EN

20.06.2023, 13:25 Wersja do druku

Łódź. Inkubator Teatralny Fabryki Sztuki zaprasza rezydentów

15 000 złotych, wsparcie merytoryczno-produkcyjne i premiera na profesjonalnej scenie – na to wszystko mogą liczyć niezależni indywidualni twórcy i grupy teatralne z regionu łódzkiego, którzy zgłoszą się do konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny” łódzkiej Fabryki Sztuki.

fot. mat. organizatora

Wystarczy prezentacja dorobku artystycznego, koncepcja i wstępny harmonogram z kosztorysem projektu teatralnego. Nabór właśnie się zaczął i potrwa do 14 lipca.

Przestrzenie Sztuki to program po raz trzeci realizowany przez Fabrykę Sztuki, w jego ramach zainicjowano konkurs „Szklarnia – Inkubator Teatralny”.

– Konkurs jest szansą dla lokalnych twórców poszukujących, działających niekomercyjnie w Łodzi i regionie łódzkim. Zależy nam na wspieraniu niezależnych działań twórczych i poszerzaniu pola ich aktywności – deklaruje Maciej Trzebeński, dyrektor Fabryki Sztuki. – Wspieramy artystów działających indywidualnie lub w kolektywach artystycznych w przeprowadzeniu autorskich projektów teatralnych (spektakli lub performensów) – dodaje.

Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja wybierze trzech rezydentów, którzy w okresie od sierpnia do grudnia 2023 roku będą mieli możliwość zrealizowania własnego projektu, przy wsparciu zespołu Fabryki Sztuki oraz Teatru CHOREA.

– Nasze dwuletnie doświadczenie prowadzenia rezydencji pokazuje jak bardzo tego typu wsparcie jest potrzebne. Pilotowaliśmy różne projekty, wspierając profesjonalną opieką zarówno młodych artystów, tworzących swoje pierwsze wypowiedzi artystyczne, jak i twórców już kojarzonych przez łódzką publiczność – mówi Wiktor Moraczewski, kurator projektu – „Szklarnia – Inkubator Teatralny”to nie tylko możliwość przygotowania spektaklu w dobrych warunkach produkcyjnych, to także szansa wymiany myśli i doświadczeń.

W pierwszej edycji konkursu finałową trójkę tworzyły: Teatr FraktalTeatr Szklarnia Drama Club. Efektem kilkumiesięcznej rezydencji były spektakle z zainteresowaniem przyjęte przez publiczność oraz krytyków. Teatr Fraktal zrealizował spektakl Frida la Vida!inspirowany życiem Fridy Kahlo. Z kolei Teatr Szklarnia przygotował międzypokoleniowy, kobiecy projekt EtnoTechno. Drama Club, tworzony przez członków koła teatralnego działającego przy Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Uniwersytetu Łódzkiego, stworzył projekt miękkie formy, inspirowany twórczością Magdaleny Abakanowicz.

Beneficjentami drugiej edycji byli Fundacja Gra/niceSara Kozłowska oraz Squat Teatralny. Fundacja Gra/nice przygotowała subtelny spektakl nawiązujący do dziecięcej perspektywy badania świata Morze ∞ możliwości, który będzie prezentowany także na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Retroperspektywy. Projekt Po Sary Kozłowskiej w wyjątkowy sposób mówił o wspólnym wszystkim osobom (pełnosprawnym, jak i Głuchym) języku: języku ciała. Odbiór - laboratorium performatywnych sposobów komunikacji przygotowany przez Squat Teatralny, inspirowany wieloma literackimi odniesieniami,dotknął problemu trudności porozumienia się między ludźmi.

Czasem to, co kreujemy jest czymś wyjątkowym, wręcz magicznym i za to przede wszystkim dziękuje wszystkim, którzy choć jedną małą iskierką przyczynili się do tego projektu. Spektakl Po to przepiękne zwieńczenie twórczego roku 2022 i mam nadzieję, że to dopiero początek wspólnej podróży – pisze Sara Kozłowska.

Trzecia, właśnie ogłoszona edycja, tak jak w poprzednich latach, składa się z dwóch etapów. Pierwszy, to ocena wniosków, drugi rozmowa na żywo o założeniach artystycznych i planie realizacji projektu. Finaliści oprócz wsparcia finansowego otrzymają także pakiet warsztatów oraz szkoleń, w zależności od indywidualnych potrzeb. Zwycięskie projekty będą mogły liczyć także na materiały promocyjne (trailer, plakat projektu) oraz pełną dokumentację fotograficzną i wideo pokazu pracy, która ma ułatwić dalszą dystrybucję projektu.

Oceny dokona komisja konkursowa, w skład której wchodzą Wiktor Moraczewski – kurator „Szklarni – Inkubatora Teatralnego”, koordynator ds. merytorycznych oraz organizacyjnych programu Przestrzenie Sztuki w Fabryce Sztuki; Justyna Kasprzyk – producentka, koordynatorka ds. finansowych programu Przestrzenie Sztuki w Fabryce Sztuki; Jadwiga Majewska – kierowniczka działu naukowo-wydawniczego (pełnomocniczka ds. projektów wydawniczych, zagranicznych i projektu Przestrzenie Sztuki) w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie; Marzena Lesiak-Batko –aktorka, ubiegłoroczna rezydentka teatralna w Fabryce Sztuki, przedstawicielka łódzkiej Fundacji Gra/nice; Stanisław Godlewski – krytyk teatralny, członek redakcji „Pamiętnika Teatralnego”, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o kulturze i religii (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu); Gabriela Synowiec –starsza specjalistka w zespole ds. teatralnych Łódzkiego Domu Kultury, koordynatorka Łódzkich Spotkań Teatralnych (w latach 2013-2018) oraz organizatorka Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich – ŁóPTA. W drugim etapie konkursu do obrad komisji dołączy Prezes Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA – Tomasz Rodowicz.

Termin zgłoszeń upływa 14 lipca 2023 roku, o godzinie 23:59

Aby zgłosić się do konkursu należy wypełnić prosty formularz konkursowy: https://forms.gle/9gQVB8ggqpoddXj48

Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie Fabryki Sztuki: http://www.fabrykasztuki.org

Wydarzenie odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki – Teatr 2023

Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi

Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Urząd Miasta Łodzi

Partner: Teatr CHOREA

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Program dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne