność, energia, ale i refleksyjność. Swoboda jazzowej improwizacji łączy się w suicie ze szlachetnym brzmieniem orkiestry symfonicznej, a części napędzane wyrazistym perkusyjnym bitem przeplatane są pełnymi wrażliwości spokojniejszymi odcinkami. Melomani usłyszą w kompozycji inspiracje jazzowym kanonem, bigbandowymi aranżacjami oraz muzyką klasyczną XX wieku.
Z kolei dla samego Jaskułke "Royal Symphonic Jazz Suite" to spełnienie marzeń z dzieciństwa; z czasów, gdy jako dziesięciolatek siedząc przy biurku w swoim pokoju i nie mając pojęcia o instrumentacji, pisał pierwsze partytury.
Kompozytorowi towarzyszył na estradzie sześcioosobowy zespół instrumentalny w składzie: Emil Miszk (trąbka), Michał Jan Ciesielski (saksofon altowy), Radek Nowicki (saksofon tenorowy), Dominik Łukaszczyk (puzon), Filip Arasimowicz (kontrabas) i Alan Kapołka (perkusja). Łódzkich filharmoników poprowadził Szymon Morus – dyrygent młodego pokolenia, założyciel Orkiestry Kameralnej Progress związany z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Album, którego przedsprzedaż w kasach Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina już się rozpoczęła, trafi do sklepów muzycznych w piątek. Od tego dnia płyty będzie można posłuchać także w serwisach streamingowych, a na youtube’owym kanale Sławka Jaskułke – obejrzeć nagranie wideo z koncertu.
Koncert finałowy 25 lat Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski", nagranie audio-wideo live i wydanie płyt (CD i winylowych) dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.